Czy gaz ziemny to najlepsze możliwe źródło energii? Można o tym dyskutować! Jednak bez wątpienia korzystanie z błękitnego paliwa ma wiele plusów – i to zarówno z punktu widzenia użyteczności, jak i ekologii czy kosztów. Aby jednak skorzystać z tych zalet, najpierw trzeba wybudować przyłącze gazowe. Jak zrobić to dobrze?
Przyłącze gazowe do domu – co trzeba o nim wiedzieć?
Dla wielu osób myślących o skorzystaniu z błękitnego paliwa konieczność wybudowania przyłącza gazowego wydaje się bardzo poważnym problemem. Tymczasem w praktyce kluczowym problemem nie jest wcale wykonanie, tylko kwestia opłacalności inwestycji. Najczęstszą przyczyną rezygnacji z przyłącza w praktyce jest bardzo duża odległość między działką, a już istniejącą infrastrukturą. Dlatego też planując budowę domu, zawsze dobrze jest zwrócić uwagę na dostępność tego medium. W przypadku braku takiej opcji, czasem rozwiązaniem może okazać się zebranie większej grupy sąsiadów zainteresowanych ogrzewaniem gazowym. Może to być bodziec do rozbudowy systemu rurociągów dla lokalnego Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Osobną kwestią jest rozróżnienie pomiędzy instalacją gazową zewnętrzną – czyli przyłączem a wewnętrzną – czyli znajdującymi się już w budynku. Za projekt i wykonanie tej drugiej w pełni odpowiada inwestor, a jest ona niezbędne dla realnego korzystania z gazu. Dlatego też zawsze należy zająć się tymi tematami jednocześnie, by ich wykonanie nastąpiło mniej więcej w tym samym czasie. A co zrobić, by powstała instalacja zewnętrzna?
Przyłącze gazowe – krok po kroku
Najważniejsza informacja dla wszystkich osób chcących skorzystać z gazu ziemnego brzmi – wykonanie przyłącza nie jest trudne i wymaga niewielkiego zaangażowania. Mimo to warto jednak wiedzieć, jak właściwie podejść do tego tematu.
Jak wykonać przyłącze gazowe?
Samym podłączeniem domu do gazu zajmuje się więc OSD, co bez wątpienia jest bardzo korzystne. Warto przy tym podkreślić, że w większości przypadków prace budowlane trwają krótko – z reguły 1-2 dni. Nie trzeba się więc w tym przypadku martwić o wielodniowe „rozkopanie” posesji czy terenów przyległych.
Schemat przyłącza gazowego – kto go wykonuje?
Zlecając budowę przyłącza gazowego, nie musimy się też martwić o projekty czy kwestie proceduralne. Wykonanie odpowiednich schematów i uzyskanie pozwoleń także leży w gestii OSD, co jednocześnie jest dla nas gwarancją wysokiej jakości usług i bezpieczeństwa wykonanej instalacji.
Przyłącze gazu do skrzynki do domu – ile trwa?
Ogólnie rzecz biorąc, po podpisaniu umowy o podłączenie gazu do domu pozostaje nam już tylko czekać na jej wykonanie. Niestety w tym przypadku musimy się uzbroić w nieco cierpliwości, gdyż załatwienie wszystkich formalności i realizacja trwa z reguły około 6-7 miesięcy. Wynika to przede wszystkim z powodów proceduralnych, w związku z czym na ogół nie ma szans na przyspieszenie całego procesu.