Jeszcze nie tak dawno klimatyzacja była rozwiązaniem, które spotykać można było przede wszystkim w biurach, czy sklepach. Na zastosowanie takiego rodzaju chłodzenia pomieszczeń do celów prywatnych pozwolić mogli sobie tylko nieliczni. Jednak rozwój techniki sprawił, że dziś klimatyzacja to rozwiązanie, które dostępne jest dla każdego.
Klimatyzacja w mieszkaniu – czym się kierować przy wyborze?
Decydując się na zainstalowanie klimatyzacji w mieszkaniu w bloku, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące aspekty:
- miejsce instalacji,
- możliwość regulacji temperatury,
- tryb grzewczy,
- poziom hałasu,
- odprowadzanie wody,
- automatyka,
- filtry powietrza,
- opcje sterowania,
- nawilżanie powietrza.
Jak działa klimatyzacja?
Na klimatyzator składają się takie elementy jak: parownik, skraplacz, sprężarka, zawór rozprężony oraz 2 wentylatory, które wymuszają przepływ powietrza wokół wymienników. Czynnik roboczy krąży pomiędzy parownikiem a skraplaczem. W parowniku odbiera ciepło z pomieszczenia, natomiast w skraplaczu oddaje je do otoczenia, tam gdzie znajduje się skraplacz. To sprawia, że do pomieszczenia dociera ochładzane powietrze, a ciepłe powietrze jest odbierane i usuwane poza budynek.
Sprężarka i zawór rozprężny to elementy instalacji umożliwiające przejście czynnika roboczego w fazę ciekłą lub gazową. Podczas procesu parowania odbierane jest ciepło z pomieszczenia, natomiast w trakcie procesu skraplania powietrze wydzielane jest na zewnątrz. Skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny to elementy, które wytwarzają najwięcej hałasu. W przypadku klimatyzatorów typu split znajdują się one w jednostce zewnętrznej. W pomieszczeniu pozostają jedynie parownik i wentylator – wymuszający przepływ powietrza.
Klimatyzacja w mieszkaniu – korzyści
Komfort termiczny
Najważniejszą zaletą klimatyzacji jest zapewnienie komfortu termicznego. Wpływa on na lepsze samopoczucie. W przypadku osób z problemami z układem oddechowym lub chorobami kardiologicznymi klimatyzacja jest sprzętem wręcz zalecanym. Klimatyzacja sprawdza się nie tylko w lecie podczas upałów, ale również w zimie i w sezonie przejściowym – pozwala utrzymywać zaprogramowaną temperaturę.
Jakość powietrza
Klimatyzatory zadbają również o jakość powietrza. Klimatyzatory stacjonarne zapewniają stały dopływ – pobieranego z zewnątrz – świeżego powietrza. Urządzenia te zadbają o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu. Wilgotność powietrza jest ważna dla ludzi zdrowych i niezmiernie istotna dla astmatyków.
Wyższy komfort życia – lepszy sen, wyższa wydajność
Klimatyzacja to rozwiązanie, które przekłada się na komfort życia. Podczas upalnych dni trudno zasnąć w dusznym pokoju – klimatyzacja powoduje, że bez problemu zasypiamy i budzimy się wypoczęci. Odpowiednie warunki poprawiają także wydajność i komfort podczas prac domowych, czy wykonywaniu niektórych obowiązków zawodowych w domu.