fbpx
Różne

Zalanie mieszkania — kto odpowiada

• Zakładki: 17


Zalanie mieszkania to jedna z najczęstszych szkód zgłaszona ubezpieczycielowi. 

Chociaż powodu mogą być różne — od awariii sprzętów AGD lub instalacji, po zwykłą ludzką nieuwagę, efekt zawsze jest ten sam. Powstaje wówczas pytanie, kto odpowiada za zalanie mieszkania i co zrobić w takiej sytuacji?

Zalanie mieszkania — co zrobić

Najważniejsze jest to, by zachować spokój i sprawdzić, gdzie znajduje się źródło zalania. Informacja ta przyda się bowiem, gdy przyjdzie czas na ustalenie, kto odpowiada za zalanie mieszkania. Nawet jeśli widzisz zalany sufit, nie zawsze oznacza to, że winowajcą jest sąsiad z piętra wyżej. Może się bowiem okazać, że usterka powstała niezależnie od mieszkańców bloku. Do zalania mieszkania może dojść z winy:

  • awariii sprzętu AGD,
  • wadliwej instalacji,
  • spółdzielni mieszkaniowej, 
  • sąsiada, 
  • nieuwagi domowników,
  • ulewnych deszczy.

Skąd wiadomo kto zawinił? Pewną wskazówką może być to, jaki rodzaj instalacji został uszkodzony. Jeśli chodzi o instalację w pionie, z dużym prawdopodobieństwem za szkodę może odpowiadać deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa lub administracja budynku. 

Ubezpieczenie mieszkania od zalania — czy warto

Nigdy tak naprawdę nie wiadomo, kiedy możemy stać się ofiarą zalania lub jego sprawcą. Jak to się mówi, wypadki chodzą po ludziach, dlatego warto ubezpieczyć mieszkanie na wypadek zalania, szczególnie jeśli mieszkamy w bloku i bezpieczeństwo naszego mieszkania jest w dużym stopniu uzależnione od sąsiadów lub bezawaryjności sprzętów domowych. Ubezpieczenie mieszkania na wypadek to rodzaj zabezpieczenia, który pozwala spać spokojnie, nie martwiąc się o to, co robić, gdy już dojdzie do nieszczęścia. W jakich sytuacjach przyda się taka polisa?

Ubezpieczenie mieszkania – ochrona od żywiołów

Ubezpieczenie na wypadek zalania  to przede wszystkim ochrona przed konsekwencjami działania żywiołów. Mamy tu na myśli ulewne deszcze oraz konsekwencjami ich działania, które mogą być tragiczne.  Jeśli, dodatkowo,  mieszkasz na terenach zalewowych warto ubezpieczyć się również na wypadek powodzi, inaczej będziemy musieli pokryć szkody z własnej kieszeni. 

 

OC w życiu prywatnym — kiedy jesteś sprawcą zalania

OC w życiu prywatnym to również dodatkowa ochrona, którą można wykupić w ramach ubezpieczenia mieszkania. Taka polisa zadziała, gdy to my zalejemy sąsiada. Będąc ubezpieczonym od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, nie będziemy musieli pokrywać strat z własnej kieszeni, ponieważ poszkodowany sąsiad otrzyma pieniądze z naszego odszkodowania.

Zalanie mieszkania — podsumowanie

Oczywiście każdy z nas wolałby, żeby do zalania mieszkania nie doszło. To zawsze oznacza bowiem stres. Na szczęście, dzięki ubezpieczeniu mieszkania na wypadek zalania, można uniknąć pewnych kosztów, bez względu na to, czy to nasze mieszkanie zalano, czy to my jesteśmy sprawcą sąsiedzkiej szkody. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
38 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *