fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak wyczyścić zmywarkę, lodówkę i mikrofalówkę?

• Zakładki: 23

Osoba, która wynajdzie sposób na czysty dom bez sprzątania, zostanie nowym idolem kobiet (i grupy pomagających w domu mężczyzn). Wszyscy lubimy mieć czysto w domu, ale mało kto lubi sprzątać. Jeśli należysz do osób, które mogą podpisać się pod żartobliwym stwierdzeniem, że czysty dom jest oznaką zmarnowanego życia, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Nie zdradzimy ci przepisu na czysty dom bez sprzątania, ale poradzimy, jak prawidłowo wyczyścić zmywarkę, lodówkę i mikrofalówkę, by trwało to możliwie najkrócej przy jak najlepszych efektach.

Jak wyczyścić zmywarkę?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas użytkowania zmywarki jest nieodpowiednia pielęgnacja. Prawda jest taka, że najczęściej czyścimy zmywarkę, gdy zaczyna nam sprawiać problemy. Tymczasem regularne czyszczenie wpływa na czystość naczyń, zmniejszając ryzyko awarii lub zatkania filtrów, chroniąc nas przed nieplanowanymi wydatkami i koniecznością powrotu do tradycyjnego zmywania na jakiś czas.  Jeśli z twojej zmywarki wydobywa się nieprzyjemny zapach, naczynia są niedoczyszczone i mają nieestetyczne zacieki, a na elementach urządzenia pojawił się rdzawy osad, to znak, że czas na gruntowne sprzątanie. Poznaj najlepsze metody i wypróbuj je u siebie w domu.

Które części zmywarki wymagają czyszczenia?

Zanim przystąpisz do czyszczenia sprzętu, wyjmij z niego wszystkie elementy. Nie mamy tutaj na myśli wyłącznie naczyń, bo to akurat logiczne, ale i akcesoria takie jak koszyczki na sztuce. Następnie trzeba zdemontować filtr. Resztki jedzenia należy usunąć ręcznie, a filtr wypłukać pod bieżącą wodą. Jeśli filtr będzie zakamieniony, zanurz go na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut – w zależności od stopnia zakamienienia – w roztworze wody z odkamieniaczem lub w occie. Zadbaj również o uszczelki znajdujące się na drzwiach. Nie musisz (ale możesz) ich demontować. Być może nie uda się usunąć 100% zanieczyszczeń (98% to bardzo dobry wynik), ale przynajmniej nie będziesz się martwić, że przez niewłaściwy montaż, zmywarka jest nieszczelna. Zadbaj również o panel czyszczenia i znajdujące się w nim szczeliny. Z tym powinna sobie poradzić wilgotna szmatka.

Jak często czyścić zmywarkę?

Gruntowne czyszczenie powinno odbywać się co najmniej raz na 2-3 miesiące. Z kolei filtry i koszyczki na naczynia należy odświeżać minimum raz na 2 tygodnie. Spokojnie, bez paniki. To akurat jest bardzo proste i nie pochłania zbyt wiele czasu. Wystarczy przetrzeć je gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń. Gotowe!

Jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem?

Jeśli chcesz szybko umyć zmywarkę, by móc wrócić do swoich ulubionych czynności, możesz skorzystać z tabletek czyszczących, które znakomicie radzą sobie z tłuszczem i małymi cząstkami jedzenia. Na rynku dostępne są produkty, które można wykorzystać podczas cyklu zmywania naczyń. Mają one jednak bardzo poważną wadę. Nie mają nic wspólnego z ekologicznym nastawieniem do życia. Twoja wygoda czy odciążenie natury? – oto jest pytanie. Jeśli masz, chociaż minimalne wyrzuty sumienia, daj namówić się na domowe środki czyszczące, które są wysoce skuteczne. Masz je pod ręką. Soda oczyszczona, ocet i cytryna – usuwają brud i neutralizują nieprzyjemne zapachy, które pojawiają się, gdy załadujesz zmywarkę i na jakiś czas o niej zapomnisz.

Jak wyczyścić zmywarkę octem?

Ocet to prawdziwy pogromca brudu, nieprzyjemnego zapachu i bakterii. Czyszczenie nim zmywarki jest dziecinnie proste.  Wystarczy wstawić filiżankę z octem do dolnej szuflady i ustawić regularny cykl zmywania. Podczas mycia ocet zmiesza się z wodą, czyszcząc nie tylko naczynia, ale i samą zmywarkę. Prościej się nie da!  By uzyskać jeszcze lepszy efekt, możesz dodać nieco sody. Ważne, by wykorzystywać ocet i sodę na różnych etapach mycia. Użyte jednocześnie wzajemnie się zneutralizują, nie przynosząc żadnego efektu.

