Budynek mieszkalny musi mieć termoizolację. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do ocieplania jest styropian. Jego rodzaj i grubość zależy od miejsca zastosowania. W przypadku elewacji warstwa styropianu powinna mieć co najmniej 10 lub 15 cm grubości. Zdarza się jednak, że inwestorzy stosują jeszcze grubszą warstwę materiału ociepleniowego. Jaki styropian wybrać?
Styropian na elewację – parametry
Do ocieplania elewacji metodą lekką mokrą (ETICS) stosuje się głównie styropian EPS, który ma porowatą strukturę. Zwykle kładzie się na niego tynk (m.in. akrylowy lub silikonowy). Między spienionymi granulkami styropianu EPS znajduje się powietrze, dzięki któremu ściana budynku jest lepiej zaizolowana. Alternatywą jest styropian XPS (styrodur). Ten materiał ma lepszą przyczepność. Zazwyczaj wykorzystuje się go do ocieplania fundamentów i innych powierzchni narażonych na zawilgocenie.
Styropian przeznaczony do położenia na elewacji najczęściej jest oznaczony terminem „ściana” lub „fasada”. Powinien mieć właściwą gęstość i być odporny na ściskanie. Zwykłe płyty styropianowe mają wytrzymałość mechaniczną na poziomie przynajmniej 80 kPa. Jednak to minimalna wartość, znacznie częściej płyty wytrzymują działanie sił rzędu 100 kPa, 150 kPa, a nawet 200 kPa. W przypadku elewacji nie muszą być jednak tak wytrzymałe. Płyty o podwyższonej wytrzymałości kładzie się przede wszystkim na posadzkach. Styropian termoizolacyjny do ścian powinien mieć wytrzymałość mechaniczną na poziomie 100 kPa.
Lambda a grubość styropianu
Poszczególne płyty styropianu na elewację różnią się od siebie przede wszystkim współczynnikiem przewodzenia ciepła, tzw. lambda (od 0,031 do 0,045 W/(m·K)). To kluczowy parametr. Im lambda jest niższa, tym styropian ma lepsze właściwości izolacyjne. Nie oznacza to jednak, że musi być grubszy. Istotną rolę odgrywa tutaj rodzaj wykorzystywanego styropianu. Grafitowy styropian o grubości 12 cm jest lepszym izolatorem niż 16-centymetrowa płyta białego styropianu (0,031 W/(m·K) do 0,040 W/(m·K)).
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, w nowoczesnym budownictwie stosuje się płyty o współczynniku lambda poniżej 0,040 W/(m·K). Nawet najtańszy, biały styropian, spełnia te normy. Najlepsze płyty tego rodzaju posiadają współczynnik lambda wynoszący 0,038 W/(m·K).
Ważna jest też gęstość, ściśle powiązana z przewodzeniem ciepła. W zależności od współczynnika lambda, gęstość styropianu elewacyjnego wynosi od 10 kg (lambda 0,45 W/(m·K)) do 13,5 kg na metr sześcienny (lambda 0,31 W/(m·K)).
Styropian 10 cm czy 15 cm do ocieplenia elewacji?
Styropian o grubości 10 cm może być zbyt cienki do ocieplania ścian budynku. Najczęściej stosuje się go do zaizolowania fundamentów i piwnic oraz podłóg. Do elewacji przeznaczone są płyty o grubości od 12 do 15 cm, ewentualnie grubsze – od 18 do 20 cm.
Warto jednak pamiętać, że materiał izolacyjny nie powinien być zbyt gruby. Można w ten sposób poprawić termoizolację, ale kosztem ilości światła słonecznego, wpadającego do wewnątrz. Grube ściany mogą też negatywnie wpłynąć na stylistkę budynku.
Stosując cieńsze płyty (np. styropian 10 cm), warto zainwestować w materiał o frezowanych krawędziach. Płyty o takiej budowie lepiej na siebie nachodzą – to dodatkowe zabezpieczenie przed powstawaniem mostków termicznych.
Jaki styropian na elewację: biały, grafitowy czy w kropki?
Decyzja o wyborze rodzaju płyt styropianowych do zaizolowania budynku powinna zależeć przede wszystkim od współczynnika lambda, nie od grubości styropianu. Wyróżnia się kilka rodzajów styropianów fasadowych:
- Białe płyty styropianowe – najtańszy styropian, mający różną grubość. W zależności od płyty, producenta i grubości, wartość współczynnika przewodzenia ciepła standardowych płyt w kolorze białym mieści się w granicach od 0,038 W/(m·K) do 0,045 W/(m·K).
- Szare płyty styropianowe – tzw. styropian grafitowy, którego współczynnik lambda wynosi od 0,031 W/(m·K) do 0,033 W/(m·K). Szary styropian jest najlepszym materiałem termoizolacyjnym, zawierającym grafit lub związki aluminium, ograniczające straty ciepła. Stosuje się go w budynkach energooszczędnych i pasywnych, ale nie tylko. Szare płyty poprawiają termoizolacyjność budynku nawet o 30%, jednocześnie nie są zbyt grube. Ich zastosowanie pozwala więc zmniejszyć grubość termoizolacji.
Do wad tego materiału należy wyższa cena (jest on droższy od białego styropianu o ok. 30%) oraz większa wrażliwość na wysokie temperatury. Szare płyty, pozostawione na słońcu, mogą zacząć się topić. Pod wpływem naprężeń termicznych mogą się również odkształcać, pękać i odklejać od podłoża. Żeby zabezpieczyć grafitowe płyty styropianowe przed działaniem promieni słonecznych, należy zrobić na nich nacięcia, a montaż przeprowadzać pod kurtyną przyciemniającą. Ciekawą alternatywą są szare płyty z jednocentymetrową warstwą białego styropianu lub pokryte farbą – nie nagrzewają się wtedy zbyt szybko.
- Białe płyty styropianowe w kropki – rozwiązaniem pośrednim między styropianem białym a szarym są płyty w kolorze białym z dodatkiem grafitu, który tworzy charakterystyczne kropki. Najlepszy współczynnik lambda, jaki mogą osiągnąć płyty tego rodzaju, wynosi 0,035 W/(m·K).