fbpx
Budowa domu

Jakie są rodzaje pomp ciepła i która jest najlepsza?

• Zakładki: 51

W naszych domach coraz więcej wykorzystywanych jest nowoczesnych systemów. Dzięki innowacyjnym technologiom nasze domy są bezpieczniejsze, bardziej komfortowe, ekonomiczniejsze, a także bardziej ekologiczne. Jednym z najczęściej poszukiwanych rozwiązań jest znalezienie alternatywy dla klasycznego ogrzewania realizowanego poprzez spalanie węgla. Do najczęściej wybieranych zalicza się pompy ciepła. – Zanim wybierzemy pompę ciepła, warto dowiedzieć się, jaki rodzaj urządzenia będzie najlepszy i najbardziej wydajny w przypadku naszego domu – radzi specjalista z Centrum Rekuperacji, firmy specjalizującej się m.in. w montażu pomp ciepła. 

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła tak w zasadzie nie wytwarza ciepła sama z siebie. Urządzenie to transportuje ciepło ze źródła o temperaturze niższej do miejsca cieplejszego, choć część energii wytwarzana jest w trakcie tego procesu. Ciepło zabierane jest z “dolnego źródła”, a źródłem tym może być woda, grunt lub powietrze. “Źródło górne” to miejsce, do którego dostarczana jest energia cieplna – czyli wnętrze naszego domu. Najczęściej ciepło dostarczane jest pod postacią gorącej wody (ponad 50 stopni Celsjusza). Używanie pompy ciepła pozwala na ogrzanie wody użytkowej, a także ogrzanie całego domu. Urządzenie to zasila się energią elektryczną, ale są to niewielkie ilości. 

Rodzaje pomp powietrza

Istnieje kilka rodzajów pomp powietrza – w zależności od rodzaju źródła dolnego. Wybierając pompę powietrza powinniśmy przeanalizować specyfikę każdego z modeli i zdecydować, który będzie najbardziej wydajny. Wyszczególniamy następujące pompy powietrza:

  • pompa woda-woda – w tych pompach wykorzystywane jest ciepło wód gruntowych. Konieczne jest zbudowanie dwóch studni głębinowych: czerpnej i zrzutowej. Ważne też by siła cieku wodnego była stała przez cały okres użytkowania pompy (około 30 lat)
  • pompy powietrze-woda – w tym przypadku powietrze jest źródłem energii. Najbardziej efektywne są do momentu, gdy temperatura na zewnątrz wynosi więcej niż -5oC. Przy niższych temperaturach urządzenie teoretycznie może działać, ale staje się mało wydajne. 
  • pompy glikol-powietrze i solanka-woda – pompy te wykorzystują energię zgromadzoną w gruncie. Aktualnie to jedno z najbardziej wydajnych rozwiązań. 

Często na przeszkodzie w realizacji instalacji pompy ciepła stoi wysoki koszt inwestycji. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w zamian, w kolejnych latach obniżone zostaną koszty centralnego ogrzewania, a także ogrzania wody. Warto też zorientować się w programach dotacji na zielone źródła energii. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
95 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *