Wystrój salonu w stylu skandynawskim to coraz popularniejszy trend w aranżacji wnętrz. Przestronne, jasne pomieszczenia, które są urządzone z prostotą i ze smakiem, są w stanie urzec. To z kolei sprawia, że przyciągają coraz więcej zwolenników.
Taka naturalistyczna stylistyka wraz z eleganckim minimalizmem umożliwiają stworzenie przepięknych oraz niebanalnych aranżacji. Nawiązujący do dalekiej północy styl doskonale sprawdza się w salonach.
Styl skandynawski w salonie – główne założenia i inspiracje
Inspiracją dla stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz, były rzecz jasna kraje dalekiej północy – jak sama nazwa wskazuje – Skandynawii. Tam od wieków stosowane są jasne kolory oraz naturalne elementy dekoracyjne, w celu wprowadzenia światła, ciepła i przytulnego klimatu do wnętrz. Taki styl charakteryzuje się przede wszystkim minimalizmem, który polega na wprowadzaniu do wnętrz jak najmniejszej ilości mebli oraz przedmiotów użytku codziennego. Dzięki temu pozostawia sporo wolnej i jasnej przestrzeni.
Styl skandynawski wiąże się ze spokojem i naturalnym pięknem, a to wszystko połączone jest z wygodą oraz przytulnością. Salon w stylu skandynawskim to też prostota oraz praktycyzm, dzięki temu nie zagracamy pomieszczenia. Z kolei proste formy mebli dają wygodę i niezwykłą funkcjonalność.
Salon w stylu skandynawskim – minimalizm, prostota i naturalna kolorystyka bliżej natury
Na magię stylu skandynawskiego składa się przede wszystkim bliskość z naturą. Bielone drewno, kamień oraz naturalne tkaniny to najczęściej spotykane materiały, z których wykonane są elementy wyposażenia w takim stylu. Takie naturalistyczne elementy wykorzystuje się nie tylko do samego meblowania pomieszczeń, lecz również do wykończania ścian, podłóg, sufitów i schodów. W stylu skandynawskim popularne są też dekoracje ze starych zużytych, lecz odświeżonych przedmiotów, sprawdzają się do tego celu np. świeczniki, doniczki, a także szafki i krzesła. W stylu skandynawskim stosuje się też minimalistyczne naturalne dodatki. Poduszki oraz pledy stanowią oryginalną, a jednocześnie funkcjonalną dekorację salonu, dobrze aby były wykonane z wełny, lnu czy też innych włókien naturalnych.
Skandynawski styl w architekturze wnętrz, poprzez nawiązanie do klimatu oraz scenerii dalekiej północy, stosuje jasną oraz stonowaną kolorystykę. Najważniejsze kolory tego stylu to biele i beże, wprowadzają one do wnętrza świeżość, czystość, a także naturalną jasność. Te kolory przełamać można mocniejszymi akcentami, lecz te również powinny być utrzymane w barwach natury. Najlepsze będą zatem brąz drewna, zieleń roślin, sprawdzi się też błękit nieba i nie zaszkodzą różne odcienie szarości. Zastosować można też barwę czarną albo czerwoną, nadadzą one wyrazistości wnętrzu. Powinny być one jednak w zdecydowanej mniejszości, w postaci niewielkich akcentów, dodatków.
Drewno w roli głównej w salonie w stylu skandynawskim
Urządzenie salonu w skandynawskim stylu powinno się rozpocząć od wyboru odpowiedniej podłogi oraz mebli. Najlepiej sprawdzi się tu oczywiście drewno. Podłogi i meble z niego wykonane nawiązują do natury i nadają niepowtarzalny klimat. Salon w stylu skandynawskim spełnia założenia stylu, jeśli podłogę wykonamy z desek w jasnym kolorze lub gdy zostaną one pobielone. Uzupełnieniem takiej podłogi może być dywan lub chodnik w proste geometryczne, wyraziste wzory.
Pokój dzienny w skandynawskim stylu to również jasne i funkcjonalne meble, które dodadzą wnętrzu lekkości. Ważne, żeby nie było ich zbyt wiele, aby zbytnio nie ograniczały przestrzeni użytkowej. Ich kształt powinien być prosty, pozbawiony zdobień i zbędnych dekoracji. Meble skandynawskie to również nawiązanie do natury. Idealnie sprawdzą się tu stoły czy blaty wykonane z litego drewna, czy wiklinowe komody i skrzynie. Nieodzownym elementem wyposażenia salonu jest oczywiście kanapa i wygodne fotele. Aranżacja salonu w tym stylu zakłada bowiem, że jasne, przytulne wnętrze ma zachęcać domowników do odpoczynku i relaksu. A gdzie lepiej wypoczniemy, jeśli nie na wygodnej kanapie z miękkimi poduchami?
Aranżacja salonu w stylu skandynawskim – ściany
Ściany w skandynawskim stylu również mają kluczową rolę. Dobrze, jeżeli są wykończone naturalnymi materiałami, takimi jak kamień, cegła, ceramika czy drewno. Wszystko oczywiście w jasnych stonowanych barwach. Aby ściany nie wyglądały zbyt monotonnie i nieciekawie, warto zaakcentować jedną z nich, lub choćby jej fragment, mocniejszym, ale zharmonizowanym kolorem. Idealnie sprawdzą się tu tapety czy naklejki na ściany, które nawiązują do natury z niebieskimi, granatowymi, a nawet czarnymi akcentami. Ważnymi elementami na ścianie są również dekoracje w postaci obrazów, ramek ze zdjęciami, zegarów czy drewnianych wieszaków. Na ścianie nie może również zabraknąć białych półek, na których można postawić wiklinowe szkatułki czy drewniane pudełeczka na drobiazgi.
Aranżacja okien i oświetlenie salony w stylu skanynawskim
Salon w stylu skandynawskim powinien być jasny i słoneczny z dużymi oknami. Dlatego na ich wystrój należy zwrócić szczególną uwagę. Nie mogą być one zasłonięte zbyt ciężkimi firanami czy grubymi zasłonami. Naturalne światło powinno bez ograniczeń wpływać do wnętrza i rozświetlać otoczenie. Do dekoracji okien wystarczą zwiewne, lekkie i subtelne firany. Jeśli koniecznie chcemy mieć również zasłony, niech będą one wykonane z delikatnych naturalnych tkanin. Można nawet zupełnie zrezygnować z firan i zasłon. Pokój dzienny w skandynawskim stylu równie efektownie wygląda bez tych elementów. W ich miejscu idealnie sprawdzą się rolety wykonane z lnu lub bawełny. W ciągu dnia będą one podniesione, nie blokując dostępu do naturalnego światła, wieczorem natomiast można je opuścić, wprowadzając do wnętrza intymny nastrój.
Parapet okienny warto udekorować lampionami, świecami czy kwiatami, które ożywią i uatrakcyjnią pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z ilością dekoracji. Styl skandynawski nie toleruje bowiem przepychu i zbędnych przedmiotów. Bardzo ważną rolę w dopełnieniu stylu skandynawskiego pełni oświetlenie. Podstawą jest oczywiście światło naturalne, ale równie istotne są również elementy sztucznego oświetlenia. Chodzi tu głównie o lampy z efektownymi abażurami, świece czy świetlne kule, które wieczorem wprowadzą do wnętrza nastrojowe, rozproszone światło.
Salon w stylu skandynawskim – dodatki
Aranżacja salonu na styl skandynawski nie może obejść się również bez dodatków. Pełnią one bardzo ważną rolę. Bez nich jasny kolor na ścianie, podłodze, czy meblach byłby zupełnie bez wyrazu. To dzięki nim ożywimy pomieszczenie, a aranżacja salonu zyska niepowtarzalny charakter.
Duże miękkie poduszki na kanapie czy fotelu dodadzą ciepła i uroku. Poza tym zapewnią przyjemny i miękki odpoczynek dla wszystkich domowników po ciężkim dniu. Nie możemy zapomnieć również o przytulnym pledzie lub kocu, który spełni rolę narzuty, lub ciepłego okrycia podczas długich zimowych wieczorów. Warto zaznaczyć, że elementy te powinny mieć zdecydowaną i kontrastową kolorystykę. Idealnie sprawdzą się tu czarne czy zielone pasy lub zawsze modna krata. Salon w stylu skandynawskim nie może obejść się również bez dekoracyjnego szkła. Barwne wazony, kolorowe butelki czy świeczniki podkreślą charakter każdego wnętrza.
Salon z kuchnią – przestrzeń i funkcjonalność
Główne założenia stylu skandynawskiego wskazują na praktyczność i funkcjonalność. Łącząc kuchnię z salonem, w idealny sposób spełniamy te założenia. Salon z kuchnią to idealny sposób na osiągnięcie większej przestrzeni i komfortu. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza gdy urządzamy mieszkanie na styl skandynawski. Dzięki takiej aranżacji pani domu nie będzie odosobniona, przygotowując posiłki dla rodziny.
Marek Lont