Jeśli chcesz znacząco poprawić jakość swojego snu, nie zaniedbuj kwestii wypełnienia poduszki. Zadbaj o to, by użyty materiał zapewniał wsparcie twojemu ciału, odpowiadając jego rzeczywistym potrzebom. Powinien być również odpowiedzią na ewentualne ograniczenia. Poznaj zalety i wady poszczególnych wypełnień.
Poduszka z wypełnieniem puchowym
Naturalny puch ma znakomite parametry cieplne, zapewnia wysoką cyrkulację powietrza i doskonale chłonie wilgoć. Musisz mieć świadomość tego, że puch i pierze to nie to samo. Puch jest piórem, które wyrasta bezpośrednio z ptasich brodawek przed piórem rzeczywistym. Jest zatem najdelikatniejszą warstwą pierza, co sprawia, że jest bardziej puszysty niż pióra właściwe, a poduszka z takim wypełnieniem bardziej miękka. Puchowe poduszki są wystarczająco giętkie, by dopasować się do potrzeb osoby śpiącej.
Poduszka z wypełnieniem lateksowym
Poduszki lateksowe pozwalają na swobodniejszą niż w przypadku innych typów poduszek cyrkulację powietrza. Koniec z przewracaniem się z boku na bok z powodu gorąca. Pianka lateksowa zapewnia dobre podparcie odcinka szyjnego niezależnie od pozycji, w której śpisz. Poduszka wypełniona 100% organicznym i rozdrobnionym lateksem jest przyjazna dla środowiska i odpowiednie dla wegan.
Bambusowe wypełnienie
Antybakteryjne właściwości bambusa sprawiają, że poduszka z takim wypełnieniem powinna stać się obowiązkowym elementem wyposażenia sypialni alergika. Bambus odprowadza wilgoć trzy razy lepiej niż włókna bawełniane, nie pochłania zapachów i jest biodegradowalny. Ponadto reguluje temperaturę ciała, zapewniając komfort w każdych warunkach.
Poduszka z wypełnieniem bawełnianym
Poduszka wypełniona miękką bawełną jest hipoalergiczna, odpowiednio przewiewna, by letnią porą nie zakłócać snu, a ponadto zapewnia odpowiednie podparcie głowy. Wypełnienie czasami zbryla się, powodując zapadanie się poduszki.
Poduszka z wełnianym wypełnieniem
Poduszka z wełnianym wypełnieniem jest produktem całorocznym. Wełniane włókno kurczy się, gdy jest zimno i rozpręża, gdy jest gorąco. Znakomicie podpiera głowę i szyję podczas snu, neutralizując szkodliwe dla organizmu jony dodatnie. Wełna pochłania nadmiar wilgoci. Tego typu poduszka sprawdzi się w przypadku osób borykających się z chorobami zwyrodnieniowymi stawów i kręgosłupa, dolegliwościami reumatycznymi i nerwobólami. Wełniana poduszka nie jest najtrwalszym rozwiązaniem. Z czasem wełna może stać się grudkowata i zwiotczała.
Poduszka z wypełnieniem gryczanym
Zapewnia stabilnie podparcie dla głowy, szyi i kręgosłupa. Przemieszczające się pod wpływem kontaktu z ciałem łuski gryki, masują je, zapobiegając migrenom. Poduszka z gryczanym wypełnieniem stanowi pomoc przy bezsenności, bólach kręgosłupa, odleżynach, nadmiernym poceniu się podczas snu, a także chrapaniu.
Poduszka z wypełnieniem syntetycznym
Ma miękkość porównywalną do poduszki puchowej. Stanowi jej wegańską alternatywę. Niestety szybko traci pierwotny kształt, co nie jest zbyt korzystne dla osób śpiących na plecach lub na boku. Mimo wszystko jest dobrym podparciem dla głowy i szyi.
Poduszka z pianką memory
Dopasowana do kształtu głowy i szyi poduszka z pianką memory zapewnia podparcie, sprzyjające zdrowiu i wypoczynkowi, dużo lepiej niż poduszki z innymi wypełnieniem. Co ważne podparcie jest tak samo dobre w każdej pozycji spania. Na rynku można znaleźć poduszki zaprojektowane z myślą o różnych pozycjach spania. Od wypełnienia zależy również sposób regulacji temperatury i odprowadzania wilgoci.
M.Ś.