fbpx
Aranżacja wnętrz

Wyjaśniamy, czym jest styl loftowy?

• Zakładki: 14

Mieszkania w stylu loft są od kilku lat coraz częściej spotykane. Dzieje się tak głównie dlatego, że dawne budynki przemysłowe trafiają w ręce deweloperów i są przekształcane w mieszkania.

Styl loftowy – historia

Styl loft narodził się w latach siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Najpierw w Nowym Jorku, a następnie w innych miastach, które wchłaniały dawne tereny przemysłowe. Były to często budynki w skali kraju wiekowe, mające od 50 do 100 lat, przez co cenne dla dziedzictwa, dlatego postanowiono nie burzyć ich, ale wykorzystać ich unikalny charakter. Wnętrza industrialne zaczęto przekształcać w mieszkania, zachowując jednocześnie wiele ich oryginalnych cech i dopasowując wystrój do pierwotnego charakteru tych pomieszczeń. Styl loftowy szybko polubili artyści, pisarze i nonkonformiści, ponieważ pozwalał na indywidualne podejście do wystroju i nieszablonowe rozwiązania architektoniczne.

Co wyróżnia mieszkanie w stylu industrialnym?

O charakterze mieszkań w stylu loftowym decyduje przeznaczenie pomieszczenia w którym są one urządzane. Przestrzenie poprzemysłowe z pierwszej połowy XX wieku i wcześniejsze, charakteryzują się zwykle dużą, otwartą przestrzenią. Posiadają także duże okna z kratownicowym wypełnieniem i wysokimi sufitami. Posiadają zwykle surowe ściany z betonu i czerwonej cegły, na których widoczne są elementy konstrukcyjne z wykonane z nitowanego metalu. Często na powierzchni ścian poprowadzone są także instalacje – ogrzewanie, hydraulika i instalacja elektryczna. Mieszkania takie mają dość surowy klimat, ponieważ zachowują większość z wymienionych cech, takich jak cegła i beton, podłogi z surowego drewna i kamienia, czy widoczne rury. Jednak wiele z nich jest wykorzystywanych jako elementy estetyczne, a w połączeniu z odpowiednim wystrojem mieszkanie takie może być przyjemne, ciepłe, a jednocześnie otwarte i przestronne. Przestrzeń mieszkalna zwykle jest otwarta, a główne pomieszczenie pełni funkcję salonu, sypialni, jadalni i kuchni jednocześnie. Otwarte przestrzenie dzieli się za pomocą różnego wykończenia podłóg czy ażurowych ścianek z regałów.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *