Jeszcze nie tak dawno temu klimatyzatory w naszym kraju nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Montowanie systemu klimatyzacji w domu było raczej traktowane jak mało przydatne akcesorium, które świadczy raczej o statusie społecznym, niż rzeczywiście ma swe praktyczne zastosowanie.
Lecz współcześnie instalacja klimatyzacji w domach jednorodzinnych staje się powoli koniecznością, a to przez wzgląd na postępujące zmiany klimatyczne. Kiedy temperatury sięgają lub przekraczają 30º C, nie uda się zastosować lepszego sposobu na ochładzanie pomieszczeń w domach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej klimatyzacji, czyli rozwiązaniu, które przynosi ukojenie w czasie upalnych dni.
Jaki klimatyzator w domu jednorodzinnym najlepiej się sprawdzi?
Producenci klimatyzatorów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych rozwiązań. Wciąż jednak największym powodzeniem w przypadku domów jednorodzinnych cieszą się systemy typu split i multisplit. Zastanówmy się zatem, dlaczego właśnie one? Chodzi o to, że klimatyzacja typu split/multisplit do domu jednorodzinnego jest rozwiązaniem niezawodnym, powszechnie dostępnym oraz bardzo wydajnym.
Urządzenia typu split zbudowane są z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Umieszczana w środku klimatyzacja dostarcza do domu chłodne powietrze, natomiast znajdująca się poza obszarem domu maszyna odpowiada za usuwanie zbyt dużej ilości ciepłego powietrza w budynku. W taki sam sposób działają też urządzenia typu multisplit – jednak posiadają one więcej jednostek wewnętrznych, które są podłączane do tego samego agregatu.
Zalety i wady klimatyzatorów split i multisplit
Trzeba zaznaczyć, że jednostka zewnętrzna w klimatyzatorze generuje pewien hałas. W zależności od modelu może on być mniej albo bardziej uciążliwy. Dobrej jakości klimatyzatory pracują duże ciszej niż inne dźwięki tła, jak np. szum liści lub odgłosy przejeżdżających niedaleko samochodów. W takim przypadku nie powinno to stanowić problemu.
Odpowiedzmy teraz na pytanie, ile kosztuje klimatyzacja do domu? W przypadku urządzeń split oraz multisplit – nie są to rozwiązania, które należą do najtańszych. Cena tych urządzeń będzie się wahać od około 1000 zł do nawet kilku tysięcy złotych, a to wszystko w zależności od jakości systemu oraz od jego wielkości. Z kolei na plus wychodzi cena eksploatacji tych urządzeń w porównaniu do ich wydajności – dzięki temu rachunki za prąd nie będą wzrastać skokowo.
Lecz do tego wszystkiego powinniśmy doliczyć cenę serwisowania. Trzeba zaznaczyć, że nabijanie domowej klimatyzacji należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy w ciągu rok. Koszt takiej wizyty fachowca wynosie od około 150 do około 300 zł. Można co prawda nabijać te urządzenia samodzielnie, lecz bez odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia skończy się to najpewniej awarią albo pogorszeniem wydajności klimatyzacji. W związku z tym zaleca się, aby korzystać z usług profesjonalistów.
A może zastosować klimatyzację przenośną w domu?
Wśród zalet przenośnych urządzeń do klimatyzacji jest ich niska cena. Są dużo tańsze od klimatyzacji typu split/multisplit, która jest wbudowana na stałe. Ponadto można je transportować do dowolnego pomieszczenia w domu. Lecz czy to naprawdę znacznie lepsze i przystępniejsze rozwiązanie? Jak się okazuje – niekoniecznie.
Mobilna klimatyzacja jest wyposażona w rurę, która odprowadza ciepłe powietrze, a ta musi zostać wystawiona na zewnątrz przez okno. W wielu przypadkach może to stanowić problemem, gdyż znacząco obniża walory estetyczne domu. Przenośne klimatyzatory pracują też znacznie głośniej w porównaniu do pozostałych urządzeń, a zwłaszcza split. Kłopotliwe jest też w tym przypadku odprowadzanie skroplin. Niemniej, to bardzo ekonomiczne urządzenie – cena klimatyzacji w takim przypadku może zaczynać się nawet od kilkuset złotych.