fbpx
Aranżacja wnętrz

Wykończenie ścian kamieniem lub betonem – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 8


Tynkowanie, to najpopularniejszy sposób wykończenia elewacji. Nie jest jedynym, którym można  nadać styl, podkreślić charakter architektury domu, wyrazić indywidualność i zróżnicować strefy. Funkcje te warto podkreślić na przykład za pomocą okładzin. Doskonale do tego nadaje się kamień elewacyjny.

Wykończenie elewacji domu ma służyć nie tylko estetyce, chociaż właśnie pod kątem estetycznym jest najczęściej odbierana i oceniana. I głównie pod tym kątem dobiera się sposób jej wykończenia. Najpopularniejszy – tynkowanie – nie ogranicza zastosowania także innych sposobów, na przykład podczas remontu bądź odnawiania, a także wtedy, kiedy dom jest nowy i po jego otynkowaniu doszliśmy do wniosku, że elewacja stała się nudna, nie akcentuje ważnych jej elementów architektonicznych. W takich sytuacjach zawsze można sięgnąć po płytki ścienne lub kamień elewacyjny. Ich wspólnymi cechami jest łatwość układania na elewacji, idealne dopasowanie elementów z wybranej kolekcji, trwałość, a także przygotowany przez producenta zestaw materiałów niezbędnych do montażu i konserwacji.

Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt estetyczny – kamień ozdobny i płytki elewacyjne odpowiednio dobrane do stylu domu oraz miejsca jego posadowienia dobrze wyglądają na elewacji, bo zarówno cegła jak i kamień to naturalne materiały elewacyjne, znane od lat i chętnie w tej roli wykorzystywane.

 Płyty betoniwe dostępne są w kilku wersjach:

  • Wersja gładka – ten rodzaj jest najbardziej uniwersalny i neutralny. Wykończenie elewacji zewnętrznej domu na gładko utrudnia zakażenie ściany porostami i mikroorganizmami, a w szczelinach nie gromadzi się woda.
  • Wersja porowata – wykończenie elewacji betonem architektonicznym o lekko porowatym charakterze. Niewielkie, naturalne otworki powstałe na skutek działania pęcherzyków powietrza nadają ścianie ciekawego deseniu; jednocześnie są na tyle niewielkie, że gromadząca się wewnątrz woda nie będzie stanowiła zagrożenia dla struktury ściany.
  • Wersja mocno porowata – ten pomysł na elewację domu polecamy pod zadaszone miejsca oraz jako urozmaicający dodatek. Szorstka struktura betonu sprawia, że jest on niejednolity i najbardziej wyrazisty ze wszystkich naszych propozycji. Jednak warto mieć na uwadze, że w zagłębieniach może zbierać się wilgoć.
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *