Naturę najlepiej podglądać z pewnej odległości. Gdy zwierzęta próbują za bardzo spoufalić się z ludźmi, nie zawsze jest przyjemnie. Niektóre gatunki ptaków osiedlają się w elementach architektonicznych, powodując zniszczenia. Inne sieją spustoszenie w naszych ogrodach owocowych. Jeśli chcesz poznać metody odstraszania ptaków, by przywrócić właściwe granice między ludźmi a naturą, zapoznaj się z naszym artykułem.
Jak skutecznie odstraszyć ptaki? Zapobiegaj osiedlaniu się ptaków
Jeśli dopiero planujesz wybudować swój dom, jest to właściwy moment, by pomyśleć o rozwiązaniach, które zminimalizują ryzyko osiedlania się ptaków na elementach architektonicznych. Z pomocą przychodzi grzebień dekarski, zwany wróblówką. Wypełnia się nim szczeliny pod okapem dachu. Alternatywą może być taśma wentylacyjna okapu. Dzięki tym rozwiązaniom wróble nie będą mogły wejść pod dachówkę, by założyć tam gniazda. Musisz zastanowić się, co jest ważniejsze lub też, z czego możesz zrezygnować. Jeśli kupisz działkę w pobliżu lasu lub parku, ptaki mogą częściej do ciebie zaglądać. Podobnie będzie z terenem wiejskim, gdzie nie brakuje sadów. Widoki, cisza, spokój czy brak ptaków w roli szkodników? – oto jest pytanie! Wybierz działkę, gdzie nie ma zbyt wielu elementów, sprzyjających zakładaniu gniazd.
Jak odstraszać ptaki?
Nie ma czegoś takiego jak straszak uniwersalny, który będzie działać na wszystkie gatunki ptaków. Rodzaj straszaka musi być dopasowany do problemu, z którym się borykasz z powodu działania ptaków.
Odstraszanie gołębi
Gołębie nie tylko przesiadują na naszych parapetach, ale i robią z nich publiczną toaletę. Ptaki nic nie robią sobie z tego, że wiecznie je odstraszasz. Jak sobie poradzić z tym problemem? Rozkładając kolce albo siatkę z żyłek polietylenowych na parapecie, balkonie, tarasie lub w każdym innym miejscu, gdzie pojawia się problem z przesiadującymi ptakami. Możesz również zamontować spiralę, która zapobiega lądowaniu i przesiadywaniu średniej wielkości ptaków. Montaż urządzeń nie wymaga zezwolenia, gdyż nie jest czynnością zakazaną w ustawie o ochronie przyrody. Minusem rozwiązania tego typu jest niska estetyka urządzeń.
Odstraszanie szpaków
Szpaki sieją spustoszenie w ogrodach owocowych. W dużych sadach możesz potraktować je armatką hukową na gaz propan-butan. Jej użycie będzie wymagać złożenia wniosku do właściwej dla danego terenu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Innym rozwiązaniem jest użycie dźwiękowego odstraszacza ptaków. Urządzenie emituje odgłosy dzikich zwierząt drapieżnych, wystrzały z broni palnej i inne dźwięki wzbudzające poczucie zagrożenia. Również wymaga złożenia wniosku.
Odstraszanie wróbli
Z wróblami mieszkającymi na strychu poradzisz sobie przy pomocy kolców i siatki z żyłek polietylenowych. Wystarczy zamontować je w odpowiednim miejscu tak, by zablokować możliwość zakładania gniazda. Wróble nie lubią zapachu octu i boją się sokołów. Przetarcie powierzchni octem i wizerunek sokoła wraz z odstraszaczem imitującym dźwięk wydawany przez tego ptaka powinny załatwić sprawę.
Inne rodzaje odstraszaczy ptaków
Aby skutecznie odstraszyć ptaki, możesz zdecydować się na pręty lub taśmy pod napięciem. Niskie natężenie prądu nie zagraża zdrowiu ptaków, a jednocześnie uniemożliwia pokonanie bariery. Inną metodą jest nanoszenie specjalnego żelu na miejsca często odwiedzane przez ptaki.
M.Ś.