fbpx
Ciekawe rozwiązania

Wybór maty na ogrodzenia – rodzaje, opinie, porady

• Zakładki: 18


Maty maskujące są coraz popularniejszym elementem ogrodzenia podobnie jak siatka osłonowa. Mogą one skutecznie chronić domowników przed wiatrem, słońcem czy ciekawskimi sąsiadami. Jakie są rodzaje mat ogrodzeniowych? Jaka jest cena maty bambusowej czy maty wiklinowej?

Mata na ogrodzenie – ogólna charakterystyka

Osłony ogrodzeniowe – zastosowanie

Mata plastikowa, z tworzyw sztucznych czy ze słomy idealnie sprawdzi się jako osłona na balkon czy ogrodzenie. Wpasuje się ona w klimat przestrzeni pełnej zieleni czy kwiatów. Są dobrym rozwiązaniem w przypadku posiadania ciekawskich sąsiadów czy chronią one przed wiatrem. Siatka osłonowa może spełniać również funkcję dekoracyjną z uwagi na szeroki wachlarz możliwych wzorów oraz kolorów do wyboru.

Dodatkową zaletą przykładowo mat bambusowych jest możliwość ich wykorzystania do okrycia roślin w sezonie zimowym. Natomiast dzięki osłonie na balkon można zapobiegać przypadkowemu wypadaniu przedmiotów przez barierki czy zwiększyć bezpieczeństwo dzieci. Z uwagi na niewysoką cenę mata maskująca zdobywa coraz większą popularność. W opiniach klientów oceniane są one jako jedne z najtrwalszych rodzajów mat.

Rodzaje mat maskujących

Mata ogrodzeniowa może być wyprodukowana z różnych materiałów. Jednak najpopularniejsze to głównie bambus, słoma czy wiklina, co tworzy zdecydowanie lepszy klimat niż wyrób plastikowy. Maty bambusowe to szybkie rozwiązanie na osłonięcie ogrodzenia.  Taka mata pleciona jest z pędów bambusa, co wpływa już wstępnie na cenę, która nie jest niska w porównaniu do innych mat. Zaletą mat bambusowych jest ich wysoka odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.

Kolejnym rodzajem mat ogrodzeniowych są trzcinowe, a także słomiane. Wyprodukowane są z łodyg trzciny lub trawy, która swoim kształtem przypomina cienki bambus. Maty te posiadają słomiany kolor, ale są niestety nietrwałe, co wpływa niekorzystnie na ich opinie. Użytkowanie ich przez dłuższy czas nie jest możliwe, ponieważ niszczą się wskutek działania wilgoci i skrajnych temperatur. Z uwagi na to nie kosztują zbyt wiele, podobnie jak osłona plastikowa.

Spotkać można również maty wiklinowe, które wyprodukowane są z niekorowanych gałązek wierzby. Maty są koloru rdzawego lub ciemnobrązowego, ale z powodzeniem mogą uzyskiwać także inne kolory w procesie sztucznego barwienia. Maty wiklinowe są trwałe i cieszą się żywotnością przez długie lata. Będą one uniwersalną osłoną ogrodzeniową, która z łatwością wpasuje się w klimat każdego ogrodu. Ostatnio coraz częściej na rynku spotkać można maty wrzosowe, które charakteryzują się nietypowym wyglądem i szeroką gamą kolorystyczną.

Maty maskujące z tworzywa czy maty bambusowe – producenci, opinie

W ofercie producentów można zauważyć wiele ciekawych mat maskujących w różnych cenach. Zdecydowana ich większość to są maty bambusowe czy te ze słomy. Cieszą się one dużą popularnością i bardzo dobrymi opiniami. Choć niektóre z nich nie są w stanie przetrwać kilku lat to jednak idealnie przystrajają ogród jednosezonowo.

Ciekawą alternatywą dla mat maskujących wykonanych z naturalnych materiałów są maty z technorattanu. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duża wytrzymałość na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz promieniowania UV. Idealnie wkomponują się w każdy krajobraz. Struktura produktu, dzięki odpowiedniemu zaplataniu pasków może przypominać naturalny rattan. Maty z technorattanu nie wymagają konserwacji, a ewentualne zabrudzenia wystarczy przetrzeć mokrą szmatką.

Ceny mat ogrodzeniowych różnią się od siebie w zależności od wykorzystanego do produkcji materiału. Znaleźć można zarówno tańsze modele, jak i te droższe. Jednakże z uwagi na szeroki wybór mat maskujących każdy klient znajdzie coś dla siebie. Wśród producentów mat ogrodzeniowych warto wymienić takie firmy jak Blooma czy Natur Garden. Wybór tych marek to zawsze inwestycja w wysoką jakość.

Mata ogrodzeniowa – porady praktyczne

Odpowiedni wybór osłon ogrodzeniowych

Jak można łatwo zauważyć, każdy projektuje dom i ogród według własnego pomysłu lub przy pomocy projektanta. Stąd też rzadko spotkać można dwa identyczne ogrodzenia. Jest to istotny szczegół dla producentów mat osłonowych, ponieważ ich oferta musi zawierać w sobie zarówno niskie maty maskujące, jak i te wysokie. Spotkać można się z różnymi wymiarami od 90 cm wysokości, do nawet 2 m. Podobnie jest z szerokością, choć w tym przypadku można bez problemu przykładowo słomę na ogrodzenie skrócić.

Udając się do sklepu w celu zakupienia osłony na płot warto pamiętać o jednym ważnym szczególe. Mata na ogrodzenie zazwyczaj sprzedawana jest w belach, które w zależności od wymiarów mogą być ciężkie i duże. Należy mieć to na uwadze przyjeżdżając samochodem osobowym. Lepszym rozwiązaniem podczas zakupu maty ogrodzeniowej będzie wypożyczenie na ten czas przyczepki samochodowej.

Aby maty osłonowe były prawidłowo zamontowane, należy również wyposażyć się w drut nierdzewny ocynkowany. Jest to specjalny materiał, który pomoże właściwie ułożyć matę lub siatkę osłonową. Wtedy można mieć pewność, że słoma na ogrodzenie czy osłona na balkon będzie prawidłowo przymocowana. Osłony ogrodzeniowe można także przybić gwoździami do drewna.

Mata ogrodzeniowa – właściwa konserwacja

Maty osłonowe na płot poddane są działaniu szkodliwych czynników takich jak wiatr, deszcz czy skrajne temperatury. Mata na ogrodzenie będzie tak długo spełniać swoją funkcję, jak długo będzie się o nią odpowiednio dbać. Właściwa pielęgnacja to klucz do sukcesu, aby maty bambusowe czy osłony z tworzywa długo zachowywały swój wygląd.

Kolor maty na płocie z biegiem lat może się zmieniać z uwagi choćby na działanie promieni słonecznych. Słoma na ogrodzenie czy inny rodzaj maty może być poddawana pielęgnacji przy użyciu specjalnych preparatów. Posłużyć w tej sytuacji może brązowy lub bezbarwny drewnochron. Jego cena jest stosunkowo niewielka w porównaniu do efektów, jakie można uzyskać.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
23 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *