fbpx
Ogród

Grudzień w ogrodzie. Sprawdź, czym musisz się zająć

• Zakładki: 20

Choć mogłoby się wydać, że zimową porą odpoczywamy od prac ogrodowych, nic bardziej mylnego. Nadal musisz udzielać wsparcia swoim roślinom, a spraw do załatwienia jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Grudzień w ogrodzie nie jest co prawda najbardziej pracowitym okresem w kalendarzu ogrodnika, ale nadal masz do wykonania wiele czynności, jeśli chcesz, aby ogród wiosenną porą prezentował się naprawdę dobrze. 

1. Okryj wrażliwe rośliny

Początek grudnia to dobry czas, aby okryć rośliny i uchronić je przed zbliżającymi się mrozami. Jeśli zająłeś się tym już pod koniec listopada, po prostu pomiń czytanie tego akapitu.  Pnie i gałęzie owiń agrowłókniną lub owiń słomą. Korzenie zabezpiecz kopczykiem z suchych liści, kory lub igliwia. Sprawdź również stan palików do podwiązywania drzew, aby upewnić się, że drzewa są nadal bezpieczne po silnych jesiennych wiatrach. W razie potrzeby dokręć lub poluzuj wiązania.

2. Zrzuć nadmiar śniegu z gałęzi i liści oraz zadbaj o trawę

Choć mocno przyzwyczailiśmy się do łagodnych zim bez dużych mrozów i dużych opadów śniegu, pogoda lubi nas zaskakiwać. Jeśli zdarzy się, że białego puchu będzie zbyt dużo, a śnieżne czapy drzewach będą zbyt ciężkie, strać nadmiar śniegu miotłą lub za pomocą miękkich grabi. Nie chcesz w końcu, aby gałęzie połamały się pod ciężarem śnieżnej pokrywy. Mogłoby dojść do zniekształceń i wyrw w tkance drzew oraz krzewów. Pamiętaj o tym, by nie zrzucać śniegu na jedną kupkę umiejscowioną na trawniku. Przyduszona trawa zacznie gnić i będziesz mógł pożegnać się z zielonym trawnikiem na wiosnę. Jeśli zima będzie łagodna, nabijaj trawnik widłami ogrodowymi, aby poprawić drenaż i napowietrzanie. Kontynuuj również koszenie trawy w miarę jej wzrostu. Podnieść wysokość ostrzy kosiarki.

3. Podlewaj rośliny zimozielone

Nie zapominaj o podlewaniu roślin zimozielonych, które rosną w donicach lub zimowym ogrodzie. Tylko nie rób tego w  dni mroźne, aby nie dopuścić do zamrożenia krzewów i drzew.

4. Zajmij się kompostem

Aby pryzma kompostowa mogła żyć zimą, jeszcze przed nadejściem mrozów rozpocznij ostatnie w roku prace. Przemieszaj swój kompostownik, by napowietrzyć go. Bez tlenu nie dojdzie do butwienia, czyli prawidłowych procesów rozkładu materii. Pojemniki na kompost przykryj kawałkiem starego dywanu lub plastikową folią, aby kompost nie stał się zbyt zimny i mokry.

5. Grudzień w ogrodzie owocowym

To idealny czas na przycinanie drzew owocowych. W ten sposób  pomożesz im zachować otwartą, zrównoważoną strukturę, zachęcając do produkcji wysokiej jakości owoców. Wyjątkiem są śliwki, wiśnie i inne owoce pestkowe, które nie powinny być przycinane aż do lata, aby zapobiec grzybicy srebrzystolistnej. Używaj czystych, ostrych sekatorów, aby uniknąć uszkodzenia drzew.

6. Dokarmiaj ptaki i dbaj o inne żyjątka

Ptaki  skutecznie walczą ze szkodnikami niszczącymi twoje rośliny. Zimową porą, gdy w naturze brakuje pokarmu, odwdzięcz się im za ich pracę. Zbuduj karmnik, zaopatrz się w karmę dla dzikich ptaków i zapewnij im dostęp do świeżej wody. Pamiętaj, aby nie zacząć dokarmiać ich zbyt wcześnie. Dopóki nie spadnie śnieg, powinny być samodzielne. Ułóż również stos starych bali w niezakłóconym kącie ogrodu, aby zapewnić schronienie ropuchom i innym dzikim zwierzętom.

7. Grudzień w ogrodzie to czas planowania

Grudzień to znakomity czas na planowanie. Pomyśl o wszystkich zmianach, które chcesz wprowadzić do ogrodowej przestrzeni (nowe rośliny, inny układ rabat, skalniak, oczko wodne itp.), rozpoczynając przygotowania do wcielenia swojego planu w życie.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *