Materiały budowlane. Płyty stolarskie – jakie są rodzaje, budowa i zastosowanie?
Płyty stolarskie to obok sklejki najstarsze półfabrykaty stosowane w przemyśle meblarskim. Płyty te charakteryzują się budową podobną do sklejek. Na budowę tych płyt składają się warstwa środkowa i warstwy zewnętrzne, które noszą nazwę odłogów, inaczej nazywane są fornirami.
Płyta stolarska w odróżnieniu od sklejki ma znacznie mniejszy ciężar. Charakteryzują się także mniejszą podatnością na wszelkie odkształcenia. Mają zastosowanie przede wszystkim do wyrównania naprężeń pod wpływem pęcznienia oraz kurczenia się drewna. Oto jakie są rodzaje płyt stolarskich, jak wygląda ich budowa oraz do czego mają zastosowanie.
Płyty stolarskie – rodzaje
Rodzaje płyt stolarskich ze względu na rodzaj wykorzystanego materiału:
- płyty stolarskie iglaste – stosuje się tu przede wszystkim drewno sosnowe, świerkowe,
- płyty stolarskie liściaste – najczęściej stosowane gatunki drewna to drewno olchowe, topolowe, bukowe oraz brzozowe.
Ponadto płyty stolarskie mogą być:
- suche,
- wodoodporne.
Rodzaj wykończenia powierzchni płyt stolarskich:
- surowa,
- oklejana okleinami naturalnymi.
Płyty stolarskie – budowa
Wytwarzane są na bazie płyty listewkowej. Płyta listewkowa oklejana jest dwustronnie przy użyciu obłogów liściastych lub iglastych. Proces ten odbywa się na bazie żywicy mocznikowo – formaldehydowej. Płyty stolarskie przeznaczone są do użytkowania w warunkach suchych. Zewnętrzne warstwy w płytach stolarskich pełnych to forniry o grubości 1,5 mm z drewna liściastego. Z kolei wewnętrzna warstwa zbudowana ze sklejonych listew, które ułożone są bezpośrednio obok siebie.
Płyty stolarskie – zastosowanie
Płyty stolarskie mają powszechne zastosowanie w budownictwie jako pomocniczy materiał konstrukcyjny wypełniający. Stosuje się je również jako materiał konstrukcyjny w przemyśle meblarskim. Innym zastosowaniem płyt stolarskich jest wyposażenie wnętrz, często można je spotkać również na stoiskach targowych. Kolejnym zastosowaniem płyt stolarskich jest przemysł opakowań – służą do budowy skrzyń transportowych i itp.