fbpx
Instalacje

Znaczenie kolorów kabli elektrycznych

• Zakładki: 8


Kolory kabli elektrycznych nigdy nie są przypadkowe. Zasady oznaczenia przewodów elektrycznych wynikają wprost z przepisów prawnych. W krajach Unii Europejskiej stosuje się dokument Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego HD 308 S2:2001. 

Naszym krajowym odpowiednikiem jest norma PN-HD 308 S2:2007, wydana przez Polski Komitet Normalizacyjny. Ową normę stosuje się w przypadku instalacji elektrycznych, układów rozdzielczych, zasilania ruchomych i stacjonarnych odbiorników elektrycznych, a także do przewodów sznurowych dedykowanych do odbiorników ruchomych. To od tych norm zależą kolory przewodów elektrycznych.

Polska norma PN-HD 308 S2:2007 dopuszcza różne oznaczenia kabli elektrycznych. Sposób barwienia jest uzależniony od ilości żył. Nie bez znaczenia pozostaje także kolejność, w której znajdują się przewody elektryczne.

Kolory kabli – ważne informacje

Warto podkreślić, że wszystkie przewody mają swoje symbole elektryczne. Przewód fazowy określamy symbolem L. Kolorystyczne oznaczenie przewodów fazowych jest dość zróżnicowane. Fazowe kable elektryczne są przeważnie barwione na kolor brązowy. Jednak niektórzy producenci stosują także inne kolory przewodów fazowych – czerwony, biały lub szary. Specyfika barwowa zależy od preferencji producenta, a także od ilości żył przewodów fazowych. Niedopuszczalne są jedynie takie kolory przewodów fazowych, jak zielony, żółty i niebieski. Te kolory kabli elektrycznych są zarezerwowane dla innych przewodów.

Warto pamiętać, że przewód fazowy w instalacjach elektrycznych jest bezpośrednio połączony z cewką transformatora. Napięcie prądu w obwodach wynosi 230 V, a porażenie może być bardzo niebezpieczne. Dlatego przed dotknięciem przewodów fazowych należy upewnić się, że wyłącznik nadprądowy został poprawnie odłączon

Jakie są kolory kabli elektrycznych prądu stałego?

Oznaczenia kabli elektrycznych prądu stałego są bardzo czytelne i generalnie sprowadzają się jedynie do trzech barw.

 • Barwę czerwoną mają oznaczenia przewodów elektrycznych z potencjałem dodatnim
 • Kable elektryczne z potencjałem ujemnym zostają oznaczone kolorem czarnym, bądź niebieskim.

W Polsce i Unii Europejskiej nie stosuje się innych oznaczeń dla kabli prądu stałego. Nie ma zatem żadnych wątpliwości co do rozróżnienia oznaczeń barwowych.

Oznaczenia kabli elektrycznych w instalacjach starszego typu

W niektórych starszych instalacjach elektrycznych spotykamy jeszcze nieco odmienne rozwiązania. Przewody elektryczne mogą mieć odmienne przeznaczenie i symbole elektryczne. Należą do nich:

 • Przewód ochronno-neutralny – łączy zadania przewodu ochronnego PE oraz przewodu neutralnego N. Oznaczamy go symbolem PEN. Tego rodzaju kable elektryczne wymagają zdwojonego uziemienia, rozciągniętego wzdłuż przebiegu linii zasilającej. Oznaczenia kabli elektrycznych są takie same jak w przypadku przewodu ochronnego i przybierają barwę żółto zieloną. W instalacjach starego typu stosowano też barwę niebieską, jednak takie oznaczenie jest obecnie rzadko spotykane. Znacznie częściej można zobaczyć instalacje oznaczoną naprzemiennymi żółtymi i zielonymi pasami. Sama końcówka kabla ochronno-neutralnego jest zazwyczaj oznaczona kolorem niebieskim.
 • Przewód zerowy – spotykany w bardzo starych instalacjach elektrycznych. Stosowano go wtedy, gdy instalacje elektryczne nie posiadały jeszcze przewodów neutralnych oraz ochronnych. W instalacji znajdował się jedynie przewód fazowy oraz uziemiony przewód zerowy, który można było rozpoznać po niebieskim zabarwieniu. Obecnie przewód zerowy nie znajduje już zastosowania w instalacjach elektrycznych.

Niestandardowe kolory przewodów elektrycznych

Powyżej opisaliśmy wszystkie standardowe oznaczenia kabli elektrycznych, które można spotkać w instalacjach mieszkań i domów jednorodzinnych. Jednak niekiedy możemy też odnaleźć niestandardowe kolory kabli elektrycznych. Poniżej wskażemy niektóre niestandardowe kolory przewodów elektrycznych:

 • Przewód granatowy – niekiedy spotykany w obwodach niskonapięciowych. Granatowe kable elektryczne zazwyczaj wskazują żyły kierunkowe, a także obwody sterujące, przeznaczone do przesyłania prądu stałego.
 • Przewód biały – czasem spotykany w instalacjach starszego typu. Kolor biały oznacza przewód neutralny.
 • Przewód pomarańczowy – tego rodzaju kolory kabli elektrycznych mogą oznaczać przewód fazowy.
 • Przewód żółty – zastosowanie tego koloru w instalacjach elektrycznych jest niedopuszczalne ze względu na możliwość pomyłki z kablem ochronnym. Barwę żółtą spotykamy czasem w oznaczeniu szynoprzewodów elektrycznych. Czasem jest to też kolor stosowany do oznaczenia przewodów elektrycznych niskiego napięcia.
 • Przewód zielony – nie jest dozwolony w instalacjach elektrycznych, z takich samych powodów jak kabel żółty. Możemy go jednak spotkać w oznaczeniu szynoprzewodów elektrycznych.
 • Przewód turkusowy – takie kolory kabli elektrycznych oznaczają przeważnie przewód fazowy.
 • Przewód brązowy – podobnie jak turkusowy oznacza przewód fazowy.
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *