fbpx
Budowa domu

Zalana piwnica – jak skutecznie ją osuszyć?

• Zakładki: 28


Zalana piwnica to problem, z którym borykają się nie tylko właściciele domów jednorodzinnych. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zalaniem z powodu działania sił natury (nadmierne deszcze, roztopy, powódź), czy też w wyniku uszkodzenia instalacji, musimy działać szybko, aby ograniczyć straty. Jak prawidłowo osuszyć zalaną piwnicę? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Szczęśliwy ten, kto nie wie, z czym się wiąże zalanie piwnicy i jak ciężko uporać się z tym problemem. W końcu nie chodzi tylko o to, by usunąć zalegającą wodę, ale by nie dopuścić do podobnej sytuacji w przyszłości. Upewnij się, że wiesz, co robić. Jeśli problem jest błahy, możesz samodzielnie przystąpić do osuszania pomieszczenia i usuwania skutków zalania.  Jeśli doszło do uszkodzenia którejś z instalacji lub zalanie spowodowane jest powodzią, najlepszą decyzją będzie wezwanie specjalisty. Nie tylko usunie problem, ale i zadba o to, by sytuacja się nie powtórzyła.

Zalana piwnica: wyłącz prąd

Choć wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że woda przewodzi prąd, to jednak w emocjach zapominamy o tym.  By zejście do zalanej piwnicy nie skończyło się tragedią, musimy wyłączyć w tej części domu prąd.  Jeśli z jakiegoś powodu nie będziemy mogli dotrzeć do skrzynki z wyłącznikami, musimy wezwać elektryka, a sami odłożyć w czasie wizytę w piwnicy. Wszelkie urządzenia zasilane energią elektryczną, będą musiały zostać sprawdzone przez fachowca, zanim zostaną ponownie podłączone.

Określ źródło wody

Gdy już uporamy się z prądem – i w związku z tym możemy bezpiecznie zejść do zalanej piwnicy – musimy określić skąd pochodzi woda. Czy mamy do czynienia z pękniętą rurą, nieszczelnym urządzeniem, zatkanym szambem, z brakiem lub złą izolacją przeciwwilgociową. Jak to określić? Woda na ścianach to znak, że problem stanowi źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa. Pomieszczenie zalewane jest wodą gruntową. Gdy wody jest naprawdę dużo, mogło dojść do zalania z powodu uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Jeśli okaże się, że zawiodły urządzenia, musimy zakręcić wodę w pomieszczeniu, by zapobiec dalszemu zalewaniu. Gdy mamy do czynienia z zalaniem spowodowanym intensywnymi opadami (deszcz, topniejący śnieg) lub awarią wyżej wymienionych instalacji, osuszanie przy pomocy ręczników i wiader raczej nie załatwi sprawy. Będziemy musieli podjąć szereg innych działań, a o tym nieco później. Gdy piwnica została zalana przez powódź, a na zewnątrz budynku nadal utrzymuje się wysoki poziom wody, musimy zrezygnować z podejmowania jakichkolwiek działań na własną rękę.  Taki stan grozi podmyciem fundamentów. W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy strażaków.

Dokumentacja fotograficzna dla ubezpieczyciela

Gdy opanujemy sytuację, czyli zrobimy wszystko, co możliwe, aby zatrzymać przedostawanie się wody do domu, musimy zająć się przygotowaniem dokumentacji fotograficznej dla ubezpieczyciela. Trzeba sfotografować nie tylko cały dotknięty zalaniem obszar, ale i opisać wszystkie znajdują się tam rzeczy, które uległy uszkodzeniu przez działanie wody, oraz oszacować ich wartość. Jeśli zalanie piwnicy nastąpiło wskutek powodzi, która jest rozumiana jako podniesienie wód w korytach rzek lub zbiornikach, musisz upewnić się, że polisa ubezpiecza od wszelkich okoliczności cały budynek. Jeśli okaże się, że obejmuje wyłączenie mury domu, koszt naprawy będzie po twojej stronie.

Zalana piwnica: spuść wodę

Skoro dokumentacja fotograficzna już za nami, trzeba zabrać się za usunięcie wody z piwnicy. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się odpływ podłogowy, to jest to szczęście w tym całym nieszczęściu. Trzeba upewnić się, że jest on wolny od przeszkód. Jeśli w piwnicy brak odpływu lub podłoga jest nachylona w sposób uniemożliwiający naturalny odpływ wody, trzeba użyć pompy, odkurzacza na mokro lub po prostu wiader, wspomagając się również mopem. Po usunięciu większości wody przechodzimy do osuszania piwnicy za pomocą ręczników, szmatek i gąbek.

Usuń uszkodzone przedmioty

Kolejnym krokiem będzie przeniesienie uszkodzonych przez zalanie przedmiotów do dobrze wentylowanego pomieszczenia. Jeśli pogoda na to pozwala, warto wystawić rzeczy na zewnątrz, by mogły szybciej wyschnąć. Przedmioty, które po 48 godzinach są nadal mokre lub wilgotne prawdopodobnie trzeba będzie wyrzucić, gdyż mogła już zacząć rozwijać się pleśń.

Zalana piwnica: pozbądź się uszkodzonych ścian i podłogi

Od ilości wody w piwnicy i czasu, jaki minął od zalania do momentu, gdy odkryliśmy ten fakt i podjęliśmy konkretne działania, będzie zależeć dalszy przebieg scenariusza. Niestety w większości przypadków trzeba będzie pozbyć się zalanej podłogi. Jeśli woda pozostawała na podłodze przez krótki czas, ale drewno przez mikroszczeliny na stykach elementów posadzki zaczęło ją wchłaniać, mogły powstać nieznaczne odkształcenia, tak zwane kocie grzbiety. Niestety będziemy musieli wymienić całą posadzkę wraz z płytami OSB, do których przyklejono deszczułki (klepki). Podłoga z litego drewna poddana dłuższemu działaniu wody zaczyna ją pochłaniać i pęcznieć. Na dodatek po upływie doby od zalania na powierzchni drewna pojawiają się szkodliwe dla zdrowia człowieka mikroorganizmy. Z kolei panele laminowane oraz płytki (kafle) mogą pod wpływem działania wody odklejać się, a w niektórych przypadkach nawet pękać. Podobnie wygląda sprawa z mokrymi tynkami i płytkami kartonowo-gipsowymi. W wielu przypadkach trzeba je usunąć i wymienić na nowe.

Zalana piwnica: metody usuwania wilgoci

Pozostawianie piwnicy pustej i stosunkowo wolnej od wody nie wystarczy, aby zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów. Przed nami proces osuszania. Gdy mamy do czynienia z zalaniem incydentalnym, spowodowanym np. ulewnym deszczem, możemy skorzystać z trzech poniższych metod. Metoda czwarta sprawi się w nieco innym przypadku.

Metoda 1

Jeśli do zawilgocenia lub zalania ścian doszło z powodu uszkodzonej izolacji przeciwwilgociowej, czeka nas sporo pracy. Metoda naprawcza będzie zależeć od stopnia zawilgocenia muru, jego rodzaju, stanu izolacji, poziomu wody gruntowej oraz rodzaju gruntów wokół budynku. Najczęściej wilgoć w piwnicy jest spowodowana brakiem lub zniszczeniem izolacji pionowej ściany fundamentowej. Trzeba ją wówczas odkopać i ponownie zaizolować piwnicę. To zadanie jest czasochłonne i najlepiej zlecić je fachowcom.

Metoda 2

Jeśli zalanie piwnicy ma związek z przeniknięciem wody opadowej w pobliże fundamentów, czeka nas ubicie gruntu wzdłuż nich i skierowanie odpływu wody w inną stronę za pomocą ukształtowania spadku terenu od budynku na zewnątrz. Możemy również wykonać koryta odpływowe z rur spustowych. To również zadanie dla specjalistów.

Metoda 3

Najprostszym, najtańszym, ale jednocześnie najdłuższym procesem osuszania, jest ogrzewanie i wietrzenie pomieszczenia. Piwnica szybciej wyschnie, jeśli doprowadzimy powietrze, otwierając wszystkie możliwe okna czy drzwi. Jeśli doszło do zalania okien lub drzwi z drewna, lepiej pozostawić je zamknięte. Zbyt szybkie wyschnięcie może je wypaczyć.

Metoda 4

Gdy nasza piwnica pływa w ściekach, czeka nas gruntowne czyszczenie, dezynfekcja i skuwanie tynków. Jeśli nie dysponujemy nadwyżką gotówki i przekazanie prac w ręce profesjonalistów od osuszania metodą elektroosmozy (wymuszenie cyrkulacji wody między biegunami dodatnim oraz ujemnym; metoda bez ingerencji w ściany i podłoże) lub mikrofali (urządzenie generuje wiązkę mikrofal, która powoduje stopniowe podgrzanie zewnętrznego i wewnętrznego fragmentu muru, dodatkowo usuwając zapach pleśni i wilgoci) odpada,  możemy zastosować osuszanie sztuczne, polegające na nagrzewaniu pomieszczenia z wymuszaniem ruchu powietrza (temperatura nie powinna przekraczać 35-37 stopni Celsjusza). Inną metodą jest użycie osuszaczy kondensacyjnych, które gwarantują bardziej skuteczne osuszanie niż w przypadku metod naturalnej i sztucznej. Tego typu osuszacze można wynająć.

Zalana piwnica: dezynfekcja

Jeśli twoja piwnica ma zapach stęchlizny, mokrego drewna lub ziemi albo brudnych skarpet, to znak, że masz do czynienia z pleśnią. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, jednocześnie usuwając resztki brudu i zabijając wirusy, bakterie i grzyby, które mogły znajdować się w wodzie, musimy użyć środka dezynfekującego na wszystkich podatnych na pleśń powierzchniach, nie ograniczając się tylko do podłogi i ścian.  Warto zająć się przestrzenią w pobliżu rur wodociągowych, wokół przewodów kanalizacyjnych, pod zlewem, na suficie, wokół pomp ściekowych i wewnątrz wnęk ściennych. Jako że niektóre szczepy pleśni mogą być niebezpieczne dla zdrowia, należy nosić pełen zestaw środków ochrony osobistej (maskę, kombinezon, rękawice lateksowe, okulary ochronne, pokrowiec na buty) i odizolować miejsce pracy.

Dokonuj napraw, aby zapobiec zalaniu w przyszłości

Po osuszeniu, zdezynfekowaniu i posprzątaniu piwnicy, czas na jeden z ważniejszych kroków. Musisz zająć się głównym problemem i wyeliminować go, by nie dopuścić do ponownego zdarzenia w przyszłości. Jeśli wyciek był spowodowany pękniętą rurą lub problemami z instalacją wodno-kanalizacyjną, wezwij hydraulika. Oceni on uszkodzenia i dokona niezbędnych napraw. Jeśli zalanie miało związek z przedostawaniem się wody gruntowej do wnętrza, trzeba skonsultować się z ekspertami ds. fundamentów. Podpowiedzą oni, jak naprawić pęknięcia i zlikwidować przecieki. Warto również zadbać o podłoże odporne na wilgoć, które szybko wysycha.

Zasadniczo piwnice są dziurami w ziemi wyłożonymi betonem. Podłoże piwniczne powinno zapewniać dość wysoki bufor chroniący przed wilgocią, która może przenosić się od spodu. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się podłoga gumowa. Ten materiał jest całkowicie nieprzepuszczalny dla wody w dowolnej formie zarówno atakującej instalację od dołu, jak i napływającej od góry.  Większość podłóg gumowych jest montuje się bez kleju. Opiera się je na wadze i zazębiających się krawędziach płytek, aby utrzymać podłogę na swoim miejscu. Decydując się na tego typu podłogę, nie będziesz musiał martwić się, że wilgoć może prowadzić do uszkodzenia kleju.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
67 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *