Cementowe dachówki są cenione za różnorodność kolorów i stylów oraz zdolność przywoływania uroku starych domów. Choć wielu zwolenników szlachetnych rozwiązań uważa je za tańszy (w domyśle gorszy) substytut dachówek ceramicznych, jest to bardzo krzywdzące stwierdzenie. Pomagają izolować dom przed ujemnymi temperaturami, co zmniejsza wydatki na ogrzewanie. Materiał jest nietoksyczny, odporny na wiatr i ogień – i nie są to jedyne zalety tego produktu. Zanim jednak zdecydujesz się na cementową dachówkę, musisz poznać jej mocne i słabe strony. Produkt nie jest pozbawiony wad, a mimo wszystko wart jest uwagi!
Co to jest dachówka cementowa?
Dachówki ceramiczne funkcjonują także pod nazwą dachówek betonowych. Produkuje się je z piasku kwarcowego, cementu portlandzkiego, wody oraz barwnika. Mieszanka jest formowana pod wpływem ciepła i wysokiego ciśnienia. Konstrukcja oraz wzory dachówek cementowych nawiązują do dachówek ceramicznych. Produkt ma bardzo dużą trwałością. Trwałość betonowego pokrycia dachowego będzie jednak zależeć od prawidłowego montażu wysezonowanych i nieuszkodzonych dachówek oraz rutynowej konserwacji. Choć dachówki betonowe nie mogą poszczycić się taką tradycją, jak dachówki ceramiczne, z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Zalety dachówki cementowej
Dachówka betonowa odznacza się bardzo dużą wytrzymałością. Jeśli zdecydujesz się na pokrycie dachu cementową dachówką, przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży ci nawet przez 70 lat. Dachówka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie szkodliwych czynników mechanicznych. Jest to materiał mało nasiąkliwy oraz mrozoodporny. Na korzyść tego typu dachówki przemawia cena. Jest dużo tańsza niż dachówka ceramiczna – nawet o 30-40%. Na dodatek mamy do czynienia z rozwiązaniem ekologicznym. Barwnik oraz wykończenie powierzchni dachówki cementowej sprawiają, że jest ona praktycznie nie do odróżnienia od dachówki ceramicznej. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. A jak mawiają mądrzy ludzie, skoro nie widać różnicy to po co przepłacać?
Wady dachówki cementowej
Dachy z dachówek betonowych wymagają częstej konserwacji ze względu na uszkodzenia spowodowane przez wodę i uderzenia, blaknięcie kolorów i konieczność rutynowej wymiany podkładu. W porównaniu z dachówką ceramiczną betonowe pokrycie oferuje gorszą wentylację dachu. Dach z dachówki betonowej wymaga profesjonalnego montażu, zabezpieczenia przed wilgocią oraz odpowiednio wzmocnionego systemu więźby dachowej. Dachówka betonowa jest materiałem odznaczającym się dość dużym ciężarem. Co warto pokreślić, jest jednak lżejsza od dachówki ceramicznej. Dachówka cementowa waży ok. 45 – 50 kg na m² pokrycia, tymczasem dachówka ceramiczna może ważyć nawet o 25 kg więcej. Aby przedłużyć żywotność cementowych dachówek, należy unikać chodzenia po nich, regularnie naprawiać połamane elementy, a także myć materiał w celu usunięcia pleśni, brudu i innych zanieczyszczeń.
Kiedy warto postawić na dachówkę cementową?
Jeśli szukasz solidnego rozwiązania, ale jednocześnie liczyć każdą złotówkę i najzwyczajniej w świecie nie stać cię na przepłacanie, postaw na dachówkę cementową. Dachówki cementowe zwykle stosuje się na dachach o kącie nachylenia w przedziale od 15 do 50 stopni. Często jednak można znaleźć w ofercie producentów modele przystosowane do dachów o mniejszym lub większym kącie nachylenia.
M.Ś.