fbpx
Aranżacja wnętrz

Zasłony i żaluzje do okna wykuszowego

• Zakładki: 9


Dzięki oknom wykuszowym pomieszczenie skąpane w słońcu zyskuje inny wymiar. Tworzą one znakomite tło do kreatywnego projektowania. Choć duże okna wykuszowe często same w sobie są wręcz uderzające – więc nie potrzebują skomplikowanych zabiegów okiennych, by dobrze wyglądać – właściwie dobrane zasłony i żaluzje pomogą kontrolować światło słoneczne i malować nim przestrzeń równie pięknie, jak Claude Monet.

Czym jest okno wykuszowe?

Jest to przestrzeń, zwykle składająca się z co najmniej trzech okien, która wystaje na zewnątrz i wychodzi poza główne ściany pokoju, tworząc wnękę w pomieszczeniu.

Zasłony i żaluzje do okna wykuszowego: zasłony do połowy okna

Nie o tradycyjnych zasłonach jest ten artykuł. Nie będziemy również poświęcać uwagi długim zasłonom spoczywającym na podłodze. Polecamy za to zasłony do połowy długości okna, które wiesza się w dolnej części okna wykuszowego. Za sprawą takiego montażu światło słoneczne będzie wpadać do pomieszczenia przez górną część okna, a zasłonięta dolna część zapewni ci prywatność, strzegąc przed wzrokiem zbyt ciekawskich przechodniów. O tym, że rozwiązanie prezentuje się stylowo, nawet nie wspominamy. Wszak to oczywista oczywistość.

Rattanowe żaluzje

Rattanowe żaluzje to sposób na wprowadzenie dodatkowej faktury do wnętrza lub też przełamanie aranżacji. Niezależnie od tego, jak urządzone jest pomieszczenie, w którym znajduje się okno wykuszowe, zawsze będzie to dobry wybór. Jeśli zadbasz o to, by rattan występował w odcieniu dywanu (lub dywan w odcieniu rattanu), stworzysz prosty projekt o powściągliwym wyglądzie, który będzie mocno wyróżniać się na przestrzeni z żywymi kolorami, tworząc centralny punkt aranżacji.

Rolety rzymskie i zasłony

Jeśli szukasz prostego wykończenia okna wykuszowego, rolety rzymskie sprawdzą się idealne. Płaskie  panele z tkaniny lub innego materiału pozwalają na regulowanie stopnia zakrycia okna. Możesz zarówno poprzestać na tym prostym systemie zasłaniania okien, jak i połączyć go z zasłonami do okien wykuszowych. Ten duet sprawdza się naprawdę dobrze, łącząc funkcjonalność z estetyką. Rolety rzymskie za każdą pojedynczą szybką zapewnią warstwowy wygląd. Z kolei zamontowane wysoko zasłony sprawią, że okna wydadzą się większe.  W celu uzyskania spójnej aranżacji, zadbaj o to, by tkaniny odzwierciedlały wzory i kolory w innych częściach pokoju.

Okno przyjazne dzieciom

W pokoju dzieci potrzeba kontrolowania światła może być nieco większa niż w salonie. Zadbaj o solidne kurtyny o odpowiedniej długości, wykonane z tkaniny blokującej światło. Zamontuj kurtyny wokół każdego okna.  Zasłona nie może utrudniać zabawy przy oknie ani też zasłaniać mieszkających na wewnętrznym parapecie pluszaków.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
57 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *