fbpx
Budowa domu

Automatyka do bram – jak działają napędy do bram?

• Zakładki: 49

Bramy otwierane ręcznie powoli stają się już przeżytkiem. Praktycznie wszyscy inwestorzy decydują się na montaż bramy otwieranej automatycznie już na początku budowy domu, jednak istnieje także możliwość zainstalowania systemu automatyki do bram również na późniejszym etapie inwestycji. Po to rozwiązanie coraz chętniej sięgają również właściciele domów, które zostały wybudowane kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Chociaż montaż automatyki do bram najczęściej powierzamy specjalistom, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji, poznać wszystkie dostępne opcje. Dowiedz się, jak działają napędy do bram i wybierz najlepszą automatykę do swojej posesji.

Napędy do bram przesuwnych i skrzydłowych

Do naszych posesji prowadzą bramy przesuwne lub bramy skrzydłowej. Ponieważ bramy skrzydłowe wymagają dłuższego podjazdu, częściej stosowane są bramy przesuwne. Te z kolei potrzebują więcej miejsca po boku, dlatego w przypadku wąskich działek, montowane są bramy skrzydłowe.

Napędy do bram należy dobrać względem wagi, częstotliwości otwierania bramy, a także naszych oczekiwań co do szybkości, głośności i dodatkowych funkcji. Pamiętać również należy, że moc silnika napędu do bramy powinna być dobrana z 30% nadwyżką, tak, aby silnik nie pracował na maksymalnych swoich osiągach.

Automatyka do bram – funkcje napędów do bram

Oprócz silnika, w automatyce do bram znajduje się również centrala sterująca oraz mechanizm, który przenosi sygnał z centrali do siłownika. Ponadto do obsługi bramy otwieranej automatycznie potrzebujemy pilota lub inne urządzenie, które przesyła sygnał do centrali sterującej. Może to być czytnik linii papilarnych, klawiatura kodowa lub zakodowana płytka zbliżeniowa. Najtańszym i najpowszechniej używanym tego typu urządzeniem jest jednak pilot, który sygnał do centrali sterującej przesyła najczęściej radiowo, każdorazowo zmieniając częstotliwość, co stanowi zabezpieczenie przed złodziejami. Brama może być również otwierana smartfonem, jeśli w bramę zostanie wbudowany sterownik GSM.

Ponadto wielu właścicieli posesji decyduje się na montaż lampy ostrzegawczej, informującej o rozpoczęciu otwierania bramy i jej zamykaniu. Standardem jest obecnie także blokada, najczęściej działająca dzięki fotokomórce, która zatrzymuje zamykanie się bramy, gdy w jej świetle znajduje się samochód, inny przedmiot, zwierzę lub człowiek. Możemy także zdecydować się na mechanizm, który automatycznie zamyka bramę – oczywiście, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie. Warto również zainstalować funkcję łagodnego startu i zatrzymania, który zredukuje szarpanie bramą, a także zmniejszy hałas przy jej otwieraniu i zamykaniu. Jeśli zależy nam, by brama przesuwna pracowała jak najciszej, możemy również metalowe listwy zamienić na listwy z tworzywa sztucznego, które jednak charakteryzują się mniejszą trwałością. W przypadku lżejszych bram przesuwnych możemy także całkowicie zrezygnować z listew.

Automatyka do bram a bezpieczeństwo użytkowników

W przypadku automatyki do bram konieczne jest także „otwieranie awaryjne”, które w przypadku awarii u dostawcy energii elektrycznej umożliwi nam otwieranie i zamykanie bramy. Może to być po prostu otwieranie bramy kluczem, możemy także zdecydować się na montaż żelowego akumulatora z solarną baterią. Drugie rozwiązanie, choć droższe, jest nie tylko wygodniejsze, ale także bezpieczniejsze – wysiadając z samochodu przed bramą, należy pamiętać o zgaszeniu silnika i wyjęciu kluczyków od samochodu, aby uniknąć ryzyka kradzieży pojazdu.

Na rynku dostępne są również takie rozwiązania, jak automatyczne podświetlenie podjazdu i otwieranie bram garażowych w momencie otwierania bramy czy osobne otwieranie furtki, bez otwierania całej bramy. Wspólnotom mieszkaniowym poleca się także montaż systemu SOS, czyli otwierania bramy na dźwięk sygnałów ambulansów, policji czy straży pożarnej.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Beninca.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
146 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *