fbpx
Ciekawe rozwiązania

Fotowoltaika w bloku – panele PV na balkonie i inne ciekawe rozwiązania

• Zakładki: 38

W ostatnich latach panele fotowoltaiczne masowo wyrastają na dachach domów jednorodzinnych, na ziemi czy na zadaszeniach budynków gospodarczych i wiat. Tymczasem coraz częściej można też zobaczyć panele PV, przymocowane do balkonów w blokach.

Mikroinstalacje PV to temat doskonale znany i wypróbowany przez naszych zachodnich sąsiadów. W Polsce pierwsze „balkony fotowoltaiczne” dopiero zaczęły się pojawiać. Czy możemy się spodziewać, iż fotowoltaika na balkonie stanie się u nas równie popularna, co w innych krajach Europy? Czego wymaga tego tupu inwestycja i jakie są jej ograniczenia?

Na początek nieco biurokracji – załatw wszystkie formalności ze spółdzielnią mieszkaniową

Do założenia paneli fotowoltaicznych na balkonie niezbędna może się okazać zgodna spółdzielni mieszkaniowej. Oto jak ją uzyskać:

  • zacznij od skontaktowania się z władzami spółdzielni i zasięgnięcia informacji, czy spółdzielnia przewiduje możliwość zamontowania na balkonie instalacji fotowoltaicznej;
  • jeśli ten sposób wykorzystania balkonu został przewidziany lub władze zwyczajnie nie zgłoszą wobec tego pomysłu żadnych zastrzeżeń, złóż wniosek do zarządu spółdzielni o montaż instalacji fotowoltaicznej na swoim balkonie. We wniosku musisz zawrzeć m. in. projekt instalacji oraz ewentualny wpływ, jaki może ona mieć na infrastrukturę budynku.

Mając za sobą niezbędne formalności, możesz przystąpić do dalszego etapu budowy instalacji PV na swoim balkonie.

Położenie balkonu jest kwestią kluczową

Zgoda zarządu spółdzielni nie oznacza jeszcze, że twoja nowa instalacja solarna na balkonie na pewno powstanie. Dlaczego? Ponieważ bardzo wiele zależy tu tak naprawdę od położenia Twojego balkonu.

Idealną orientacją balkonu jest orientacja południowa. Na balkonie zwróconym w tę stronę panele fotowoltaiczne sprawdzają się zdecydowanie najlepiej. Im większy jest odchył od tego kierunku, tym mniejsza będzie efektywność Twojej mikroelektrowni słonecznej. W przypadku orientacji zachodniej lub wschodniej opłacalność inwestycji spada znacząco. Dla balkonów zwróconych na północ instalowanie fotowoltaiki zwykle nie ma już żadnego sensu.

Efektywność paneli można jednak znacząco podnieść poprzez odchylenie ich od kąta 90°. Trzeba jednak pamiętać, iż odchylenie to w niektórych przypadkach może być mocno ograniczone, no i ciągle należy unikać wszelkiego zacienienia mogącego zakłócić pracę paneli.

Wybierz odpowiednie panele fotowoltaiczne

Ponieważ instalacja fotowoltaiczna montowana na balkonie w bloku z oczywistych względów jest znacznie mniejsza, niż większość instalacji budowanych na lub przy domach jednorodzinnych, mniejsze też będą jej koszty. Do budowy jej będziesz potrzebował:

  • jednego lub dwóch paneli PV – ze względu na to, że na standardowym balkonie nie zmieści się więcej modułów solarnych, wybrane panele muszą być jak najlepsze i o jak najwyższej sprawności;
  • mikroinwertera z możliwością podłączenia do jednego lub dwóch paneli – taki inwerter wpina się bezpośrednio w gniazdko sieciowe z uziemieniem;
  • odpowiedniego licznika – ten zostanie założony przez pracownika elektrowni podczas odbioru instalacji.

Fotowoltaika w „kolektywie”, czyli na dachu wspólnoty

Czy jeśli nie mamy balkonu, to możemy założyć panele fotowoltaiczne na dachu budynku, ale podłączyć je do naszego mieszkania? Zupełnie tak, jak montowało się antenę do odbioru telewizji? Dzięki temu instalacja mogłaby mieć większą moc i pracować bardziej efektywnie, bo pod odpowiednim kątem. Teoretycznie jest to możliwe, ale wymagałoby zgody wspólnoty.

Co innego, jeśli chodzi montaż instalacji fotowoltaicznej na potrzeby zasilania wind czy oświetlenia klatek. Tutaj rodzi się nowy boom, choć na razie nie jest to jeszcze bardzo popularna opcja. Instalacja montowana na dachu pozwala obniżyć rachunki za energię, a tym samym czynsz, który płacą spółdzielcy czy członkowie wspólnoty mieszkaniowej.

W ten sposób można stosunkowo tanio ogrzewać wodę. Jest to opłacalne, jeśli blok korzysta z kotłowni gazowej. Woda jest podgrzewana, gdy fotowoltaika pracuje z największą wydajnością i jest magazynowana w dużych zasobnikach. Każdy zużywa taką samą ilość wody, co zwykle. Jednostkowy koszt podgrzania wody jest niższy. Każda sytuacja, gdy prąd z fotowoltaiki jest zużywany na bieżąco lub magazynowany w jakiejkolwiek postaci, jest prostszym rozwiązaniem. Problem jest wtedy, gdy chcemy go oddać do sieci jako prosument.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
420 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *