fbpx
Aranżacja wnętrz

Wykonanie renowacji mebli – istotne kwestie!

• Zakładki: 14

Korzystając z profesjonalnych narzędzi, akcesoriów i preparatów do drewna, a także wykonując odpowiednie czynności, możesz łatwo odrestaurować swoje stare meble. Stosując je odnawianie mebli drewnianych, odnawianie mebli fornirowanych, renowacja starych krzeseł, stołów, biurek, regałów, komody może się okazać nie tylko owocną pracą, ale także ciekawym spędzeniem czasu. Aktualne trendy w aranżacji wnętrz bardzo często korzystają z przedmiotów naznaczonych historią.

Renowacja mebli – odnawianie mebli

Do najprostszych sposobów renowacji starych mebli należy pokrycie ich starych powierzchni drewnianych nową warstwą ochronną. Takie odnawianie mebli będzie skuteczne w sytuacji, gdy stan Twoich mebli jest bardzo przyzwoity i mimo upływu czasu nie znajdują się na nich większe ślady użytkowania, czy ubytki. W takim przypadku starą warstwę lakieru pokryj kolejną. Wówczas kolory, które są widoczne na powierzchni mebla powinny się wyrównać, natomiast wszelkie ślady użytkowania staną się duże mniej widoczne dla oka.

Jednak zanim przystąpisz do malowania swoich starych mebli sprawdź, czy jego zewnętrzną warstwę stanowi politura, czy lakier. Aby to sprawdzić, przetrzyj powierzchnię mebla bawełnianą szmatką nasączoną czystym alkoholem. Politura będzie się rozpuszczać i przyklejać do szmatki, natomiast lakier pozostawi na tkaninie zabrudzenia.

Pamiętaj jednak, że często zdarza się, iż meble pokryte politurą są starymi antykami. Ich renowacja może sprawić Ci wiele trudności i wymagać będzie cierpliwości. Natomiast odnawianie mebli lakierowanych nie jest aż tak bardzo wymagające. Możesz ją wykonać samodzielnie.

Renowacja mebli – usunięcie starej i nałożenie nowej warstwy

Jeśli Twoje meble do renowacji mają zniszczoną powłoką i nie da się jej pokryć nową warstwą lakieru, po prostu ją usuń. Starą powłokę malarską z drewna możesz zdjąć przy użyciu papieru ściernego lub szlifierki. Może się jednak zdarzyć, że Twoje meble do renowacji posiadają elementy ozdobne. W takim przypadku zastosuj specjalne preparaty powodujące ich złuszczenie. Dzięki temu staną się łatwe do usunięcia. W zależności od tego, jaki chcesz uzyskać efekt, oczyszczony mebel możesz pokryć:

  • olejem,
  • lakierem,
  • impregnatem,
  • bejcą,
  • lakierobejcą.

Renowacja mebli zniszczonych

Może się jednak zdarzyć również taka sytuacja, w której Twoje stare meble do renowacji są bardziej zniszczone niż w powyższych przykładach, posiadają np. głębokie przebarwienia, które mogły powstać na skutek kontaktu z wodą. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem może się okazać renowacja mebli przy użyciu farby kryjącej przeznaczonej do drewna. Pamiętaj, że w celu poprawy wyglądu, odnawianie mebli może się czasem okazać zajęciem bardzo pracochłonnym. Zwłaszcza w przypadku, gdy powierzchnia Twoich mebli do renowacji to połączenie kilku warstw lakierów i farb.

Usunięcie takiej uciążliwej warstwy jest jak najbardziej możliwe. Pochłania jednak dużą ilość czasu. Renowacja mebli, tak samo jak aranżacja wnętrz, wymaga dużej kreatywności oraz świeżości. Czasami wystarczające może okazać, jeśli przetrzesz kolejne warstwy kryjące, a następnie zabezpieczysz powierzchnię bezbarwnym lakierem.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *