fbpx
Ciekawe rozwiązania

Wymarzony nowy dom – wybudować samodzielnie czy kupić od dewelopera?

• Zakładki: 45 • Komentarz: 3


Pierwszy raz w historii jesteśmy świadkami procesu dezurbanizacji. Coraz więcej z nas ucieka z wielkich miast i przeprowadza się na wieś. Nie chcemy mieszkać w blokach, nie chcemy nieustannie wdychać spalin czy słuchać kłótni sąsiadów zza ściany – chcemy za to mieć widok z domu na las, chcemy mieć możliwość spędzenia wolnego popołudnia w ogródku, wiele osób marzy także o garażu. Większość z nas decyduje się na budowę nowego domu, ale coraz częściej nowy dom kupujemy od dewelopera. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań? Lepiej kupić gotowy dom od dewelopera czy wybudować nowy dom samodzielnie?

Zalety i wady samodzielnej budowy domu

Gospodarczy sposób budowania domu nadal cieszy się największym zainteresowaniem wśród inwestorów. Jednak samodzielne stawianie domu staje się coraz mniej atrakcyjne dla inwestorów.

Zalety samodzielnej budowy domuWady samodzielnej budowy domu
 • Niższe koszty – mimo że inwestor praktycznie zawsze przekracza planowany budżet, jest on średnio mniejszy o 25% niż w przypadku domu kupionego od dewelopera.
 • Możliwość wybudowania domu wg naszych potrzeb – mamy całkowity wpływ na rozkład pomieszczeń, ich wielkość, stosowane rozwiązania.
 • Wymagane duże zaangażowanie inwestora – inwestor odpowiedzialny jest za zakupy, pilnowanie ekipy, załatwianie wszystkich formalności. Aby podejmowane decyzje były trafnymi, inwestor nieustannie się uczy o technologiach, materiałach itp.
 • Samodzielna budowa domu jest czasochłonna – inwestor musi dysponować czasem, często również w ciągu dnia.
 • Długi czas budowy – inwestor musi uzbroić się w cierpliwość. Najczęściej gospodarczy system budowy domu zajmuje więcej czasu niż w przypadku budowy domu przez dewelopera.
 • Duże ryzyko – inwestor samodzielnie wybiera firmę budowlaną, materiały, podejmuje decyzje. Ryzyko wiąże się także z pilnowaniem sprzętu i materiałów na placu budowy (warto wykupić ubezpieczenie).
 • Koszt budowy domu praktycznie zawsze przekracza planowany budżet.

Na samodzielną budowę domu nadal chętnie decydują się osoby, które środki finansowe na budowę domu gromadzą stopniowo. Również osoby, które mają dużą działkę budowalną z domem, w którym już mieszkają, chętniej obok stawiają nowy, większy dom. Mieszkańcy aglomeracji coraz chętniej szukają wygodniejszych sposobów na zamieszkanie w nowym domu.

Czy nowy dom warto kupić od dewelopera?

Proces dezurbanizacji stał się dla deweloperów kolejną okazją do pomnożenia zysków. Inwestorzy są zainteresowani zarówno domami i segmentami na podmiejskich osiedlach, jak i nieruchomościami za miastem. Popyt rodzi podaż, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej deweloperów, a co za tym idzie, ceny domów pod klucz nieco spadły. Biorąc pod uwagę rosnące ceny mieszkań w miastach, kupno gotowego domu, jak i wybudowania własnym sumptem, stało się bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Zalety kupna domu od deweloperaWady kupna domu od dewelopera
 • Odpowiedzialność za formalności oraz wykonanie spoczywa na deweloperze
 • Krótki czas oczekiwania na dom – nawet, jeśli kupujemy jeszcze niewybudowany dom, nie będziemy na niego czekać dłużej niż 2 lata.
 • Z góry ustalona cena – przy kupnie domu znamy z góry ustaloną cenę.
 • Duża oszczędność czasu i nerwów – inwestor nie załatwia praktycznie żadnych formalności.
 • Możliwość kupna domu pod klucz – w takiej sytuacji dom gotowy jest do wprowadzenia się nowych właścicieli. Można też podpisać umowę o odbiór domu w stanie deweloperskim czy surowym (otwartym bądź zamkniętym).
 • Koszt kupna domu od dewelopera jest droższy niż samodzielne wybudowanie domu.
 • Kupując dom od dewelopera, inwestor godzi się na plan, rozmieszczenie pomieszczeń i inne warunki zawarte w umowie.

Wyraźnie widzimy, że kupno gotowego domu daje wiele korzyści. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się kupić nowy dom od dewelopera. Równocześnie wśród deweloperów rośnie konkurencja, co wpływa nie tylko na obniżenie kosztów kupna domu, ale także na coraz większe możliwości, jakie oferują deweloperzy. Coraz częściej deweloperzy dają możliwość wprowadzenia pewnych zmian w planach domu, jeśli odpowiednio wcześnie podpiszemy umowę. Oczywiście taka usługa kosztuje, często jednak dzięki niej inwestor decyduje się na kupno domu od konkretnego dewelopera.

Tagi: nowy dom, domy od dewelopera, koszt budowy domu, budowa domu

comments icon3 komentarze
3 komentarze
84 wyświetlenia
bookmark icon

3 thoughts on “Wymarzony nowy dom – wybudować samodzielnie czy kupić od dewelopera?

  Napisz komentarz…

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Najstarsze
  Najnowsze
  Najwyżej oceniane