Przestrzeń prywatna i przestrzeń pracy nie muszą ze sobą walczyć. Skoro i tak żyjemy w czasach, w których home office nie jest ekstrawagancją zarezerwowaną jedynie dla wąskich grup zawodowych, a jest, już od ponad roku, koniecznością dla niezliczonej liczby branż, czas zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni pracy i życia w naszych czterech ścianach.
Wydzielone miejsce – to jest moje biuro
Żeby strefy życia prywatnego i pracy nie walczyły ciągle o miejsce w naszym domu oraz naszej głowie, skorzystajmy z tego prostego, a jakże skutecznego rozwiązania: wyznaczmy granice naszego domu i „gabinetu”. Jak kto osiągnąć nie mając osobnego pomieszczenia? Za pomocą odpowiedniego ustawienia mebli.
Strefę pracy oddzielić można dodatkowo regałem, przesłoną, biurkiem lub po prostu siedzeniem tyłem. Ustawiając biurko tyłem do przestrzeni domowej, a przodem do okna, dajemy sobie szansę na lepsze skupienie. Mając biurko narożne możemy ustawić je tak, by siedzieć przodem do okna lub wykorzystując jego bryłę, wydzielić granice swojej przestrzeni pracy. W takim układzie okno powinno być po lewej stronie dla osób praworęcznych natomiast po prawej dla leworęcznych.
Warto pamiętać o dostępie do prądu. Jeżeli w miejscu, które zostało wybrane na home office nie ma gniazdka, postarajmy się unikać plątaniny kabli i przedłużaczy w widocznym i często uczęszczanym miejscu. Prędzej czy później to skupisko kabli będzie symbolem dyskomfortu korzystania z przestrzeni, w której żyjemy, piętrząc (poza kurzem) ogromne niezadowolenie. Dobrym rozwiązaniem będą przelotki w biurku lub listwę z gniazdami wpuszczoną w blat (mediaport).
Ergonomiczne meble
Jeżeli możemy zadbać o to, by rzeczy, z którymi obcujemy większość czasu, były ogólnie tę kwestię ujmując – dobre – zróbmy to. Biurko to zdecydowanie mebel z podium podstawowego wyposażenia naszego domowego biura. Idealne biurko możemy zaprojektować sami. Pod uwagę powinniśmy wziąć takie kwestie, jak ilość potrzebnego miejsca:
– do pracy (notatki, szkice, kalendarz),
– dla sprzętów (komputer, monitor, laptop, klawiatura, drukarka
– dla naszej przestrzeni.
Domowe stanowisko pracy: światło na oświetlenie
Przy aranżacji gabinetu w domu lub po prostu stanowiska do pracy zdalnej pamiętajmy, że najefektywniej pracuje się przy biurku, które jest w pobliżu okna. Naturalne światło jest dla człowieka bardzo ważne, a szybkie spojrzenie w dal nie tylko pozytywnie wpływa na psychikę, ale też na same oczy, zmuszając je do ćwiczeń. Dodatkowo, koniecznie zainwestujmy w lampę z odpowiednią odległością, barwą i intensywnością oświetlenia.