fbpx
Ogród

Zwalczanie gryzoni w ogrodzie – skuteczne sposoby

• Zakładki: 165


Ogród to miejsce, w którym wypoczywamy. Wiele przydomowych ogrodów to małe dzieła sztuki – starannie wypielęgnowane. Dbanie o zieleń to ciężka praca, szczególnie gdy musimy stawić czoła wyjątkowym szkodnikom. Gryzonie – bo o to nich dziś mowa – potrafią spustoszyć niejeden ogród. Te niewielkich rozmiarów zwierzątka nie mają litości dla żadnej rośliny. Jak zatem sobie z nimi radzić? Czy są jakieś skuteczne sposoby na zwalczanie gryzoni?

ogród a gryzonie

Jakie gryzonie występują w naszych ogrodach?

Gromada gryzoni jest bardzo liczna. W naszym otoczeniu występuje ponad 200 różnych gatunków gryzoni. Na szczęście tylko kilka z nich wyrządza a naszych ogrodach duże spustoszenie. Oto najczęściej spotykane gatunki gryzoni w ogrodzie:

  • mysz polna – żywi się głównie młodymi roślinami ozdobnymi, trawami i warzywami. Zimą przenosi się do gospodarstw, gdzie żywi się przechowywanym zbożem, nasionami i cebulami
  • nornik polny – uwielbia warzywa korzeniowe, rośliny cebulowe i bulwiaste. Norniki często podgryzają korzenie drzewek i krzewów, a także pędy
  • karczownik ziemnowodny – w jego jadłospisie znajdują się głównie cebule, kłącza roślin i korzenie. Niszczy rośliny, nie tylko zjadając je, ale i kopiąc korytarze. Obgryza również korę z korzeni – może zaszkodzić nawet starszym drzewom

Do grona szkodników często zalicza się krety. Jest to jednak błędne przekonanie. Krety nie żywią się korzeniami czy pędami roślin, a zjadają owady i ich larwy, które często są szkodnikami!!!

Bezpieczne sposoby zwalczania gryzoni

Nikt nie lubi szkód, jakie wyrządzają gryzonie. Jednak trzeba pamiętać, że mimo wszystko są ważnym elementem naszego ekosystemu. Dlatego metody ich zwalczania trzeba odpowiednio dobrać – zabijanie ich powinno być ostatecznością. W wielu sklepach możemy znaleźć środki do zwalczania gryzoni – zarówno trutki, jak i pułapki.

Przed zastosowaniem środków chemicznych należy dokładnie przeanalizować sposób zastosowania, ponieważ środki te mogą zanieczyścić glebę.

Dlatego warto też działać profilaktycznie. Niektóre rośliny odstraszają skutecznie małe gryzonie. Cebula, czosnek ozdobny, czarny bez, mięta pieprzowa – za zapachem tych roślin gryzonie nie przepadają. Ze szkodnikami pozwolą Ci się też uporać drapieżniki, również te udomowione.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
2423 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *