Okna nieotwierane, często nazywane oknami typu fix lub stałymi, cieszą się coraz większą popularnością ze względu na panującą modę na panoramiczne przeszklenia. Choć niektórzy mogą uznać, że poza estetycznym wykończeniem nie mają nic do zaoferowania – w końcu nie otwierają się – są w dużym błędzie. Rozwiązanie nie jest pozbawione wad, ale argumentów przemawiających na korzyść fixów jest więcej. Sprawdź, gdzie możesz zamontować okna typu fix i co dzięki temu zyskasz.
Typy okien nieotwieranych
- Szklone w skrzydle – szklenie umieszcza się w skrzydle, ale okna pozbawione są okuć oraz klamek.
- Szklone w ramie – szklenie umieszcza się bezpośrednio w ramie. Ten typ okien pozwala na uzyskanie panoramicznego efektu. Bardzo dobrze sprawdza się w roli witryn sklepowych i przy tworzeniu dużych przeszkleń w domach.
W jakich domach stosujemy okna typu fix?
Okna nieotwierane najczęściej stosuje się w domach energooszczędnych oraz pasywnych, w których zapotrzebowanie na energię pochodzącą z nieodnawialnych źródeł energii jest obniżone do absolutnego minimum. Dzięki maksymalnej szczelności i niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła, spowodowanemu brakiem przegród, w których tworzą się szczeliny i mostki cieplne, zapobiegają wychładzaniu się domu, a także nie wpuszczają nieoczyszczonego powietrza z zewnątrz. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastąpić klasyczne okna fixami, więc tak naprawdę okna nieotwierane sprawdzą się w każdym wnętrzu, gdzie nie zachodzi konieczność dodatkowej wentylacji (otwierania okien).
Jakie zalety oferują okna typu fix?
- Doświetlają wnętrza – większa powierzchnia przeszkleń wpuszcza do domu więcej światła.
- Optycznie powiększają pomieszczenia.
- Podkreślają nowoczesny charakter budynku.
- Fixy zapewniają panoramiczny widok.
- Niski współczynnik przenikania ciepła sprawia, że w okresie jesienno-zimowym okna wypuszczają zdecydowanie mniej ciepła wyprodukowanego w domu, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.
- Znakomicie współgrają z systemem rekuperacji oraz klimatyzacją.
- Są trwałe i bezawaryjne.
- Są tańsze od klasycznych okien otwieranych.
- Mogą mieć dowolny kształt i rozmiar.
- Doskonale sprawdzają się w domach pasywnych oraz energooszczędnych.
- Są tańsze od klasycznych okien otwieranych.
Wady okien typu fix
- Ograniczony dostęp z zewnątrz.
- Uniemożliwiają dodatkową wentylację – fixy należy stosować w miejscach, w których dodatkowa wentylacja nie jest potrzebna.
- Konieczność znalezienia wygodnego sposobu na umycie okna od zewnątrz. Szczególnie czyszczenie okien typu fix na poddaszu jest problematyczne.
M.Ś.