fbpx
Aranżacja wnętrz

Wywietrzniki do okien – rodzaje, montaż krok po kroku

• Zakładki: 37

Odpowiednia wentylacja mieszkań, domów jednorodzinnych oraz innych pomieszczeń ma bardzo duże znaczenie. Odpowiednia wentylacja w oknach pozwala na optymalny komfort przebywania w określonym pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę na to, że wywietrzniki do okien zapewniają odpowiednią wymianę powietrza wewnątrz pomieszczeń.

Nawiewniki okienne pozwalają także na energooszczędność. Związane jest to z kontrolowaną i optymalną wentylacją pomieszczeń, do której nie ma konieczności otwierania okien. Jest to szczególnie istotne w sezonie grzewczym. Są to powody, dla których warto zainwestować w dobre wywietrzniki do okien. Przeanalizujmy zatem jakie są rodzaje wywietrzników okiennych, ich ceny oraz jak poprawnie zamontować nawiewnik w oknie.

Wywietrzniki do okien – najistotniejsze informacje

Wywietrzniki okienne, nazywane również wywietrznikami, odpowietrznikami lub napowietrzakami są niewielkimi urządzeniami, które zwykle mają niezbyt skomplikowaną budowę. Urządzenia te służą do tego, aby wentylacja w oknach, a co za tym idzie również w pomieszczeniach, w których są stosowane przebiegała we właściwy sposób.

Napowetrzaki mogą mieć bardzo różną budowę. Od tego w jaki sposób są skonstruowane, zależą właściwości i parametry tych urządzeń. Przede wszystkim zależy to, czy i w jaki sposób doprowadzany przez nie strumień powietrza może być regulowany. Warto również zwrócić uwagę na to, że jeśli powierzchnia pomieszczenia wentylowanego jest bardzo duża, wynosi ponad 20 m2, wówczas jeden nawiewnik może okazać się niewystarczający i trzeba zastosować kilka wywietrzników w celu dobrej wentylacji takiego pomieszczenia. Nawiewniki stosuje się w oknach PCV.

Wywietrzniki do okien – rodzaje

Nawiewniki do okien o regulacji ręcznej lub automatycznej

Jednym z kryteriów podziału wywietrzników do okien PCV jest sposób ich regulacji. Odpowietrzniki mogą być zaopatrzone w regulację ręczną lub automatyczną. Odpowietrzniki z regulacją ręczną działają na zasadzie ustawienia odpowiedniej przesłony w wybranej, najczęściej z kilku możliwych, pozycji. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że wydajność tego rodzaju wywietrzników w dużej mierze zależy od świadomego działania samego użytkownika.

Regulacja automatyczna natomiast uniezależnia zupełnie działanie nawiewników, a co za tym idzie napływ powietrza, od jakiejkolwiek ingerencji użytkowników. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że chroni ono użytkowników przed nimi samymi, na przykład przed zmniejszeniem lub ostatecznie całkowitym zamknięciem dopływu powietrza, w sytuacji, gdy na zewnątrz panuje chłód. Takie rozwiązania zapewnia właściwą wentylacją pomieszczeń.

Nawiewniki do okien PCV, które mają stały przekrój, czyli stałą, niedającą się regulować wielkość otworu, który doprowadza powietrze, wpuszczają do pomieszczeń zwykle taką ilość powietrza, jaka jest zależna od warunków atmosferycznych. W takim przypadku wynika to z różnicy ciśnień panujących wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Część z tego typu wywietrzników do okien posiada specjalną przepustnicę. Jej przymknięcie powoduje radykalne ograniczenie przepływu powietrza. Nie dochodzi tutaj jednak do regulacji nawiewnika tylko do jego zamknięcia.

Nawiewniki do okien PCV z ciśnieniową regulacją

Wentylacja w oknach plastikowych, która posiada regulację ciśnieniową działa samoczynnie, na skutek zmian różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Napowietrzaki tego rodzaju doprowadzają do wnętrza pomieszczenia dokładnie taką ilość powietrza, jaka wynika z różnicy ciśnień.

Otwór, który tutaj doprowadza powietrze pozostaje maksymalnie otwarty do pewnej wartości różnicy ciśnienia, która jest wartością graniczną. W sytuacji, gdy ta różnica nadal rośnie, co może być spowodowane na przykład podmuchami wiatru, wówczas przepustnica w nawiewniku jest przymykana. Ma to zapobiegać zbyt dużemu napływowi powietrza do wewnątrz.

Tego typu nawiewniki do okien PCV mogą mieć różną budowę elementu ruchomego. Jego przesłona może być płynnie przymykana lub otwór może być zamykany skokowo przy dużej różnicy ciśnień. Warto wspomnieć o tym, że użytkownik ma w tym przypadku także możliwość ręcznego przymykania przepustnicy, co skutkuje zmniejszeniem przepływu do minimum. Użytkownik nie może jednak całkowicie zamknąć przepustnicy.

Nawiewniki higrosterowane i termostatyczne

Nawiewniki higrosterowane są takimi odpowietrznikami, które działają automatycznie. Higrosterowane nawiewniki do okien PCV działają w zależności od wilgotności powietrza, jaka panuje wewnątrz pomieszczenia. Tego typu nawiewy do okien PCV są wyposażone w specjalny czujnik wykonany z taśmy poliamidowej. Czujnik ten ma za zadanie otwierać przesłonę nawiewnika i co za tym idzie zwiększać strumień powietrza, które dopływa do pomieszczenia, wówczas, gdy wilgotność w pomieszczeniu wzrasta. Czujnik przymyka przesłonę, w sytuacji, kiedy wilgotność w pomieszczeniu spada poniżej pewnego wyznaczonego poziomu.

Tego rodzaju nawiewy do okien PCV posiadają sterowanie wielkością szczeliny w przedziale wilgotności powietrza w pomieszczeniu od 35% do 70%. W sytuacji, kiedy wilgotność względna powietrza wyniesie poniżej 35%, szczelina jest minimalna i nie następuje większe jej zamykanie. Natomiast, jeżeli w pomieszczeniu wilgotność względna powietrza przekroczy 70% nawiewnik jest otwarty maksymalnie i nie otwiera się już bardziej. Odpowietrznik tego typu powoduje dużą wymianę powietrza w pomieszczeniach, gdzie gromadzi się wilgoć, na przykład w sypialniach nocą.

Termostatyczne nawiewniki działają pod wpływem zmian temperatury na zewnątrz i jest to działanie samoczynne. W sytuacji, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej pewnej wartości określonej, zwykle jest to 0OC, następuje zmniejszenie otworu nawiewnego przepustnicy i dopływ powietrza z zewnątrz zostaje ograniczony. Tego typu wentylacja w oknach plastikowych reguluje ilość powietrza nawiewanego i zależy ona od różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz, jak również od wielkości otworu, która ustalana jest przez termostat. Warto zwrócić uwagę na to, że tego rodzaju wywietrzniki mają dosyć duże wymiar, a związane jest to z budową mechanizmu, który steruje przepustnicą. W związku z ty są one montowane w ścianach.

Montaż wywietrzników do okien krok po kroku

Samodzielny montaż wywietrzników nie jest wcale bardzo trudny i skomplikowany. Choć nie należy również do bardzo prostych. Aby poprawnie zamontować nawiewnik do okna musimy posiadać odpowiedni sprzęt o tego. Montaż można zlecić profesjonalistom, można jednak przy odrobinie umiejętności wykonać go samodzielnie. Warto podkreślić, że montaż odpowietrzników w oknach nie jest procesem czasochłonnym i powinien zająć nie więcej niż ok. 30-40 minut.

W pierwszej kolejności przy montażu nawiewnika, powinniśmy pamiętać o tym, że prawidłowo zamontowany powinien być umieszczony w górnej części okna. Dysza, która kieruje strumień powietrza napływającego pod sufit powinna być umieszczona w takim miejscu, gdzie powietrze jest najcieplejsze. Warto również zwrócić uwagą na to, aby nawiewnik nie był przeszkodą w czasie otwierania okien. W związku z tym odpowietrznik powinien być montowany na środku skrzydła okna. Innym rozwiązaniem jest przesunięcie jego lokalizacji w kierunku klamki.

Kolejnym etapem w montażu nawiewnika jest wykonanie specjalnych otworów w miejscach sugerowanych przez producenta i zgodnie z jego zaleceniami. Tylko w takim przypadku możemy mieć pewność, że wywietrznik będzie funkcjonował w sposób prawidłowy i spełni on swoje zadanie. Pewna trudność może zaistnieć, jeśli okno już zamontowane chcemy wyposażyć w wywietrznik. W takim przypadku niezmiernie istotne jest posiadanie i użycie odpowiedniego specjalistycznego sprzętu. Dzięki takiemu sprzętowi możemy dotrzeć do przylg, a także wykonać otwory, zwykle w kształcie owalnym. Należy tutaj zaznaczyć, że nie jest wskazane użycie do tego celu typowej wiertarki. Taki sposób nie zapewni prawidłowego przepływu powietrza.

Bardzo ważne jest, aby w trakcie montażu uważać na komorę zbrojeniową, gdyż nie może ona być naruszona. A to z kolei może doprowadzić do osłabienia konstrukcji naszego okna. Należy tu wspomnieć o tym, że odsłonięte elementy stalowe są bardzo podatne na korozję.

Gdzie kupić wywietrzniki do okien?

Odpowiednia wentylacja zastosowana w oknach może pozwolić na duży komfort przebywania w określonym pomieszczeniu. Aby wentylacja pomieszczeń była właściwa potrzebna jest instalacja odpowiednich wywietrzników w oknach. Można je kupić zarówno w dużych marketach budowlanych typu Obi, Castorama, ale również w małych sklepach specjalistycznych i internetowych. Odpowiednią wentylację można stosować zarówno w domach jednorodzinnych i mieszkaniach w blokach, jak również w biurach, sklepach i innych pomieszczeniach komercyjnych. Nawiewniki w oknach będą działały prawidłowo, gdy zostaną w odpowiedni sposób zamontowane i regulacja dopływu powietrza będzie działać w odpowiedni sposób.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
226 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *