Poradnik inwestora: czym się różnią apartament, penthouse, loft, mieszkanie?
Apartament, penthouse, loft i mieszkanie – to pojęcia, które określają różne rodzaje nieruchomości – lokali mieszkalnych. Niestety bywają one pomiędzy sobą mylone i często są błędnie nazywane, co może to prowadzić do nieporozumień.
Wyjaśniamy zatem, czym są apartamenty, penthouse’y, lofty i mieszkania. Przedstawiamy cechy wspólne tych typów nieruchomości, a także różnice pomiędzy nimi.
Apartament – charakterystyka
Apartamentem nazywa się luksusową nieruchomość o wysokim standardzie wykończenia i dużej powierzchni, która często przekracza (choć nie jest to regułą) 100 m2. Na taki luksusowy apartament składać się może reprezentacyjny salon, wydzielona kuchnia lub salon połączony z kuchnią, a także główna sypialnia z indywidualnym wejściem do łazienki lub pokoju kąpielowego, wygodna garderoba, gabinet i inne pomieszczenia. Ponadto w takiej luksusowej nieruchomości montuje się instalację klimatyzacyjną oraz zabezpieczenie przed hałasem. Tego typu elegancka nieruchomość zazwyczaj znajduje się w budynku grodzonym i strzeżonym, posiada podziemny garaż oraz windę, a także recepcję, a często również usługi concierge. Coraz częściej w apartamentach jest zainstalowany inteligentny system zarządzania – rozwiązanie to potęguje komfort z korzystania z nieruchomości.
Apartament jest osobnym, jednokondygnacyjnym mieszkaniem w budynku wielorodzinnym. Może znajdować się na dowolnym piętrze – np. na parterze, ale też na 2. czy 3. piętrze, czy na ostatnim piętrze z pięknym widokiem na całe miasto – to jednak może być dodatkowy atutem – niekoniecznym. Przyjmuje się, że minimalna wysokość pomieszczeń w apartamencie to 2,5 m, a często jest to dużo więcej. Apartamentem można zatem nazwać luksusowe mieszkanie, które znajduje się w prestiżowej dzielnicy.
Penthouse – charakterystyka
Penthouse podobnie jak apartament, jest luksusową nieruchomością – mieszkaniem, charakteryzującym się wysokim standardem wykończenia oraz wyposażenia. Nieruchomości tego typu posiadają luksusowe wnętrza – salon, który często połączony jest z kuchnią, gabinet, sypialnię z oddzielnym wejściem do łazienki o bardzo wysokim standardzie, a także wygodną garderobę. Penthouse’y, podobnie jak apartamenty najczęściej znajdują się w centrach dużych miast, a także w miejscowościach i kurortach turystycznych, a ich całkowita powierzchnia zwykle przekracza 100 m2.
Najważniejsza różnica pomiędzy apartamentem i penthouse’em to liczba poziomów tych nieruchomości. O ile apartamentem nazywa się luksusowe mieszkanie położone na jednym piętrze, o tyle mianem penthouse’u określa się luksusową nieruchomość przynajmniej dwupoziomową, a zdarza się, że penthouse’y mają nawet trzy lub więcej kondygnacji. Apartamenty mogą się znajdować na dowolnych piętrach budynków, natomiast penthouse’y lokalizuje się na najwyższych poziomach. Bardzo często zdarza się, że penthouse wyposażony jest też w obszerny taras z niesamowitym widokiem.
Loft – charakterystyka
W Stanach Zjednoczonych loftem nazywa się górną kondygnację w budynku – znajdującą się bezpośrednio pod dachem. Natomiast w Wielkiej Brytanii mianem tym określany jest schowek pod dachem, do którego prowadzi zazwyczaj drabina. Zatem w tym znaczeniu loftem określa się pomieszczenie lub przestrzeń, które znajdują się bezpośrednio pod dachem budynku. Mogą one być wykorzystywane do użytku mieszkalnego albo komercyjnego. Inne znaczenie słowa loft to duża, otwarta przestrzeń w fabryce, magazynie albo innym dużym, postindustrialnym budynku, która została przekształcona na przestrzeń życiową. Początkowo lofty zamieszkiwane były przede wszystkim przez środowiska artystyczne, a za kolebkę tego typu przestrzeni mieszkalnych uchodzi Nowy Jork. Współcześnie lofty zyskują coraz większa popularność również w Polsce. To rozwiązanie bardzo modne, przestrzeniami tymi zajmują się wybitni projektanci i architekci, a w aranżacjach wnętrz spotkać się można ze stylem loftowym, który nawiązuje do elementów postindustrialnych.
Mieszkania loftowe są dużymi, elastycznymi, otwartymi przestrzeniami, mającymi wcześniej zastosowanie przemysłowe. Przestrzenie te zazwyczaj nie mają wewnętrznych ścian – poza łazienką, są w nich wysokie sufity, często też odsłonięte rury, belki stropowe i ogromne, przestronne okna. Materiały charakterystyczne dla loftów to szkło, metal, cegła i beton. Często spotykanym rozwiązaniem w loftach są antresole, na których znajdują się zwykle sypialnie. Jest to rozwiązanie pozwalające dać namiastkę mieszkania dwupoziomowego – penthouse’u. Podobnie jak w przypadku penthouse’ów i apartamentów, lofty mają zwykle bardzo duże przestrzenie – przekraczające nawet 100 m2. Współcześnie określeniem hard loft nazywa się dawne budynki przemysłowe, które przekształcono i zaadaptowano na cele mieszkaniowe lub biurowe. Z kolei soft loft to budynki mieszkalne lub komercyjne, które są zbudowane całkiem od nowa, a swoim stylem nawiązują do dawnych obiektów przemysłowych. Mają więc wysokie sufity, duże okna, stosuje się w nich w widoczny sposób cegłę, cement, elementy metalowe.
Mieszkanie – charakterystyka
Mieszkaniem według definicji nazywa się zespół pomieszczeń mieszkalnych oraz pomocniczych, który ma odrębne wejście i jest wyodrębniony stałymi przegrodami budowlanymi. Mieszkanie umożliwia stały pobyt w nim ludzi, a także prowadzenie tam samodzielnego gospodarstwa domowego. W świetle ustawy o własności lokali, mieszkanie to lokal mieszkalny. Może mieć różne rozmiary – od kawalerki czy garsoniery, przez mieszkania dwu- i trzypokojowe po duże apartamenty. Mieszkania mogą znajdować się w różnych budynkach – kamienicach, blokach z wielkiej płyty czy w blokach nowego budownictwa, a nawet być wydzieloną częścią domów.
W związku z tymi założeniami opisane przykłady: apartament, penthouse i loft również zawierają się w definicji mieszkania jako lokalu mieszkalnego. Jednak najczęściej mianem mieszkania określa się wszystkie te wydzielone lokale mieszkalne, które nie zawierają się w powyższych definicjach.