fbpx
Dodatki i akcesoria

Zasłony w 2022 roku

• Zakładki: 31


Stonowane kolory ziemi, gładkie, naturalne tkaniny o grubo tkanej fakturze. Dekoracja okien pod znakiem 2022 roku to powrót do korzeni, czerpanie sił z naturalnego otoczenia i dbanie o przyjemne skojarzenia. Jakie zasłony sprawdzą się najlepiej? Oczywiście skrojone na miarę aranżacji wnętrza. Mają bowiem stać się jej uzupełnieniem, a w niektórych sytuacjach przedłużeniem. Po długim okresie dominacji stylu skandynawskiego do pomieszczeń powróciły kolory. Jednak nie przykuwają oka intensywnością. Są przygaszone, a swe źródło mają w naturze.

W czasach wiktoriańskich okna uginały się od ciężaru wiszących na nich materiałów. Draperie, lambrekiny, ozdoby z łączonych materiałów i podwieszki – kwestię aranżacji okna traktowano bardzo poważnie, nawet trochę za bardzo. Choć XXI wiek w tej dziedzinie cechuje się większą powściągliwością (na szczęście), a same zasłony częściowo zostały wyparte przez rolety, to nadal te kawałki obszytej tkaniny o odpowiednich rozmiarach odgrywają znaczącą rolę w podkreślaniu całości aranżacji, dodawaniu wnętrzu charakteru. Nie można oczywiście zapomnieć o ich podstawowej roli. W ciągu dnia blokują nadmiar promieni słonecznych. Z kolei wieczorem odgradzają do padającego z ulicy światła latarni, o ochronie przed ciekawskimi spojrzeniami nie wspominając.

Zasłony w salonie

Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu, więc dekoracja okna powinna idealnie pasować do pozostałych elementów wnętrza. Ciężkie, długie zasłony – od sufitu do samej ziemi – uszyte z tkaniny bukla (z ang. boucle), misternie tkanego żakardu, utrzymane w kolorystyce barw ziemi znakomicie wpisują się w najmodniejsze w tym sezonie trendy. By wnętrze wydawało się bardziej przestronne i jaśniejsze, zasłony powinny być gładkie i występować w towarzystwie zwiewnych – z tiulu lub woalu – firanek.  Salonowe zasłony mogą być dobrane do koloru ścian na zasadzie kontrastu, wówczas wnętrze stanie się bardziej nowoczesne. Musimy pamiętać, że w kolorze zasłon powinny występować inne, drobne elementy wystroju, np. poduszki, narzuta na fotel. W salonie o niewielkim metrażu stawiamy na proste, eleganckie, pozbawione dekoracyjnych detali zasłony. Koniecznie trzeba zrezygnować z dekoracyjnych upięć.

Zasłony w sypialni

freepik.com/aleksandercho

Sypialnia jest miejscem, do którego widownia ma wstęp wzbroniony, więc prywatność powinna być chroniona w sposób szczególny. To również przestrzeń sprzyjająca regeneracji podczas snu. Kolor zasłon nie może zaburzać naturalnej harmonii sypialni. Zalecane jest warstwowe łączenie dekoracji okna. Zwiewne firany zestawiamy z ciężkimi zasłonami blackout w tym samym kolorze, a kotary, rolety i firany łączymy w jedną całość aranżacyjną. Wymaga to oczywiście dopasowania barw i wzorów, aby nie spowodować chaosu. W sypialni znajdą zastosowanie zasłony zaciemniające, wykonane z tkaniny, która nie tylko w 100% zatrzymuje światło słoneczne, ale również wszystkie niepożądane hałasy i dźwięki oraz spojrzenia osób z zewnątrz. Warto podkreślić, że zasłona zaciemniająca nie musi być ciemna, aby mogła doskonale spełniać swoją funkcję. W zależności od naszych preferencji kolorystycznych możemy postawić na wyciszające pastele lub kolory ziemi, tj. beż, przygaszoną zieleń i odcienie brązów. Utrzymane w takiej kolorystyce zasłony będą doskonałym tłem dla bardziej dominujących elementów wyposażenia wnętrza.

Zasłony w kuchni

W przeciwieństwie do innych pomieszczeń domowych kuchnia na ogół nie wymaga zaciemniania w ciągu dnia. Wręcz przeciwnie, naturalne światło nastraja pozytywnie i sprzyja kuchennemu zielnikowi. Materiał na zasłony powinien być lekki i zwiewny.  Najlepsze materiały to te, które się nie gniotą, dzięki czemu nie musimy często ich prasować. Choć ostatnio modny jest tak zwany trend nowojorski, czyli długie firany szczelnie zasłaniające okno, które znakomicie prezentują się w dużych i jasnych pomieszczeniach, to jednak lepiej zarezerwować to rozwiązanie dla jadalni.  W samej kuchni długie zasłony się nie sprawdzą. Kontakt z podłogą, która często się brudzi, będzie wiązać się z częstą ich wymianą. Lepszym rozwiązaniem będą krótkie zasłonki, które nie są podatne na działanie wilgoci i nie ograniczają dostępu do kaloryfera.  Jako że unoszące się w kuchni opary przenikają we włókna tkaniny, najlepszym rozwiązaniem będą zasłony bawełniane, które można często prać w pralce. Okienne dekoracje wpisujące się w tegoroczne trendy są raczej minimalistyczne.

Jak wymierzyć zasłony?

Zasłony na taśmie marszczącej

  • Wysokość – mierzymy od połowy żabek (lub haczyków), do których będą przypięte zasłony, do podłogi lub parapetu. W zależności od miejsca zaczepienia do taśmy należy dodać 2-5 cm do długości zasłon.
  • Szerokość – do szerokości karnisza lub szyny dodajemy od 50 do 100% jego szerokości.

Zasłony na szelkach

  • Wysokość – mierzymy odległość od górnej krawędzi karnisza do podłogi.
  • Szerokość – do szerokości karnisza dodajemy 50-60% jego szerokości, w zależności od fal, jakie chcemy uzyskać. Dzielimy wynik na pół, aby otrzymać szerokość jednej zasłony.

Zasłony na przelotkach (metalowych kółkach)

  • Wysokość – mierzymy wysokość od górnej krawędzi karnisza do podłogi i dodajemy 2 cm na zakładkę materiału, która znajduje się nad kółkiem.
  • Szerokość – do wyniku pomiaru szerokości karnisza dodajemy ok. 60-70% jego szerokości, w zależności od fal, jakie chcemy uzyskać.

Zasłony na kółkach znajdziesz w sklepie HomeView.pl

Zasłony na taśmie Wave

  • Wysokość – mierzymy od dolnej krawędzi szyny do podłogi. Od wyniku odejmujemy 0,5-2 cm, w zależności od tego, jak zasłona ma się układać nad podłogą.
  • Szerokość – mierzymy od środka okna do zewnętrznej krawędzi szyny. W ten sposób uzyskujemy wymiar jednej zasłony. Podana szerokość odpowiada szerokości gotowej zasłony, ułożonej w równe fale.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
78 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *