Czy nie pięknie byłoby zamiast zwykłej dachówki czy smutnej papy, móc podziwiać piękno zieleni? Ogrody aż po horyzont… Brzmi świetnie, prawda? Tylko jak uzyskać taki efekt? Dziś doradzamy jak przemienić tradycyjny dach w kwietny kobierzec bez szkody dla budynku – a przede wszystkim tak, by wyglądał olśniewająco przez cały rok.
Czy zielony dach jest bezpieczny dla domu?
Przed zdecydowaniem się na dach pokryty zielenią z pewnością wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem takiego rozwiązania. Przecież tradycyjne pokrycie wykonane z dachówki, blachy, papy czy innego materiału odprowadza wodę i rynnami kieruje ją do ziemi. Z dala od dachu, z dala od ścian. Kiedy na budynku uprawiamy ogród należy liczyć się z tym, że woda będzie znajdować się na nim nie tylko podczas deszczu, ale i każdego podlewania. Jeżeli więc nie jesteście mistrzami sztuki budowlanej, lepiej udajcie się do specjalistów. Firma http://plaskidach.pl/ ma za sobą wiele tego typu realizacji. W ten sposób unikniecie katastrofy budowlanej i jeziora w domu. Zielony dach powinien składać się z kilku warstw. Najważniejszą z nich jest warstwa hydroizolacyjna, która zabezpieczy przed przeciekaniem wody do wnętrza budynku.
Właściciele jakich dachów mogą pozwolić sobie na podniebne zieleńce? Kształt dachu praktycznie nie jest przeszkodą. Tak samo jak rodzaj budynku – można więc zazielenić zarówno płaski jak i skośny dach domu, altanki, garażu, pawilonu czy biurowca. Ważne jest zastosowanie dobrej jakościowo powłoki, ale tym zajmą się specjaliści. Przejdźmy do spraw przyjemniejszych, czyli….
Urządzamy ogród na dachu
Kiedy już będziemy mieć za sobą montaż warstw uszczelniających, drenaż i odprowadzenie wody, możemy przejść do następnego kroku. Mianowicie do wyboru właściwego podłoża. Oczywiście ziemia jaką położycie na dachu nie może być taka sama jak ta, której używacie w ogrodzie. Byłaby ona zbyt ciężka, zbijałaby się i słabo odprowadzała wodę. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie mieszanki ziemi kompostowej z keramzytem lub drobnym żwirkiem.
Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się na dachu? Wybierzcie gatunki, tworzące rozłogi – po kilku latach stworzą efektowne dywany o kilku odcieniach zieleni. Najlepiej sprawdzą się rośliny, które potrzebują niewiele wody i odporne są na promienie słoneczne. Dach to miejsce dla prawdziwych roślinnych twardzieli! Tak naprawdę najtrudniejsza dla roślin jest zima, a nie lato! To właśnie podczas zimy zielony dach jest narażony na bezlitosne promienia słoneczne, suszę, mróz i wiatr. Dlatego przez pierwsze kilka lat warto okrywać na zimę rośliny specjalną matą.