fbpx
Aranżacja wnętrz

Żarówki LED – najważniejsze kwestie!

• Zakładki: 9


Żarówki LED nie są już nowinką technologiczną. Chociaż nadal są trochę droższe niż żarówki energooszczędne, coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Dowiedz się, jakie zalety mają żarówki LED, gdzie sprawdzają się najlepiej i czy można kupić je naprawdę tanio.

Żarówki LED – rodzaje

W zasadzie w przypadku żarówek LED rodzaje i zasada podziału jest bardzo podobna jak w przypadku innego typu żarówek. Przede wszystkim różnią się wielkością i rodzajem gwintu. Najbardziej popularne, tak jak żarówki halogenowe czy żarnikowe, są gwinty e 27 i e 14. Standardowe żarówki tego rodzaju nie mają możliwości przyciemniania światła. Aby uzyskać potrzebną barwę światła i jego natężenie, koniecznie musisz sięgnąć po żarówki GU10.

Popularne ledy występują nie tylko w formie standardowych żarówek. Bardzo popularne są także małe żaróweczki, które wkręca się w miejscach doświetlających mały obszar (na przykład pod blatem czy przy lustrze). Z powodzeniem zastępują żarówki diodowe lub żarówki halogenowe. Żaróweczki są jednak niestety trochę droższe niż te standardowe. Bardzo popularne źródła światła w kuchni to także tak zwane taśmy LED – długie lampy, które stosuje się do oświetlenia blatu w kuchni. Taśmy LED znajdują także zastosowanie w laboratoriach i innych pomieszczeniach, w których nie można nagrzewać powietrza.

Kolor światła i moc żarówek LED

Żarówki LED o białej barwie światła są najczęściej spotykane. Wiele osób uważa, że dzięki temu w domu jest jaśniej, a im wyższa moc żarówki, tym lepiej. Nie do końca to jest prawda. Okazuje się, że to kolor światła decyduje o przytulności pomieszczeń. O ile w niektórych sprawdzają się bardzo jasne żarówki, o tyle w sypialni czy małym salonie raczej sprawdzi się cieplejsze, żółte światło.

Podobnie – w niektórych pomieszczeniach musi być bardzo jasno, w innych wystarczy nieco mniej światła. Podpowiadamy, jak dobrać moc żarówki LED do pomieszczenia

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
7 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *