fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Zimowanie roślin doniczkowych w domu

• Zakładki: 10


Twoje rośliny doniczkowe nie są odporne na panujące zimą warunki, mimo że żyją w przestrzeni o kontrolowanym klimacie.  Wahania temperatur, suche powietrze, zbyt mała ilość naturalnego światła – to wszystko sprawia, że mogą być w nie najlepszej kondycji.  Jeśli nieco zmodyfikujesz pielęgnację w chłodniejszych miesiącach, zimowanie roślin doniczkowych nie będzie tak obciążające dla twoich zielonych przyjaciół.

Zimowanie roślin w domu

Późnojesienną i zimową porą u wielu roślin następuje czas spowolnionego wzrostu.  Największy problem stanowi niedobór światła. By temu zaradzić, możesz przenieść rośliny na parapet, zapewniając im maksymalnie długi dostęp do światła dziennego, oczywiście na tyle, ile da się go wycisnąć z przykrótkich zimowych dni.  Innym sposobem jest obniżenie temperatury w mieszkaniu o kilka stopni. Pojawia się pytanie, czy ty to przeżyjesz.  Z doświadczenia wiemy, że będzie ciężko, więc lepiej nie ryzykować.

Zimowanie roślin w domu: kontroluj poziom wilgoci

Ten rodzaj ciepełka, który zimową porą jest nam potrzebny do życia i szczęścia, wysusza powietrze, sprawiając, że rośliny żółkną, a czasami nawet wypadają z łodygi.  Poziom wilgotności w ogrzewanych domach może spaść do 10-20%, tymczasem rośliny preferują wilgotność na poziomie 50%. Jeśli masz w domu nawilżacz, przenieś rośliny w miejsce, w którym będą mogły korzystać z jego pracy. Jeśli nie masz, ratunkiem będzie spryskiwacz wypełniony miękką wodą o temperaturze pokojowej i regularne korzystanie z niego. Jeśli twoje rośliny nadal stoją blisko kaloryfera, to czas na ich ewakuację.

Jak często podlewać kwiaty zimą?

Podlewaj rośliny, gdy wierzchnia warstwa ziemi, czyli do dwóch centymetrów pod powierzchnią, jest sucha. W żadnym innym przypadku. Co kilka dni musisz kontrolować stan gleby, by wiedzieć, jak zareagować. Jeśli zimową porą przelejesz roślinę, wielce prawdopodobne, że jej korzenie zgniją, więc w zasadzie już możesz się z nią żegnać.  Z dwojga złego zimą lepiej przesuszyć rośliny. Obfite podlewanie w związku z obniżoną wilgotnością powietrza może skutkować powstawaniem chorób grzybów. Skąd my to znamy? Na jedno pomaga, a na drugie szkodzi.  Oprócz sprawdzania stanu gleby musisz bacznie przyglądać się uszkodzeniom występującym na liściach i łodydze.

Choć gatunki będą się różnić od siebie w zakresie pielęgnacji zimowej, ogólna zasada jest taka, by starać się naśladować naturalne środowisko zimowania rośliny na zewnątrz w takim stopniu, w jakim jest to możliwe.

Jakie rośliny mogą zimować w donicy?

Niektóre gatunki zimową porą potrzebują niższej temperatury, na poziomie 15° C, więc dobrym pomysłem będzie przeniesienie ich do piwnicy lub ustawienie w przedpokoju blisko drzwi do domu. Pamiętaj o tym, że rośliny, które kwitną zimą, powinny być pielęgnowane regularnie. Gdy roślina wypuści pąki, zadbaj o obfite podlewanie.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *