Standardowe mieszkanie w bloku to zwykle lokal o stosunkowo ograniczonym metrażu. Nie każdy może pozwolić sobie na ponad 100-metrowy apartament. Ograniczona powierzchnia wymaga przemyślanego projektu, w którym nawet pozornie niewielkie detale odgrywają istotną rolę. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia każdego mieszkania są drzwi wewnętrzne. Ich właściwy dobór wpływa na funkcjonalność i estetykę wnętrz. Jakie drzwi wewnętrzne sprawdzą się w mieszkaniu w bloku? Oto kilka wskazówek.
Drzwi wewnętrzne w bloku – przylgowe czy bezprzylgowe?
Jedną z podstawowych decyzji przy zakupie drzwi wewnętrznych jest wybór pomiędzy modelami przylgowymi a bezprzylgowymi. Czym różnią się te dwa rodzaje skrzydeł drzwiowych? Drzwi przylgowe to znany i stosowany od lat standard. Mają one tzw. przylgę, czyli listwę, która po zamknięciu zakrywa szczelinę między drzwiami a ościeżnicą.
Drzwi bezprzylgowe są tego elementu pozbawione. Dzięki swojej konstrukcji i systemowi ukrytych zawiasów po zamknięciu tworzą ze ścianą płaską powierzchnię. Dzięki temu zajmują mniej miejsca i pozwalają optycznie powiększyć wnętrze. Szczególnie jeśli wybierzesz drzwi bezprzylgowe w tym samym, jasnym kolorze co ściana.
Nowoczesne modele bezprzylgowe zapewniają dokładne domknięcie i nie odstają pod względem funkcjonalności od tradycyjnych odpowiedników. Dobrze dobrana ościeżnica, poprawny montaż i odpowiednie uszczelki gwarantują szczelność na poziomie drzwi przylgowych. Bezprzylgowe konstrukcje bywają co prawda droższe, jednak oszczędność miejsca i elegancki efekt wizualny, jaki dają, są warte wyższej ceny.
Jaki kolor drzwi wewnętrznych do mieszkania w bloku wybrać?
Obok konstrukcji kluczowy jest także kolor drzwi wewnętrznych do mieszkania w bloku. Zaskoczeniem nie będzie chyba to, że najbardziej uniwersalny wybór to jasne drzwi pokojowe. Białe modele świetnie komponują się z różnymi aranżacjami. Jeśli biel jest dla Ciebie zbyt nudna, do dyspozycji masz także drzwi wewnętrzne jasnoszare czy też skrzydła w kolorze jasnego naturalnego drewna. Drzwi w takich kolorach wpasują się w minimalistyczne i nowoczesne wnętrza.
Nie oznacza to jednak, że w mieszkaniu w bloku musisz definitywnie zrezygnować z ciemnych drzwi wewnętrznych. Są aranżacje, w których świetnie sprawdza się drzwi antracytowe czy też skrzydła w kolorze grafitowym. Z takimi modelami zapoznasz się na stronie: https://komfort.pl/k/drzwi-wewnetrzne?kolorystyka_drz=antracyt. Na ciemniejsze barwy decydują się często miłośnicy aranżacji industrialnych. Uważaj jednak, aby ciemne drzwi nie przytłoczyły wizualnie aranżacji. Najprostszym sposobem jest zestawienie ich z jasnymi elementami, np. białymi ścianami czy jasnoszarą podłogą imitującą beton lub kamień.
Jeśli łączysz ze sobą kilka pomieszczeń, dobrze, gdy drzwi mają ten sam lub zbliżony kolor. Stworzy to wrażenie spójności i ładu w całym mieszkaniu.
Drzwi do bloku – przeszklone czy pełne?
Jasna kolorystyka drzwi wewnętrznych to nie jedyny sposób na optyczne powiększenie wnętrza mieszkania w bloku. Efekt ten spotęgujesz, wybierając drzwi przeszklone. W ofercie czołowych producentów drzwi wewnętrznych znajdziesz bardzo szeroki wybór drzwi z przeszkleniami. Od niemal całkowicie przeszklonych modeli jak drzwi francuskie (https://komfort.pl/k/drzwi-wewnetrzne?styl_drz=francuskie), przez drzwi z poziomymi lub pionowymi szybami, aż po loftowe drzwi z okrągłym przeszkleniem imitującym bulaj.
Niestandardowe drzwi do małych mieszkań
Ograniczony metraż wymusza często na inwestorach poszukiwanie pomysłowych i niestandardowych rozwiązań. Na szczęście projektanci oferują obecnie różnorodne rozwiązania drzwi wewnętrznych, które pomogą zaaranżować funkcjonalne wnętrza nawet na niewielkiej powierzchni.
Ciekawym i modnym trendem są drzwi przesuwne. Chowają się w specjalnie przygotowanej wnęce lub przesuwają się po powierzchni ściany. Idealne rozwiązanie, jeśli bezpośrednio przed drzwiami nie masz miejsca na otwarcie skrzydła. Pamiętaj jednak, że musisz zapewnić odpowiednią ilość miejsca z boku. Montaż takich drzwi, szczególnie chowanych w ścianie jest także dosyć skomplikowany, a sama konstrukcja narażona na awarie. Alternatywą są także drzwi składane. Chociaż takie rozwiązania stosuję się raczej w ostateczności lub w przypadku użytkowych pomieszczeń jak garderoba, lub spiżarnia.
Pamiętaj, że niestandardowe rozwiązania wiążą się często z wyższymi kosztami. Czasem jest to jednak konieczność. Szczególnie w przypadku wnętrz o bardzo specyficznym układzie.