fbpx
Budowa domu

Ogrodzenia panelowe – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 21

Ogrodzenia panelowe stawiają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy obiektów zamieszkania zbiorowego, ale nie tylko – sprawdzają się też do obiektów firmowych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Są po prostu uniwersalne, ale to nie jest ich jedyna zaleta.

Ogrodzenia panelowe

Dla wielu osób możliwość samodzielnego postawienia ogrodzenia jest satysfakcjonująca – jesteś odpowiedzialny za efekt i czas prac, co daje Ci dużą niezależność i swobodę. Przed zakupem musisz tylko obliczyć, ile paneli potrzebujesz, sprawdzając m.in. wymiar każdego boku swojej działki i długość jednego panelu oraz obliczając odpowiednią liczbę słupków.

Samodzielny montaż ogrodzenia panelowego

Montaż zaczynamy od przygotowania terenu, czyli oczyszczenia i wyrównania. Następnie kopiemy dołki na słupki ogrodzeniowe, najlepiej za pomocą wiertnicy glebowej, umieszczamy w nich słupki i osadzamy beton. Warto wykonać zbrojenie słupków, jednak coraz częściej ten etap jest pomijany – by nieco obniżyć koszty. Jeśli planujemy przygotować podmurówkę – czyli betonowe deski, często stosowane w celu usztywnienia konstrukcji – należy pamiętać, aby zapewnić jej odpowiednią głębokość. Innym sposobem na oszczędność to samodzielny zakup betonu przemysłowego, który jest powszechnie dostępny. Coraz częściej stosuje się także suchy beton. Po związaniu betonu przychodzi czas na stawianie paneli, które będą połączone obejmami (łącznikami) startowymi (brama i furtka), narożnymi (narożniki ogrodzenia) i pośrednimi (panele w linii prostej).

Warto jednak zwrócić uwagę na różnorodność metod montażu. Wyróżniamy takie warianty, jak:

  • montaż za pomocą obejmy – panele łączą się pomiędzy słupkami, co nie wymaga nawierceń;
  • montaż za pomocą spinek, śruby hakowej i kleszczy – panele łączą się przed słupkami, co wymaga nawierceń, jak i daje możliwość skrócenia odległości między słupkami;
  • montaż za pomocą łącznika łukowego – panele łączą się przed słupkami, nie wymaga to nawierceń, przy czym łącznik zawiera wkręt samowiercący.

Nierówny teren? Ogrodzenie panelowe sprawdzi się idealnie

Na ogrodzenie panelowe warto zdecydować się, gdy Twoja działka ma pochyłe podłoże. Niedoskonałości terenu nie są przeszkodą przy montażu paneli – wystarczy usytuować je kaskadowo. Na pochyłym terenie można postawić zarówno ogrodzenia panelowe 2D, jak i 3D. Konstrukcja będzie stabilna i estetyczna, zwłaszcza jeśli najpierw położona zostanie podmurówka.

Praktyczne panelowe ogrodzenie z podmurówką

Jeśli nie wiesz, jakie ogrodzenie będzie dobrze komponować się z laną lub prefabrykowaną podmurówką – odpowiadamy. Panelowe ogrodzenia ze stali na podmurówce to dobry wybór dla osób, które chcą zabezpieczyć je przed podkopywaniem przez zwierzęta – zarówno te domowe, jak i dzikie. Oprócz tego taka konstrukcja jest jeszcze stabilniejsza niż najwytrzymalsze panele bez podmurówki. Ogrodzenie jest lepiej chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi i przed podmakaniem. Podmurówka pod ogrodzenie panelowe jest więc często trafną inwestycją.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *