fbpx
Aranżacja wnętrz

Zrównoważone meble – czym są i dlaczego warto je wybierać?

• Zakładki: 9


Zrównoważony rozwój i świadome wybory w zakresie mebli, akcesoriów, dekoracji powoli stają się normą. Coraz częściej zastanawiamy się, w jaki sposób zostały wykonane meble i jak długą drogę musiały pokonać materiały, zanim stały się przedmiotem, który trafił do naszych domów. Estetyka mebla, choć nadal jest ważna, zaczyna dzielić podium z potrzebą zmniejszenia globalnego śladu węglowego. Umeblowanie domu w sposób zrównoważony jest prostsze, niż myślisz.

Czym są zrównoważone meble?

Zrównoważone meble polskiej firmy Retrowood

W zrównoważonych meblach zastosowano materiały, które mają minimalnie negatywny wpływ na środowisko. Najlepsze zrównoważone meble są tworzone z przedmiotów pochodzących z recyklingu, takich jak odzyskane drewno, tekstylia, a także z materiałów, które można ponownie wykorzystać w innej funkcji. Wystarczy tutaj wspomnieć, choćby o drewnianych paletach. W zrównoważonych meblach duży nacisk kładzie się na to, aby szkodliwe dla środowiska i populacji materiały nie występowały. Chodzi o stosowanie bezpieczniejszych, naturalnych materiałów, które nie wprowadzają toksyn do domu. Zrównoważone meble poza litym drewnem wykorzystują takie materiały jak bambus, rattan i trawa morska. Unikają materiałów o złej reputacji, tj. płyt MDF, paździerzowych, pilśniowych, wiórowych, sklejek, a także zawartych w farbach i lakierach substancji typu chlorek winylu, styren, formaldehydy, fenol czy aminy.

Zrównoważone meble: aspekt lokalny

Producenci zrównoważonych mebli zwracają dużą uwagę na pochodzenie materiałów. Zakupy lokalne i korzystanie z usług regionalnych dostawców również przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego. Jako kupujący podczas wyposażania domu także powinniśmy mieć na uwadze aspekt lokalności.

Zrównoważone meble: skąd pochodzi odzyskane drewno?

Branża meblarska pozyskuje drewno nie tylko z drzwi, okiennic, stodół, starych podhalańskich chat czy też beczek. Sięga również po drewno trawione wodą, będące częścią łódek lub kutrów. Do produkcji zrównoważonych mebli wykorzystuje się także elementy metalowe, np. z dawnych maszyn rolniczych. Ukształtowane przez czas materiały sprawiają, że powstałe meble są nie tylko unikatowe, ale i mają duszę. Z drewna pochodzącego z odzysku tworzy się nie tylko meble, ale i podłogi, lampy panele ścienne i wiele innych rzeczy, którymi otaczamy się na co dzień.

Siedzisko z pniaków (journalmetro)

Dlaczego musimy przejść na zrównoważone meble?

Odpowiedź jest prosta – aby dbać o globalne środowisko i nie przyczyniać się do powstawania szkód.  Zrównoważone (czyli ekologiczne) meble generują mniej zanieczyszczeń i odpadów. Pomagają radzić sobie ze zmianami klimatycznymi i rosnącą konsumpcją produktów. Dzięki zrównoważonej produkcji mebli chronimy naturalne zasoby przed wyczerpaniem.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *