Wielu potencjalnych nabywców może kusić fakt, że mieszkanie do remontu jest sporo tańsze od takiego, w którym można zamieszkać od razu. Jednak w mieszkaniu, które jest przeznaczone do remontu może czyhać wiele pułapek, a kupno takiego mieszkania i jego późniejszy remont mogą się finalnie okazać bardziej kosztowne niż inwestycja w lokal do zamieszkania.
W związku z tym, zakup takiego mieszkania do remontu powinieneś poprzedzić dokładnym rozeznaniem ofert dostępnych na rynku wtórnym, ale też analizą kosztów, jakie trzeba będzie ponieść, aby w nim zamieszkać. Podpowiadamy, jak krok po kroku przeprowadzić kupno mieszkania do remontu i na co zwrócić szczególną uwagę.
Zakup mieszkania do remontu – od czego zacząć?
W przypadku, jeżeli rozważasz zakup mieszkania do remontu trudny cykl wyboru, powinieneś rozpocząć od wykonania następujących czynności:
- obejrzenie jak największej liczby ofert – przynajmniej kilka, a nawet kilkanaście, a im więcej tym lepiej, dzięki temu będzie można ocenić należycie, jakie są standardy proponowanych lokali;
- sprawdzenie stanu prawnego lokalu, jeżeli to możliwe to także planów zagospodarowania terenu oraz przespacerowanie się po okolicy, w której być może w przyszłości zamieszkasz;
- odwiedzenie proponowanych lokali wraz z pracownikiem biura nieruchomości oraz osoby, która jest specjalistą od remontów, tacy fachowcy pomogą Ci zwrócić uwagę na takie miejsca, które mogą się okazać szczególnie problematyczne, a Ty możesz coś przeoczyć, pomogą także oszacować koszty remontu i rozwieją wątpliwości dotyczące możliwości adaptacyjnych.
Nawet jeżeli wybierzesz się na oględziny z fachowcami, to również i Ty powinieneś wiedzieć, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę odwiedzając mieszkanie do remontu na sprzedaż.
Sprawdzenie ogólnego stanu technicznego budynku
Pamiętaj, że kupujesz mieszkanie do remontu, a nie cały budynek do remontu. Nie możesz więc zignorować sprawdzenia stanu tego budynku. Jeżeli jest on źle zarządzany lub zrujnowany, to nie będziesz się tam w przyszłości dobrze czuć, a co za tym idzie, nie zagwarantuje Ci satysfakcji z zainwestowanych pieniędzy. W tym kontekście należy szczególną uwagę zwrócić na to w jakim stanie jest dach, orynnowanie budynku, klatka schodowa, tynki i ocieplenia, a także winda, jeśli takowa jest w budynku. Jeżeli stan wymienionych elementów nie jest zadowalający, a dodatkowo zarządca budynku w najbliższym czasie nie planuje remontu, to najrozsądniejszą decyzją będzie rezygnacja z zakupu lokalu w takim budynku. Ponadto nawet najlepszy i najdroższy remont lokalu mieszkalnego, nie uchroni Cię przed awariami, wynikającymi z przyczyn niezależnych od Twojego mieszkania.
Jak wyglądają ściany i sufity?
Podczas oględzin mieszkania do remontu szczególną uwagę musisz zwrócić na ściany oraz sufity. Pamiętaj, że wszelkie plamy, a także spękania powłoki malarskiej czy też odspajanie tynku albo odklejanie się tapety świadczyć mogą o zawilgoceniu takiego mieszkania i grzybie – tego nie tak łatwo jest się pozbyć. Kolejnym znakiem ostrzegawczym powinien być dla Ciebie nieprzyjemny, stęchły zapach, szczególnie jeśli utrzymuje się on w pomieszczeniu, nawet pomimo jego wietrzenia. To kolejny z typowych objawów tzw. korozji biologicznej w budownictwie.
Wykonanie oględzin podłogi
Aby wykonać oględziny stan podłóg, najlepiej wykonać to przy świetle dziennym a w szczególności, gdy są one pokryte parkietem lub deskami. W związku z tym najlepszym czasem na oglądanie mieszkania są godziny poranne. Wówczas masz okazję, aby zobaczyć ewentualne inne niedoskonałości swojego potencjalnego przyszłego mieszkania. Zaś niezależnie od pory dnia możesz stwierdzić, czy podłoga wydaje odgłosy, których nie powinno być normalnie – to zwykle świadczy o potrzebie wymiany takiej posadzki.
W jakim stanie jest glazura i terakota?
Powinieneś również ocenić okładziny podłogowe i ścienne wykonane z glazury lub terakoty. W tym przypadku warto kierować się własnym gustem. W związku z tym decyzję o wymianie możesz podjąć bez względu na to, czy jest ona zniszczona czy też nie. Lecz może się zdarzyć i tak, że okładzina nie będzie Ci odpowiadać. Dobrze jest popukać w kilku miejscach, aby sprawdzić, czy płytki trzymają się one odpowiednio mocno. Powinieneś również dokładnie przyjrzeć się fugom, jeśli mają braki lub wykwity, będą wymagać wymiany.
Jak wyglądają okna i drzwi?
Bardzo ważnymi elementami wyposażenia każdego mieszkania są okna i drzwi. O ich dobrym stanie świadczy szczelność i lekkość otwierania i zamykania. Najprostszym sposobem na sprawdzenie szczelności okien jest kartka papieru włożona pomiędzy ramę a ościeżnicę. Jeżeli po zamknięciu można ją wyciągnąć, to świadczy o tym, że okno jest nieszczelne. Innym sposobem na wykonanie oględzin okien jest oglądnięcie mieszkania podczas wietrznej pogody. Powinieneś również pamiętać o tym, że okna i drzwi powinny mieć sprawne zamki oraz okucia, sprawdzaj je w pierwszej kolejności.
Sprawdzenie stanu instalacji
Kluczowym elementem wszystkich mieszkań są instalacje: elektryczne, wodno-kanalizacyjne, gazowe i centralnego ogrzewania. Przy remoncie mogą się one okazać prawdziwym utrapieniem, a ich wymiana wiąże się często ze skuwaniem ścian. Ocena ich faktycznego stanu jest bardzo trudna, a to ze względu na to, iż zdecydowana większość ich przewodów jest schowana. Do oględzin instalacji powinieneś zaprosić zaprzyjaźnionego fachowca.
Mieszkanie do remontu obejrzyj przynajmniej dwa razy przez zakupem
Pamiętaj, że bardzo ważną zasadą przy ocenie stanu przyszłego mieszkania jest tzw. zasada ograniczonego zaufania. Nie jest żadną tajemnicą, że sprzedający swoje mieszkanie często za wszelką ceną próbuje ukryć jego największe wady. W związku z tym postaraj się obejrzeć wybrane mieszkanie przynajmniej dwa razy. Ostateczną cenę zakupu negocjuj dopiero po tym jak spiszesz i dokonasz własnej wyceny napraw wszystkich mankamentów danego mieszkania na sprzedaż do remontu.