fbpx
Ciekawe rozwiązania

Ogrzewanie na podczerwień

• Zakładki: 29

Ogrzewanie na podczerwień, choć jeszcze nie jest tak popularne, jak tradycyjne systemy ogrzewania, z każdym rokiem zyskuje wielu zwolenników. Wszystko za sprawą wydajności, prostoty działania, możliwości obniżenia rachunków za energię. Nie bez znaczenia jest dobroczynny wpływ na zdrowie. Zanim zdecydujesz się na ogrzewanie domu promiennikami podczerwieni, poznaj zalety i wady takiego rozwiązania.

Ogrzewanie na podczerwień – co to jest i jak działa?

Choć samo hasło kojarzy się z technologią wybitnie współczesną, ogrzewanie na podczerwień nie jest niczym nowym. To stworzony przez człowieka odpowiednik najbardziej naturalnej formy ogrzewania, czyli ciepła ze słońca.  Ciepło odczuwane podczas słonecznych dni jest właśnie promieniowaniem podczerwonym. Promienniki podczerwieni przekazują energię cieplną za pomocą fal elektromagnetycznych w zakresie podczerwieni bezpośrednio do materiału o niższej temperaturze, tj. przedmiotów, ścian, osób przebywających w danym pomieszczeniu. Ciepło dostarczane w ten sposób jest odczuwalne natychmiast (nie trzeba czekać aż pomieszczenie nagrzeje się) i zapewnia równomierny rozkład temperatury we wnętrzu, tworząc optymalny klimat.  Powietrze nie jest ogrzewane, czyli nie bierze udziału w przekazywaniu ciepła, co sprawia, że mamy do czynienia z rozwiązaniem energooszczędnym i korzystnym dla zdrowia. Podczerwień nie pobudza cząsteczek kurzu i nie wysusza powietrza. Więcej o właściwościach zdrowotnych podczerwieni w jednym z kolejnych akapitów.

Działanie promienników podczerwieni można przyrównać do działania żarówek starego typu. Skutkiem ubocznym działania takiej żarówki było nagrzewanie się pomieszczenia.  Promiennik podczerwieni wyposażony jest w specjalną grzałkę, która nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury (co najmniej 500 stopni Celsjusza). Efektem tego jest emitowanie promieniowania, które jest źródłem energii.  Promieniowanie przemieszcza się w sposób ciągły, aż dotknie stałego przedmiotu.  Promiennik podczerwieni jest tak zaprojektowany, aby emitować ciepło na ciepłe przedmioty i nie zmieniać temperatury w pomieszczeniu.  Siedząc w pobliżu panelu grzewczego na podczerwień, będziesz czuć ciepło, mimo że samo pomieszczenie jest zimne (powietrze jest zimne). Ten rodzaj ogrzewania sprawia, że ciepło dłużej utrzymuje się w domu. Nie ucieka przez drzwi, okna lub pęknięcia.

Rodzaje ogrzewania na podczerwień

W zależności od długości fali wyróżniamy trzy rodzaje ogrzewania na podczerwień. Każdy typ ma inną charakterystykę wytwarzanego ciepła i działa w różnych temperaturach.

  • IR-A – fala krótka – sprawdza się przy ogrzewaniu bardzo dużych przestrzeni, np. hal przemysłowych, emituje wyraźne światło, które w małych pomieszczeniach mogłoby być szkodliwe dla oczu.
  • IR-B – fala średnia – zalecana jest do ogrzewania wybranych stref lub miejsc, emituje niewiele światła lub nie emituje go wcale.
  • IR-C – fala długa – ten typ fali (ogrzewania) jest najbardziej odpowiedni do ogrzewania domu lub biura. Sprawdza się jako ogrzewanie podstawowe lub uzupełniające.  Nie emituje światła, które mogłoby być niekorzystne dla oczu.

Zalety ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień to rozwiązanie wielu zalet. Nie jest pozbawione wad, ale te pierwsze zdecydowanie przeważają. Nim jednak decydujesz się na cieplną rewolucję w swoim domu, sprawdź czy ogrzewanie na podczerwień spełnia wszystkie twoje potrzeby w zakresie ogrzewania.

Jest energooszczędne i ekologiczne

W porównaniu do ogrzewania konwekcyjnego (gazowego, elektrycznego, kotłów na pelet) pozwala na oszczędność energii do 70%. Panele na podczerwień nie zużywają energii na ogrzewanie powietrza, więc unika się strat ciepła. Elektryczne promienniki podczerwieni nie wytwarzają spalin, toksycznych oparów i innych cząstek, które mają niekorzystny wpływ na środowisko, a także nasze zdrowie. Dodatkowo efektywność energetyczna promienników przyczynia się również do zazieleniania środowiska.

Prosty montaż i duży komfort użytkowania

Panele na podczerwień można zamontować nie tylko na ścianach, ale także sufitach. Posiadają wysoką szczelność, więc można jest instalować w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach (np. łazienka, piwnica). Są łatwe w konserwacji. Można nimi sterować za pomocą pilota lub Wi-Fi. Tego typu ogrzewanie zapewnia możliwość tworzenia stref o różnej temperaturze.

Ogrzewanie na podczerwień zapewnia natychmiast odczuwalne i bardziej naturalne ciepło

Ponieważ promienniki nie ogrzewają powietrza, lecz przekazują ciepło otaczającym przedmiotom, nie musimy czekać, aż pomieszczenie się nagrzeje. Ciepło jest odczuwalne natychmiast.  Na dodatek jest ono porównywalne do ciepła pochodzącego ze słońca (z wyłączeniem fal ultrafioletowych). Promienniki nie zwiększają wilgotności powietrza, nie odparowują jej i nie zmniejszają zawartości tlenu w swoim otoczeniu. Dzięki temu odczuwamy jednocześnie ciepło i świeżość.  Na dodatek odczuwalna temperatura jest nawet o 3 stopnie wyższa od stanu faktycznego!

Promienniki na podczerwień są ciche

W przeciwieństwie do ogrzewania konwekcyjnego grzejniki na podczerwień nie polegają na wentylatorach i dmuchawach do cyrkulacji ogrzanego powietrza. Mamy zatem do czynienia z urządzeniami działającymi cicho, które nie będą generować niepożądanego hałasu w przestrzeniach, w których odpoczywamy lub pracujemy.

Ogrzewanie na podczerwień ogranicza rozwój pleśni i grzybów

Promienniki podczerwieni hamują rozwój drobnoustrojów, które są niekorzystne dla zdrowia i odpowiadają za takie objawy jak zatkany nos, problemy z zatokami, swędzenie skóry i oczu.  Niepożądane organizmy nie mają warunków do rozrostu. Jako że fale podczerwone są wchłaniane przez podłogę, ściany i sufit, pojawienie się pleśni i grzybów jest mocno utrudnione. Ponadto dzięki temu, że ciepło nie wpływa na powietrze, a jedynie ludzi i przedmioty, nie jest ono wysuszone i unosi się w nim mniej alergenów.

Ogrzewania na podczerwień pozytywnie wpływa na zdrowie

Badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ podczerwieni na zdrowie. Do tego, że tak jest, nie trzeba przekonywać tych, którym lekarz zalecił zabiegi z udziałem podczerwieni. Poprawia ona krążenie krwi i limfy, wzmacniając wchłanianie substancji odżywczych. Wspiera rozwój układu immunologicznego. Rozluźnia mięśnie i usuwa bóle mięśniowe. Zmniejsza nadpobudliwość nerwową i napięcia psychiczne. Redukuje tkankę tłuszczową, poprawia metabolizm i gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Wzmacnia proces odnowy komórek biologicznych. Łagodzi bóle kręgosłupa i dolegliwości natury reumatycznej. Podczerwień wykorzystywana jest również w salonach kosmetycznych, by poprawić kondycję skóry i ciała.  Warto podkreślić, że żadne badania nie potwierdziły negatywnego wpływu promieniowania podczerwonego w formie ogrzewania domowego na zdrowie człowieka lub jego pupili. Stosowane w systemach ogrzewania fale podczerwone są całkowicie bezpieczne.

Piękny design

Panel grzewczy można zaprojektować niemal w dowolny sposób (łącznie z nadrukiem cyfrowym). Może być wykonany z różnych materiałów. Łączy funkcjonalność z wysoką estetykę, stanowiąc piękny element aranżacji wnętrza.

Oszczędność na etapie zakupu

Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, nie ma konieczności budowania kotłowni, kominów czy też systemu detekcji spalin i gazu. Tradycyjne systemy centralnego ogrzewania mogą wymagać odpowietrzania, równoważenia, a nawet płukania pod ciśnieniem. Panele grzewcze na podczerwień nie wymagają podejmowania tego typu działań.

Bezpieczeństwo

Ogrzewanie na podczerwień jest dużo bezpieczniejsze niż ogrzewanie zasilane gazem. Nie ma ryzyka wycieku tlenku węgla (CO) z kotła.

Wady ogrzewania na podczerwień

  • Ten typ ogrzewania nie załatwi kwestii podgrzewania wody, więc po ochach i achach przyjdzie czas na znalezienia innego źródła energii, co będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.
  • Jednorazowy koszt zakupu grzejników na podczerwień może być dosyć wysoki. Warto jednak podkreślić, że na ogół inwestycja zwraca się w ciągu dwóch lat od zakupu.
  • Po stronie wad można zapisać koszty eksploatacji. To jednak ogrzewanie elektryczne. Wysokość miesięcznych opłat będzie zależeć od ilości zamontowanych paneli grzewczych i ich mocy, a także jakości izolacji domu (lub biura). Trzeba pamiętać, że nawet najlepszy i najdroższy panel jest w stanie ogrzać pomieszczenie do 35 m². W pomieszczeniu o standardowych wymiarach wystarczy zamontować jeden grzejnik. Właściciele domów jednorodzinnych muszą się liczyć z nieco większymi wydatkami.
  • Ogrzewanie na podczerwień sprawdza się przede wszystkim w budynkach o dobrej izolacji. W innym wypadku skuteczność tego rozwiązania maleje.

Podsumowanie

Ogrzewanie na podczerwień wpisuje się w ekologiczne i prozdrowotne podejście do życia. Jeśli zatem należysz do osób, które zdają sobie sprawę z tego, że jakość powietrza ma wpływ na nasze życie, a ponadto dobro otaczającego cię środowiska leży ci na sercu, warto pomyśleć o zastąpieniu tradycyjnych grzejników panelami na podczerwień. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób szukających komfortowego, bezobsługowego i ekonomicznego (w porównaniu do tradycyjnych systemów) sposobu na ogrzewanie.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
76 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *