fbpx
Aranżacja wnętrz

Folia na okna – lustro weneckie – zastosowanie, porady

• Zakładki: 34

Bardzo popularnym rodzajem folii na okna, cieszącym się coraz większym uznaniem jest folia, która daje efekt lustrzany półprzepuszczalny. Lustro, zwierciadło, które odbija część światła, natomiast pozostałą część przepuszcza nazywa się potocznie lustro weneckie, szyba wenecka lub lustro fenickie. Lustrzana folia okienna może dawać ten sam efekt lustra półprzepuszczalnego.

Folia na okna lustro weneckie – najważniejsze informacje

Folia na okno lustro fenickie to taki rodzaj okleiny, do produkcji której zwykle używana jest przejrzysta folii poliestrowa. Folia na szyby, która daje efekt lustra typu szyba wenecka ma właściwości lustrzane po stronie klejowej. Po drugiej stronie jest efekt przyciemnienia. Lustrzana folia okienna jest naklejana od wewnątrz okna. Tego rodzaju naklejki na okna mogą zatrzymać nawet do 99% ultrafioletowego promieniowania słonecznego oraz do 80% ciepła słonecznego.

Na rynku dostępny jest również inny rodzaj samoprzylepnej naklejki na okna, który ma podobne właściwości. Jest nim folia lustrzana, która posiada dwustronny efekt lustra. Ma ona podobne właściwości jak folia na okna typu lustro weneckie, może ona zatrzymać do 99% ultrafioletowego promieniowania słonecznego i do 80% ciepła słonecznego.

Folie samoprzylepne do okien składają się z dwóch warstw. Pierwszą warstwą jest folia właściwa, to na niej znajduje się warstwa kleju. Tą stroną folia jest montowana na okna klejem do szyby. Natomiast druga warstwa to bezbarwna folia ochronna. Ma ona za zadanie zabezpieczać klej przed ewentualnym zanieczyszczeniem.

Folia na okna lustro weneckie – parametry i rodzaje

Folie na okna – najważniejsze parametry

Wśród folii okiennych najwązniejszą rolę odgrywają parametry przepuszczalności światła oraz redukcji promieni słonecznych. Przepuszczalność światła jest parametrem, który oznacza jaka ilość światła słonecznego zostaje przepuszczona do pomieszczenia poprzez szybę z naklejoną folią, w stosunku do ilości światła słonecznego, które do tej szyby z folią dociera.

Kolejny parametr, redukcja promieni słonecznych, jest stosunkiem odbitej ilości ciepła od szyby z folią samoprzylepną do ilości ciepła, które do tej szyby z folią dociera. Należy tutaj jednak zwrócić uwagę na fakt, że aby uzyskać lustro weneckie dużych rozmiarów i wysoką redukcje ciepła musimy ograniczyć do minimum przepuszczalność światła do tego pomieszczenia.

Folie okienne wewnętrzne i zewnętrzne

Podstawowymi typami foli samoprzylepnych na szyby są folie okienne wewnętrzne oraz zewnętrzne. Folie wewnętrzne przeznaczone są do montażu w na oknach starego typu, które mają szyby pojedyncze. Występują one jako lustro srebrne oraz kolorowe.

Natomiast zewnętrzne folie okienne są foliami, które mogą być montowane na każdym typie okien, zarówno ma szybach zespolonych, jak i na szybach pojedynczych. Folie okienne zewnętrzne również występują jako lustro srebrne oraz jako lustro kolorowe.

Folia na okna lustro weneckie – montaż

Montaż folii lustro weneckie na szyby jest bardzo łatwy i można go bez żadnego problemu wykonać samodzielnie. Przedstawiamy ja zamontować folie lustro weneckie na okno krok po kroku. Pierwsza czynność, którą wykonujemy przy naklejaniu takiej folii to bardzo dokładny pomiar szyby. Musimy tutaj pamiętać o tym, aby od tych wymiarów odjąć po 2 mm zarówno na szerokości szyby, jak i na jaj długości. Folia bowiem po naklejeniu jej na szybę nie może nachodzić na okienne uszczelki.

Kolejnym krokiem przy montażu folii weneckie lustro jest oczyszczenie powierzchni okna. Ślady, które pozostały po kleju, czy też farbie najlepiej jest usunąć korzystając ze specjalnego nożyka służącego do czyszczenia szyb. Gdy przeprowadzimy już te czynności powierzchnia szyby w naszym oknie powinna już być idealnie czysta. Następnie powinniśmy rozdzielić warstwę klejącą folii od warstwy ochronnej. Teraz należy do obydwu rogów folii weneckie lustro przykleić specjalną taśmę klejącą.

Następny etap montażu folii weneckie lustro na szybie to spryskanie klejącej warstwy tej folii przygotowanym wcześniej specjalnym roztworem, którego proporcje powinny wynosić 10 ml płynu do montażu na każdy 1 l wody. Następnie musimy rozpylić ten roztwór na powierzchni naszej szyby. Folię nakładamy na środek okna, a później rozprowadzamy ją na pozostałej powierzchni szyby. Wodę, która może być pod warstwą folii, należy usunąć korzystając ze szpachelki usuwa. Następny krok to spryskanie zewnętrznej części folii weneckie lustro przygotowanym roztworem. Zapobiega to ewentualnemu porysowaniu lub uszkodzeniu folii.

Ostatni etap to ostrożne osuszenie rogów folii weneckie okno przy użyciu papierowych ręczników lub ścierki. Gdy już zakończymy montaż folii na naszym oknie, musimy pamiętać o tym, żeby w ciągu pierwszych tygodni użytkowania nie czyścić tej folii. Ponadto brzegi tej folii, szczególnie od strony zewnętrznej szyby, można uszczelnić silikonem.

Inne rodzaje folii na szyby

Folia dekoracyjna

Folie dekoracyjne nazywane też ozdobnymi dostępne są w dwóch odmianach. Są nimi folie matowe bezbarwne oraz folia kolorowe. Folie matowe oprócz funkcji dekoracyjnej, mają także zasłaniać wnętrze pomieszczenia przed wzrokiem z zewnątrz. Podobnie działa folia kolorowa. Spełnia ona również funkcje folii bezpiecznej, czyli takiej, która w przypadku, gdyby szyba zostanie stłuczona, utrzymuje stłuczone szkło na powłoce kleju.

Folia mrożona

Kolejny typ folii okiennej to folia mrożona. Ta folia przezroczysta produkowana jest z PVC i posiada w składzie także plastyfikatory polimerowe. Zapewniają one w tej folii jednolite przy świetle odbitym oraz przechodzącym. Stosowane są w witrynach sklepowych mogą być także nośnikiem reklamy.

Folia przeciwsłoneczna

Folia lustro weneckie ma właściwości przyciemniające słońce. Na rynku dostępna jest także folia typowo przeciwsłoneczna. Folie tego typu produkowane są zwykle w nierefleksyjnym kolorze czarnym. Posiadają one poliester, który charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością. Są stosowane w budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym oraz są niezwykle popularne jako okleiny szyb samochodowych.

Folia antywłamaniowa

Inna samoprzylepna folia na szyby to folia antywłamaniowa ochronna. Folia taka musi spełniać specjalny certyfikat Instytutu Szkła i Ceramiki. Jest ona często stosowana zamiast krat. Jest ona odporna na atak ręczny i zatrzymuje pokruszone szkło.

Najważniejsze zastosowanie okiennej folii lustrzanej to ochrona przeciwsłoneczna oraz jednoczesny efekt braku widoczności z zewnątrz w ciągu dnia. Jest to znany powszechnie efekt lustra weneckiego. Zyskuje ona coraz większą popularność i może być stosowana zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak również w komercyjnym.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
36 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *