fbpx
Aranżacja wnętrz

Zalety i wady granitowej podłogi

• Zakładki: 8


Granit od niepamiętnych już czasów nosi miano materiału luksusowego. Choć w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego piękno, to właśnie pozostałe parametry, szczególnie wytrzymałościowe, powinny nas zainteresować, sprawiając, że zechcemy zaprosić ten naturalny kamień do swojego domu. Mimo iż częściej kojarzony jest z blatami kuchennymi, stanowi wręcz doskonały materiał podłogowy.  Granitowa podłoga sprawdzi się w każdym rodzaju przestrzeni! Elegancki granit zdobi korytarze i lobby hoteli, drapaczy chmur, prywatnych rezydencji. Zapewniamy, że w kameralnym wnętrzu czuje się równie dobrze. Poznaj zalety i wady tego rozwiązania. Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej.

Czym jest granit?

Granit jest rodzajem skały magmowej, która powstaje w wyniku schładzania płynnej magmy, która krąży we wnętrzu ziemi. W warstwie, do której dociera magma, następuje proces ochładzania, co stwarza idealne warunki do powstawania kryształów, które tworzą ziarna granitu. Granit składa się głównie z minerałów, takich jak kwarc, skaleń i mika. Ma w swoim składzie także inne minerały i składniki, które zależą od miejsca jego powstania.

Zalety podłogi granitowej

  • Granit jest wyjątkowo trwały i twardy – 7 w 10-stopniowej skali twardości Mohsa – a także odporny na zarysowania. Podłogi granitowe mogą przetrwać inne popularne materiały, w tym marmur i łupek.
  • Piękno – uroda podłogi granitowej przejawia się w unikatowości wzoru i obecności metalicznych drobinek, które błyszczą pod wpływem padającego na nie światła. Granitowe płytki występują w szerokiej gamie wzorów i kolorów, więc bez problemu dostosujesz podłogę z tego kamienia do istniejącej już aranżacji.
  • Jest hipoalergiczna, odporna na plamy i rozlane płyty.
  • Idealna do pomieszczeń wilgotnych – prawidłowo uszczelniona podłoga granitowa jest odporna na wilgoć, więc można ją stosować w łazienkach i kuchniach.
  • Zapewnia dobrą izolację termiczną i doskonale nadaje się do ogrzewania podłogowego.
  • Jest łatwa w utrzymaniu — zamiatanie i okazjonalne mycie to wszystko, czego potrzebuje podłoga granitowa, by wyglądać doskonale przez długie lata.
  • Zwiększa wartość nieruchomości – posadzki z kamienia naturalnego zawsze są doskonałą inwestycją.

Wady podłogi granitowej

  • Granitowa podłoga to produkt luksusowy. Choć cena zalety od gatunku marmuru, jego pochodzenia, rodzaju impregnacji, to nigdy nie jest to mała kwota.
  • Granit ze względu na swoją wagę jest dość trudny w montażu. Na ogół trzeba skorzystać z usług profesjonalistów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
  • Chociaż granitowa podłoga jest łatwa w codziennym utrzymaniu, okresowo wymaga impregnacji i ponownego uszczelniania, by móc radzić sobie z wilgocią. Uszczelnianie należy przeprowadzać co roku, a to również wiąże się z sięganiem do portfela.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
196 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *