Biała warstwa puchu sprawi, że nasz ogród będzie wyglądał magicznie. Chcąc jednak dostać się od furtki do drzwi lub wyjechać samochodem z garażu, czeka nas odśnieżanie. To do właściciela posesji bowiem należy obowiązek porządkowania działki w jej granicach oraz odśnieżanie chodnika przylegającego do działki.
Mimo że rośliny pokryte warstwą miękkiego, białego puchu wyglądają pięknie, czapy śniegu zalegające w ogrodzie mogą być niebezpieczne. Duży ciężar śniegu leżącego na gałęziach spowoduje ich deformację, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do ich połamania. Aby temu zapobiec, warto jeszcze jesienią owiązać korony krzewów sznurkiem. Jeśli śnieg już zalega na gałęziach, należy go strząsnąć, gdy zauważymy, że nadmiernie się uginają pod jego ciężarem.
Narzędzia do odśnieżania
Żeby nie zostać zaskoczonym przez zimę, należy już zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które pozwolą nam oczyścić ze śniegu chodnik przed domem, ścieżkę prowadzącą do wejścia, a także podjazd do garażu. Na niedużej posesji wystarczy szufla do odgarniania śniegu, miotła oraz odkuwacz do lodu czy ręczny pług. Narzędzia te powinny być lekkie, by móc z łatwością się nimi posługiwać, sztywne, trwałe i odporne na korozję. W przypadku gdy nasza działka jest jednak sporych rozmiarów, pracę ułatwi odśnieżarka mechaniczna.
Szuflę do śniegu powinniśmy mieć nie tylko w garażu, ale także w samochodzie na wypadek gdyby samochód ugrzązł w zaspie. W sklepach dostępne są specjalne szufle z tworzywa sztucznego odpornego na niską temperaturę, do których nie przykleja się śnieg. Są one wzmocnione dodatkowo paskiem metalu na krawędzi. Ich zaletą jest także lekki i poręczny trzonek.
Urządzenia mechaniczne
Urządzenia mechaniczne znacznie usprawnią odśnieżanie. Należy zastanowić się, jakie urządzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu. Do odśnieżania równych nawierzchni, czyli podjazdów oraz ścieżek z kostki brukowej, odpowiednie będą odśnieżarki elektryczne, które są dość lekkie. Bezgłośna praca oraz możliwość wygodnego przechowywania to niewątpliwe zalety tego urządzenia. Wadą jest jednak ograniczony zasięg kabla.
Wydajniejsze okażą się odśnieżarki spalinowe jednostopniowe, które usuną za jednym razem nawet 30-centymetrową warstwę śniegu. Są bardzo zwrotne, dlatego łatwo się je obsługuje bez użycia dużej siły. Odśnieżarki spalinowe dwustopniowe są dużymi urządzeniami. Różnią się od poprzednich tym, że zawierają nie tylko wirnik ślimakowy zgarniający śnieg, ale także turbinę, dzięki której jest on odrzucany na dużą odległość.