Jak wyczyścić zmywarkę sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona poradzi sobie nawet z największymi zabrudzeniami, ma bowiem delikatne właściwości żrące. Jednocześnie pozostaje bezpiecznym środkiem. Wsyp 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej w miejsce, gdzie zazwyczaj wkładasz tabletki czyszczące i włącz puste urządzenie, ustawiając tryb intensywny.  Dzięki temu soda dotrze do każdego zakamarka zmywarki i usunie wszelkie zabrudzenia. Po zakończonym cyklu zmywania urządzenie będzie nie tylko działać jak nowe, ale i pięknie pachnieć. To rozwiązanie jest szczególnie polecane jako środek zaradczy, gdy mamy do czynienia z nieprzyjemnymi zapachami. Jako że opakowanie sody kosztuje nieco ponad złotówkę i jest dostępne w każdym sklepie spożywczym, ten nowy sposób czyszczenia pozwoli na zaoszczędzenie zarówno pieniędzy, jak i czasu.

Jak wyczyścić zmywarkę z pomocą cytryny?

Cytryna doskonale radzi sobie z tłuszczem, usuwając go niemal natychmiast. Radzi sobie również z brudem i nieprzyjemnymi zapachami. Jak jej użyć? Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy (saszetkę) umieść w przegródce na płyn lub tabletki do czyszczenia, a następnie uruchom cykl czyszczenia z wysoką temperaturą. Gorąca woda uwolni kwas, który rozprawi się z wszystkim, co niekorzystnie wpływa na działanie naszej zmywarki. Kwasu cytrynowego również nie możemy łączyć z sodą. Nie zapominaj o tym!

Jak wyczyścić lodówkę?

Miejsce, w którym przechowywana jest żywność, powinno być czyszczone regularnie. Resztki jedzenia czy też ledwo zauważalne okruchy stanowią doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów, a stąd już krok do problemów żołądkowych twojej rodziny. Jako że niektóre produkty uwalniają soki, a i my przez przypadek czasami coś rozlewamy, lodówka może zacząć pachnieć niezbyt przyjemnie, nawet gdy drobne plamy wyschną same.  Czym myć lodówkę, aby zadbać o bezpieczeństwo artykułów spożywczych, pozbywając się nieprzyjemnych zapachów, osadów, resztek jedzenia itp.?

Czyszczenie lodówki – zalecane akcesoria

Przed przystąpieniem do czyszczenia lodówki, upewnij się, że używasz odpowiednich akcesoriów, które nie uszkodzą powierzchni półek. Na ogół są one ze szkła lub plastiku. Najlepiej używać miękkich ściereczek z mikrofibry, ręczników papierowych lub też gąbek do mycia naczyń, uważając, by element ścierny nie porysował powierzchni. Jako że drzwi lodówki w ciągu większej części doby pracują bardzo intensywnie, nasze dłonie nie zawsze bywają dla nich łaskawe, a opary z tłuszczu upodobały sobie osadzanie się na nich, zewnętrzną część lodówki również musimy wyczyścić. Tutaj też zaleca się szczególną ostrożność i nie chodzi wcale o estetykę. Jest to o tyle ważne, że wilgoć w pobliżu zarysowania może spowodować oderwanie powłoki lub rdzewienie powierzchni.

Jeśli nie chcesz eksperymentować z domowymi miksturami, możesz postawić na specjalistyczne środek czyszczący w formie chusteczek. Pomogą usunąć chorobotwórcze drobnoustroje, a także dodać blasku powierzchni lodówki. Jest to dobre rozwiązanie, ale nadal chemiczne. Domowe środki mogą zbyt skuteczniejsze niż produkty dostępne na rynku, a przede wszystkim są ekologiczne i nie wywołują alergii.

Jak często myć lodówkę?

Gruntowne czyszczenie powinno się odbywać raz na pół roku. Jeżeli jednak jesteś miłośnikiem serów pleśniowych i wędzonych ryb, co oznacza, że te produkty często goszczą w twojej lodówce, zaleca się ją sprzątać częściej, przynajmniej raz na kwartał, choć najlepiej co dwa miesiące

Jak wyczyścić lodówkę krok po kroku?

Zanim domowe mikstury, gąbki i ścierki pójdą w ruch, musisz odłączyć urządzenie, wyjąć wszystkie produkty, zdemontować półki (o ile to możliwe) i pojemniki.  Odłączanie lodówki nie zawsze jest konieczne, jeśli jednak chcesz dokładnie ją wysprzątać, zajmując się również zamrażalnikiem, jest to wymagane. Temperatura wewnątrz urządzenia musi być wyższa niż 0°C, by mydliny i woda nie przymarzały do ścianek. Jeśli nie masz dostępu do kontaktu, wówczas trzeba przełączyć lodówkę na najwyższą dostępną temperaturę. Kolejnym krokiem jest udrożnienie odpływu, do którego uchodzi skraplająca się woda oraz gromadzi się brud. Jeśli to zrobisz, możesz zacząć akcję „czysta lodówka”.

Jak wyczyścić lodówkę octem?

Woda i ocet to sprawdzony duet znany od pokoleń. Usuwa uporczywe zabrudzenia, nieprzyjemne zapachy i eliminuje bakterie. By przygotować octowy środek czyszczący, wystarczy zmieszać wodę i ocet w stosunku 1:1. Zabrudzoną powierzchnię czyścimy ściereczką uprzednio zanurzoną w mieszance lub też rozpylając roztwór przy pomocy odpowiedniej butelki, a następnie przecierając powierzchnię papierowym ręcznikiem. Pamiętajmy o tym, aby wytrzeć lodówkę do sucha.

