Jeśli do tej pory odbierałeś deszczówkę w kategorii niepotrzebnego ścieku, czas to zmienić. Jest przynajmniej 5 sytuacji, w których woda deszczowa sprawdzi się równie dobrze, jak woda kranowa, a może nawet lepiej, jeśli weźmiemy pod uwagę aspekt ekologiczny, korzyści dla środowiska. W jaki sposób zbierać deszczówkę i do czego się przyda?
Deszczówka jest miękkim typem wody, gdyż nie zawiera wapnia i magnezu, które odpowiadają za powstawanie kamiennego osadu. W jej składzie możemy znaleźć też słabe kwasy, pochodzące z atmosfery. Wiele zależy też od materiałów, z których wykonany jest dach. Jeśli deszczówka spływa z pokrycia dachowego, wykonanego z płyt bitumicznych, taka woda nie przyda się nam ani w domu, ani w ogrodzie. Wiadomo, że ten typ wody nie służy do mycia i picia. Jak zatem możemy wykorzystać deszczówkę?
Jak wykorzystać deszczówkę w domu?
Spłukiwanie toalety
Wodę deszczową możesz wykorzystać do spłukiwania toalety. Musisz jedynie przefiltrować ją, aby usunąć zanieczyszczenia i cząsteczki, które mogłyby zablokować zawory lub odbarwić wodę. Połącz system do zbierania deszczówki ze spłuczką toaletową i ciesz się niższymi rachunkami za wodę. Inwestycja w specjalny zbieracz wody deszczowej szybko się zwraca.
Pranie ubrań
Zgromadzoną deszczówkę można też wykorzystać do prania ubrań zarówno w pralce automatycznej, jak i ręcznie. Naturalnie miękka woda deszczowa zużywa mniej detergentu i zapobiega osadzaniu się kamienia, przedłużając żywotność pralki. Aby móc z niej korzystać, będziesz potrzebować dobrej filtracji mechanicznej. Gdy zmniejszysz zużycie wody wodociągowej, twój portfel stanie się nieco grubszy niż dotychczas.
Ogólne sprzątanie domu
Wodę deszczową możesz wykorzystać do czyszczenia różnych powierzchni i przedmiotów zarówno w domu, jak i poza nim. Nie zawiera wapnia ani chloru, więc idealnie nadaje się do mycia podłóg, okien, naczyń itp. Nie pozostawia smug i osadów z kamienia.
Jak wykorzystać deszczówkę poza domem?
Podlewanie ogrodu
Zamiast używać każdego roku setek litrów wody pitnej do podlewania ogrodu za pomocą węży, automatycznych systemów zraszających lub po prostu konewek, zacznij nawadniać rośliny wodą deszczową. Taka woda nie zawiera soli mineralnych, więc jest lepiej przyswajania przez rośliny niż „kranówka”. Jeśli mieszkasz w mieście lub jego okolicach, pozyskaną deszczówką nawadniaj jedynie rośliny kwasolubne.
Mycie samochodu
Choć można spierać się o wydajność mycia samochodu przy użyciu węża z nasadką spustową lub wiadra, w każdym przypadku mamy do czynienia z marnowaniem wody pitnej. Używanie wody deszczowej do mycia samochodu jest korzystniejsze i przyjazne dla środowiska. Kwestię braku smug na powierzchniach szklanych już poruszyliśmy.
W jaki sposób zbierać deszczówkę?
Koncepcja zbierania wody deszczowej jest dość prosta: przechwytywanie – filtrowanie – przechowywanie – dystrybucja. Najprostszym sposobem na pozyskanie wody deszczowej jest zamontowanie w rurze spustowej specjalnego zbieracza i podłączenie go do instalacji zbiornikowej. Inną metodą jest zbieranie deszczówki do rozlokowanych na terenie ogrodu skrzynek, połączonych montażem odwodnienia liniowego. Tak naprawdę konstrukcja i komponenty systemu do zbierania deszczówki zależą od przeznaczenia wody (do czego ma służyć), liczby użytkowników, objętości wody, a także tego, jak system radzi sobie z przelewem wody.
M.Ś.