Projekt domu jednorodzinnego według prawa budowlanego powinien mieć m.in. wynik badania geologiczno-inżynierskiego oraz warunków geotechnicznych posadowienia obiektu. Ogólnie stosowana i najprostsza forma ustalenia warunków posadowienia to uzyskanie opinii geotechnicznej. Oto jak sprawdzić się warunki gruntowe na działce, gdzie ma być postawiony dom.
Kiedy zamawia się badanie gruntu?
Badanie gruntu należy wykonać przede wszystkim wtedy, kiedy opinia geotechniczna albo dokumentacja geologiczno-inżynierska muszą zostać przedłożone w urządzenie. W sytuacji, kiedy dom posadowiony ma zostać na działce charakteryzującej się trudną strukturę geologiczna, badanie geologiczno-inżynierskie okazuje się absolutną koniecznością. W znakomitej większości domów jednorodzinnych wystarczy jednak w zupełności opinia geotechniczna, ale i ona nie w każdym przypadku będzie wymagana. Będzie to jednak mieć miejsce np., gdy na sąsiednich działkach są już inne budynki, a nasz dom nie będzie budowany na wzniesieniu albo w pobliżu wody. W takich przypadkach opinia projektanta, która jest zawarta w opisie do projektu, będzie zupełnie wystarczająca. Zamówienie badania gruntu będzie natomiast konieczne w poniższych przypadkach:
- jeżeli jest podejrzenie, że na działce jest się grunt nasypowy albo wysypywano tam w kiedyś śmieci;
- przy budowie domu podpiwniczonego;
- jeśli mógł mieć miejsce wzrost poziomu wód gruntowych.
Jakie informacje zawiera badanie gruntu?
Badania gruntu pozwalają na to, żeby dowiedzieć się, jaka jest charakterystyka ziemi na danym terenie. To zaś pozwala na zoptymalizowanie projektu fundamentów oraz na dobranie izolacji przeciwwilgociowej albo przeciwwodnej do danego budynku. Badanie gruntu może również wykazać, iż koniecznym będzie wykonanie drenażu dookoła domu. Poza tym wykonanie tego typu badań przed przystąpieniem do budowy domu pomoże uchronić konstrukcję przed pękaniem. Takie badanie pozwala też na dostosowanie fundamentów do warunków wodnych na danym gruncie.
Kto może wykonać badanie gruntu?
Badanie gruntu wykonują wyspecjalizowani inżynierowie geotechnicy, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia geologiczne oraz budowlane. Dzięki połączeniu wiedzy budowlanej praz geologicznej, mogą oni zbadać grunt i określić przy tym zagrożenia, na jakie może być narażony dany budynek. Są oni też w stanie sformułować różnego rodzaju wskazówki oraz wytyczne do projektu domu. Inżynier geotechnik zlecić może np.:
- zastosowanie betonu wodoszczelnego, w przypadku kiedy fundamenty są narażone na działanie wody;
- wykonanie głębokich fundamentów;
- budowę monolitycznych ścian piwnicy, w sytuacji kiedy np. dom ma być na skarpie;
- zastosowanie płyty fundamentowej, jeśli np. grunt jest bardzo słaby;
- utwardzenie gruntu w pewnych przypadkach;
- częściową wymianę gruntu.
Jakie warunki gruntowe mogą występować na działkach?
Można się spotkać z następującymi rodzajami warunków gruntowych:
- prostymi – to sytuacje, kiedy woda gruntowa nie stanowi żadnego zagrożenia na obszarze budowy, ponieważ jej zwierciadło jest niżej aniżeli posadowienie fundamentu, do tego grunt jest nośny, a warstwy ułożone są równolegle do powierzchni ziemi;
- trudnymi – przypadki, kiedy warstwy gruntu nie są ciągłe, a wody gruntowe niestety mogłyby się podnosić dużo wyżej niż poziom fundamentów, zaś grunt jest słabo nośny i występują torf organiczny lub mady;
- skomplikowanymi – to już najtrudniejsza pośród rodzajów warstw gruntu, takie tereny zagrożone mogą być np. zjawiskami krasowymi lub osuwaniem się ziemi, to także powierzchnie, pod którymi są szkody górnicze.
Jakie przeprowadza się badanie warunków gruntowych na działce?
Geotechnicy wiercą specjalne otwory w ziemi, a ich głębokość zwykle wynosi nie więcej niż 6 m. Następnie pobierają próbki gruntu – koniecznie do wykonania analizy gruntu. W czasie badania sprawdza się także takie parametry ziemi jak:
- ułożenie warstw;
- poziom wody gruntowej;
- rodzaj gruntu.
W sytuacji, jeżeli odwierty wskazują, że warunki gruntowe są skomplikowane, te same próbki gruntu przeanalizować trzeba będzie później też w laboratorium.