Współczynnik przenikania ciepła to jeden z najważniejszych wskaźników, który musisz weryfikować w czasie budowy domu. Informuje on o tym, ile ciepła będzie „uciekać” przez wszystkie przegrody termiczne w budynku, takie jak ściany, dach, okna i drzwi.
Współczynnik przenikania ciepła – co to jest?
Współczynnik przenikania ciepła (U) określa ilość energii cieplnej, która ucieka przez poszczególne przegrody termiczne w budynku. Oblicza się go na podstawie energii (wyrażonej w watach) w odniesieniu do powierzchni przegrody (1 m2) oraz różnicy temperatur po jej obu stronach (1 Kelwin). Jednostka współczynnika U to W/m2K.
Jakie jest zastosowanie tego współczynnika? Na etapie planowania izolacji cieplnej budynku jego wartość stanowi cenną wskazówkę. Można z niej łatwo wywnioskować, jakie będą straty ciepła dla ścian, stropów, drzwi czy okien. Im niższy współczynnik przewodzenia ciepła, tym lepszą izolację termiczną zapewnia dana przegroda.
Co ma wpływ na przenikalność cieplną?
Podczas projektowania domu obliczenie współczynnika przenikania ciepła ułatwia podjęcie decyzji o tym, jakie materiały izolacyjne zastosować. Od czego jednak zależy jego wartość i w jaki sposób można go polepszyć? Na przenikalność cieplną wpływa wiele czynników, w tym:
rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych – skuteczność izolacyjną poszczególnych surowców określa współczynnik lambda (λ),• grubość przegrody termicznej – im większa, tym lepiej chroni przed uciekaniem ciepła,
rodzaj przegrody – np. jednolita ściana zewnętrzna będzie mieć mniejsze straty ciepła niż drzwi albo okna.