fbpx
Budowa domu

Zakładkowa dachówka ceramiczna marsylka

• Zakładki: 7


Dzięki dwóm równoległym wyżłobieniom (muldom), po których „ślizgają się” promienie słoneczne, ceramiczna dachówka marsylka sprawia, że połać dachowa prezentuje się naprawdę efektownie. Popularna dachówka zakładkowa oferuje również doskonałe parametry użytkowe.

Krótka historia dachówki marsylki

Po raz pierwszy pojawiła się w roku 1874. Choć jej nazwa kojarzy się z Marsylią i Francją, to jej twórcą był niemiecki producent Ludovici. Ceramiczna dachówka zakładkowa szybko stała się jednym z najczęściej stosowanych pokryć dachowych. Duża w tym zasługa trwałości produktu i bardzo prostego montażu.  Współcześnie stosowane marsylki wiernie odwzorowują klimat i wygląd pokrycia wprowadzonego na rynek prawie 150 lat temu.

Dachówka marsylka, czyli jaka?

Dachówka marsylka posiada dwa żłobki, które tworzą charakterystyczny wzór. Ich głównym zadaniem jest efektywnie odprowadzanie wody do systemu orynnowania. Dachówka tworzy światłocień, który przyczynia się do lepszego zabezpieczenia poddasza przed upałami. Jest odporna na zmiany temperatur oraz działanie ognia. Zapewnia dobrą izolację akustyczną i prawidłową wentylację dachu. Marsylka wyposażona jest w zamki na górnej i bocznej krawędzi, które pozwalają na szybkie łączenie ze sobą kolejnych dachówek, zapewniając dobrą szczelność dachu. Prawidłowo zamontowana marsylka jest w stanie przetrwać nawet 100 lat. W zależności od producenta dachówka marsylka występuje w 4 rozmiarach – 45,8 × 28,4 cm, 46,5 × 27,7 cm, 40,5 × 23,7 cm, 40,5 × 24,5 cm.

Do jakiego stylu pasuje dachówka marsylka?

Charakterystyczne wyżłobienia nadają połaci dachowej subtelnej faktury i atrakcyjnego światłocienia, który odpowiada za dodatkowy efekt wizualny. Ceramiczna dachówka marsylka w naturalnym wydaniu, czyli czerwonym odcieniu, znakomicie prezentuje się na domach w klimacie klasycznym. Marsylka w ciemnej szacie – czarnej lub szarej – stanowi kontrast do budynków o konwencjonalnej formie. Dopełnia również obiekty nowoczesne, nadając im elegancji doprawionej nutą klasyki o francuskim rodowodzie. Zakładkowa dachówka będzie stylowym zwieńczeniem dachów o różnej stylistyce. Szczególnie efektownie prezentuje się na dachach wielospadowych o dużej powierzchni.

M.Ś. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *