fbpx
Majsterkowanie i remonty

Jak używać opryskiwacza do farb?

• Zakładki: 19

Jeśli malowanie ścian, sufitu czy też tarasu działa na ciebie odprężająco, prawdopodobnie korzystasz z tradycyjnych narzędzi do malowania. W końcu masz czas, a kolejne pociągnięcia pędzla/wałka sprawiają, że czujesz się spokojniejszy. Jeśli jednak należysz do drugiej grupy, która ceni sobie czas i wysoką skuteczność, polecamy skorzystanie z opryskiwacza do farb. Dzięki niemu pomalowanie takich powierzchni jak ogrodzenie domu nie będzie stanowić wyzwania. Dowiedź się, jak prawidłowo używać opryskiwacza do farb.

Po naciśnięciu spustu na urządzeniu opryskiwacz zaczyna rozpylać farbę na powierzchnię. Skraca czas malowania i poprawia jakość wykończenia powierzchni. Niestety zużywa około 33% więcej farby niż wałek. Zapoznaj się z naszymi miniprzewodnikiem, aby dowiedzieć się, jak używać opryskiwacza.

Rodzaje opryskiwaczy do farb

Istnieje kilka typów opryskiwaczy do farb, więc zanim nauczysz się korzystać z któregoś z nich, musisz dowiedzieć się je rozpoznawać.

  • Opryskiwacz bezpowietrzny – nie wymaga użycia sprężarki powietrza. Farbę z pojemnika do pistoletu natryskowego (przez wąż), a dalej na ścianę, pompuje pompa elektryczna.
  • Opryskiwacz do farb HVLP lub opryskiwacz niskociśnieniowy – wykorzystują sprężarkę powietrza do przepychania farby przez wąż do dyszy pistoletu natryskowego. Ten typ rozpylacza farby jest najbardziej wydajną opcją, ale nie zaleca się go do aplikowania farb lateksowych. Wymagałyby rozcieńczenia.
  • Opryskiwacz pneumatyczny – podobnie jak opryskiwacz HVLP wykorzystuje sprężarkę powietrza do przepychania farby przez wąż do pistoletu natryskowego. Wyrzut farby przez dyszę następuje z dużą prędkością.

Jak używać opryskiwacza do farb?

Używanie opryskiwacza nie jest trudne, o ile pośpiech nie jest twoim doradcą. Jeśli nie będziesz działać zbyt gwałtownie, unikniesz zabrudzenia powierzchni, których wcale nie zamierzałeś malować. 

Gdy już upewnisz się, że pomieszczenie, w którym zamierzasz malować, zostało odpowiednio zabezpieczone, możesz zacząć napełniać zbiornik opryskiwacza. Warto przecedzić farbę przez sitko, by zyskać pewność, że grudki farby lub inne zanieczyszczenia nie zatkają końcówki rozpylacza. Jeśli twój model opryskiwacza ma osobny zbiornik, musisz podłączyć go do pistoletu natryskowego za pomocą węża. Zanim skierujesz rozpylacz na docelową powierzchnię, przetestuj urządzenie na skrawku materiału, np. kawałku drewna.  W ten sposób wyczujesz, jak opryskiwacz pracuje i jak dużo potrzeba twojej siły, by zapewnić pożądany rozrzut farby. Może zaistnieć potrzeba zmiany końcówki. Wyreguluj dyszę. Jeśli zamierzasz opryskiwać bokiem, ustaw ją pionowo. Jeśli ruchami góra-dół, poziomo.  Trzymaj opryskiwacz pod kątem prostopadłym do powierzchni docelowej, w odległości ok. 15- 30 cm. Naciśnij spust. Nakładaj farbę krótkimi pociągnięciami, unikając aplikowania farby, gdy rozpylacz jest nieruchomy. Zanim przestaniesz poruszać opryskiwaczem, zwalniaj spust.

Praca na zewnątrz

Jeśli pracujesz na zewnątrz, przed rozpoczęciem opryskiwania weź pod uwagę siłę i kierunek wiatru. W końcu nie zamierzasz sprzątać wszystkiego wokół powierzchni docelowej.

Czyszczenie opryskiwacza

Po zakończeniu malowania zdemontuj opryskiwacz zgodnie z zaleceniami producenta w celu wyczyszczenia końcówek opryskiwacza, zbiornika na farbę, rurek wlotowych, części dyszy oraz wszelkich uszczelek. Niewykorzystaną farbę wlej do oryginalnego pojemnika, a następnie użyj wody lub spirytusu mineralnego (w zależności od rodzaju farby) do usunięcia resztek farby z urządzenia. Roztwór czyszczący przepuść kilka razy przez pistolet natryskowy. Gdy urządzenie wyschnie, schowaj je w bezpiecznym miejscu.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
48 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *