fbpx
Aranżacja wnętrz

Wykładziny na schody – o tym trzeba wiedzieć!

• Zakładki: 12


Wykładzina na schodach to jeden z najprostszych, a jednocześnie najtańszych sposobów na ich odnowienie oraz wyciszenie. Schody pokryte wykładziną dobrze się prezentują, a jej montaż, choć wymaga dokładności i cierpliwości, nie jest ani trudny, ani czasochłonny.

Wykładzina na schody – dlaczego warto?

Wykładzina dywanowa na schodach to rozwiązanie mające bardzo wiele zalet. Można ją zamontować praktycznie wszędzie, a w dodatku cechuje się ona trwałością oraz dużą wytrzymałością. Wykładziny zapewniają także doskonałą izolację akustyczną, dobrze tłumią hałasy i wyciszają dźwięki powstające podczas chodzenia. Dostępne są również wykładziny wykonywane z materiałów, które nie przyciągają kurzu, dzięki czemu sprawdzają się one nawet w domach alergików. Położona na schodach wykładzina minimalizuje też ryzyko upadku, zaś w razie jego wystąpienia – skutecznie go amortyzuje.

To także bardzo prosty i szybki sposób na odnowienie lub wykończenie schodów – sprawdza się zwłaszcza w przypadku schodów betonowych. Wykładziny to również niezwykle atrakcyjny cenowo wariant, szczególnie gdy porównamy go przykładowo z budową schodów drewnianych czy wykończeniem ich płytami grafitowymi. Czy rozwiązanie to ma zatem jakieś wady? Można spotkać się z twierdzeniem, że wykładzina na schodach nie prezentuje się zbyt elegancko czy estetycznie. Obecnie jednak różnorodność wykładzin jest naprawdę duża – i to zarówno pod względem zastosowanego wzornictwa czy kolorystyki, jak i materiału oraz długości włosia. Dzięki temu bez większych trudności znajdziesz wykładzinę, którą dopasujesz do swojego wnętrza.

Układanie wykładziny dywanowej na schodach – na co uważać?

Najczęściej stosowanym sposobem montażu wykładziny na schodach jest ułożenie jej w całości do półpiętra, przymocowanie do stopni, a następnie zabezpieczenie i naciągniecie za pomocą metalowych profili. Metoda ta pozwala na właściwe naciągnięcie wykładziny, która po montażu dobrze się prezentuje. Drugi, rzadziej wykorzystywany sposób, polega na przycinaniu wykładziny na wymiar i przyklejaniu jej do każdego stopnia osobno. Trzeba to jednak robić niezwykle starannie, by miejsce łączenia nie było widoczne.

Układanie wykładziny dywanowej na schody nie wymaga specjalnych umiejętności, zwykle nie zajmuje też dużo czasu, ale musi być przeprowadzone bardzo dokładnie. Należy zwrócić szczególną uwagę, by materiał był dobrze napięty i naciągnięty, co podniesie bezpieczeństwo korzystania ze schodów. Wykładziny dywanowe świetnie sprawdzają się nie tylko w biurach, salonach czy sypialniach, ale i schodach. Z powodzeniem zastępują one małe dywaniki na schody, są też doskonałym sposobem na ich odnowienie czy wykończenie stopni betonowych, zapewniając estetyczny i atrakcyjny wizualnie efekt.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
22 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *