Drewniana podłoga dobrze znosi codzienne użytkowanie – pomijamy kwestię drobnych rys, które można łatwo naprawić – i jeśli jest odpowiednio konserwowana, to przetrwa dziesięciolecia. Wiele podłóg drewnianych wymaga regularnego woskowania, by zachować je w dobrym stanie i przywrócić im blask. Woskowanie nie jest jedynie kwestią dbania o estetykę. Uszczelnia i chroni podłogę przed plamami i mechanicznymi uszkodzeniami. Poznaj 3 metody woskowania drewnianej podłogi.
Przygotowanie do woskowania
Zanim zabierzesz się za woskowanie, musisz dokładnie oczyścić powierzchnię z kurzu i brudu, które mogłyby zostać uwięzione w warstwie wosku, wpływając na wykończenie podłogi. Musisz również upewnić się, że używasz wosku przeznaczonego do rodzaju swojej podłogi. Jeśli zastanawiasz się, jak często należy woskować podłogę, niestety nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od stanu podłogi i twoich własnych preferencji. Na pewno nie rzadziej niż co kilka lat.
Woskowanie drewnianej podłogi pastą
Aby ułatwić sobie nakładanie wosku w formie pasty, konieczne jest jego podgrzanie lub rozpuszczenie w rozpuszczalniku. Pierwszy sposób wymaga użycia specjalistycznej maszyny, która roztopi wosk do odpowiedniej temperatury, zatem sposób drugi będzie wygodniejszy. Pamiętaj, że nie woskuje się podłóg winylowych lub z powłoką uretanową.
Jak nakładać wosk w paście? Zwilż miękką szmatkę, dbając o to, by nie wchłonęła zbyt dużej ilości wosku. Równomiernie rozprowadź cienką warstwę wosku na całej powierzchni, wykonują ruchy masujące. Być może pojawi się potrzeba nałożenia drugiej warstwy. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, który określił, po jakim czasie będzie to możliwe. Zawoskowana powierzchnia będzie wymagać polerowania. Możesz wypolerować ją ręcznie przy użyciu ręcznika bawełnianego lub mopa z mikrofibry albo skorzystać z polerki elektrycznej.
Woskowanie drewnianej podłogi płynnym woskiem lub olejem
Płynny wosk lub olej można stosować na nielakierowanym twardym drewnie, linoleum lub podłodze korkowej. Aplikacja płynnego wosku jest łatwiejsza niż wosku w paście, ale nie zapewnia tak długiej ochrony, jak stały wosk. Jak nakładać płynny wosk lub olej? Delikatnie zwilż w wosku miękką szmatkę, mop lub pad (ogólna nazwa krążka do usuwania lakieru) elektrycznej polerki do podłóg. Równomiernie nałóż pastę na całą powierzchnię. Poczekaj do wyschnięcia, wyparowania rozpuszczalnika. Następnie wypoleruj podłogę czystym ręcznikiem, polerką elektryczną lub mopem gąbkowym pokrytym ręcznikiem frotte.
Woskowanie drewnianej podłogi silikonową pastą na bazie wody
Pastę silikonową na bazie wody można stosować na większości podłóg, z wyjątkiem niezabezpieczonego drewna, korka lub linoleum. Jest to jedyny rodzaj pasty nadający się do powierzchni wykończonych uretanem. Zamiast jednej warstwy preparatu nakłada się kilka cienkich warstw. Przy aplikacji należy zachować ostrożność. Pasta plami listwy przypodłogowe i ściany. Zwilż mopa pastą. Część preparatu wylej bezpośrednio na podłogę. Równomiernie rozprowadź pastę, aby uniknąć powstawania pęcherzyków. Po wyschnięciu pasty, podłogę wypoleruj czystym ręcznikiem, polerką elektryczną lub mopem gąbkowym pokrytym ręcznikiem frotte. Nałóż kolejne warstwy (2-3) na obszary o dużym natężeniu ruchu, za każdym razem postępując tak samo.
M.Ś.