Jak wyczyścić lodówkę sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona to idealny produkt do czyszczenia lodówki, szczególnie zaschniętych i przyklejonych zabrudzeń. Wystarczy rozpuścić jedną łyżkę stołową proszku w litrze wody i postępować jak z mieszanką octową.

Czyszczenie lodówki wodą i cytrynami

Woda z sokiem z cytryny to sposób na czystą i pachnącą lodówkę.  Wystarczy dodać sok z jednej cytryny do miski z wodą, a następnie postępować jak w przypadku innych metod. Gotowe. Ważne, by nie zapominać o wytarciu lodówki do sucha.

Usuwanie pleśni z uszczelek

Pleśń najczęściej zbiera się na uszczelkach na drzwiczkach lub przy odpływach. Do wstępnego czyszczenia możesz użyć patyczków do uszu i wody z octem. Kolejne czyszczenie powinno odbywać się z udziałem wysokoprocentowego alkoholu, np. spirytusu. Efekt można wzmocnić, przecierając powierzchnię olejkiem z drzewa herbacianego.

Po zakończonej akcji czyszczenia wytrzyj pojemniki po produktach, włóż je do lodówki wraz z resztą jedzenia, a następnie podłącz urządzenie z powrotem.

Jak skutecznie wyczyścić mikrofalówkę?

Mikrofalówka to przyjaciel zapracowanych osób. By jedno z najbardziej praktycznych urządzeń kuchennych służyło nam jak najdłużej, nie można zapominać o regularnym czyszczeniu sprzętu. Wysoka temperatura sprawia, że wszystko paruje. Tłuszcz i para osadzają się na ścianach, a przegrzany posiłek rozpryskuje się lub rozlewa. O brudną mikrofalówkę nietrudno. Sprzęt w takim stanie może nadawać potrawom inny smak lub zapach. Na szczęście można do tego nie dopuścić, a wszystko to dzięki niezawodnej trójce. Ocet, soda oczyszczona i cytryna po raz kolejny wkraczają do akcji.

Jak wyczyścić mikrofalówkę octem?

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej octem ma dwie ważne zalety. Po pierwsze usuwa nieprzyjemne zapachy, po drugie ma właściwości odkażające, co oznacza, że łatwo pozbędziesz się bakterii, które rozwinęły się na resztkach jedzenia.  Roztwór wody z octem w proporcji 1:1 wlewamy do małej miseczki. Wkładamy ją do mikrofalówki i podgrzewamy przez ok. 5 minut. Tyle wystarczy, by parujący roztwór zaczął rozpuszczać nagromadzony wewnątrz urządzenia tłuszcz. Przecieramy ściereczką urządzenie i gotowe.

Czyszczenie mikrofalówki cytryną

Jeśli skończył się ocet w domu, a mikrofalówka wymaga pilnego czyszczenia, użyj cytryny. Do miseczki z wodą wrzuć kilka cząstek cytryny lub wlew wyciśnięty sok i podgrzewaj przez 3-4 minuty aż płyn zacznie wrzeć.  Cytrynowa woda zacznie parować i rozpuszczać tłuszcz i brud, który osadził się na ścianach. Teraz wystarczy przetrzeć urządzenie ściereczką i cieszyć się pięknym zapachem w kuchni. Jeśli w kuchence mikrofalowej jest dużo tłuszczu, możesz wycisnąć kilka kropel płynu na ściereczkę. Po takim zabiegu musisz wypłukać ją i jeszcze raz wytrzeć sprzęt.

Soda oczyszczona w akcji

Jeśli urządzenie nie było myte od dłuższego czasu, postaw na sodę oczyszczoną. Do niewielkiego pojemnika o pojemności 250 ml wsyp 3-4 łyżki sody, zalej wodą i dokładnie wymieszaj. Pojemnik włóż do kuchenki mikrofalowej i zacznij podgrzewać. Przy niewielkich plamach wystarczą 3 minuty. Przy większych zabrudzeniach ok. 5 minut. Gdy cykl podgrzewania się zakończy, miękką ściereczką przetrzyj dokładnie każdą ze ścian. Brud powinien zostać na ściereczce.

Czyszczenie mikrofalówki szczoteczką do zębów

Nie zapominaj o czyszczeniu płyty i elementów znajdujących się pod nią. Uwięzione cząstki jedzenia możesz usunąć przy pomocy szczoteczki do zębów. Pomoże również przy usuwaniu kurzu i brudu z otworów wentylacyjnych. Znajdują się pod pokrywą w górnej części lub z boku urządzenia (w zależności od posiadanego modelu).

Jeśli koniecznie chcesz sięgać po środki chemiczne, unikaj tych o uniwersalnym przeznaczeniu, stosując wyłącznie produkty specjalistyczne, typowo do kuchenek mikrofalowych.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
90 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *