fbpx
Aranżacja wnętrz

Wybór łóżka w pokoju dla dziecka – na co zwracać szczególną uwagę?

• Zakładki: 20


Łóżko stanowi bardzo istotną część wyposażenia pokoju dla dziecka. Co należy podkreślić, bez względu na jego wiek – ważne, aby było ono komfortowe, a przy tym kolorystycznie dopasowane powinno być do stylu pomieszczenia, w którym się ono znajduje. Poza tym, że ma ono umożliwić spokojny sen dziecku, także umożliwić mu relaks w czasie dnia.

Odpowiedni wybór łóżka dla dziecka jest mocno utrudniony, a to poprzez szeroki wybór rozwiązań na rynku. Podpowiadamy, czym należy się kierować przy wyborze łóżka w pokoju dla dziecka, a także na co warto zwracać uwagę?

Czym należy się kierować wybierając łóżko w pokoju dla dziecka?

Łóżko w pokoju dziecięcym należy dobierać wedle ściśle określonych kategorii. Wśród nich ważne miejsce zajmuje wybór materiałów, a do tego też ogólny komfort dziecka i wymiary tego mebla. Należy też zwrócić uwagę na to, czy ma to być łóżko piętrowe, a może dwa łóżka oddzielne – w przypadku rodzeństwa. Warto też zwrócić uwagę na to, ile miejsca pozostanie w pokoju na inne rzeczy.

Wybór łóżeczka dla niemowlaka

Wybierając łóżeczko dla niemowlaka, powinno się zwrócić szczególną uwagę na materiał, a ten powinien posiadać odpowiednie atesty. Należy też skontrolować, czy łóżeczko zostało właściwie zmontowane, żeby dziecko nie miało możliwości skaleczenia się. Należy m.in. sprawdzić, czy szczebelki są przymocowane odpowiednio blisko siebie – będzie to mieć duże znaczenie w kontekście zabezpieczenia malucha przed wydostaniem się poza łóżeczko. Bardzo przydatna może się okazać możliwość samodzielnego usuwania poprzeczek w takim łóżeczku – to z kolei pozwoli dziecku w przyszłości, aby się mogło uczyć wychodzić z niego samodzielnie – a to wszystko za przyzwoleniem rodzica.

Łóżko dla przedszkolaka

Wybierając łóżko dla przedszkolaka, należy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na to, aby umożliwiało ono komfortowy sen maluchowi. Dziecko powinni się w nim czuć dobrze i chcieć w nim przebywać. W takim przedziale wiekowym dziecka, dobrze sprawdzi się np. łóżko z barierką zabezpieczającą. Jeśli zaś chodzi o kwestie aranżacyjne, to można postawić na ciekawe nadruki, np. postaciami z bajek, ulubionymi zwierzątkami, księżniczkami itp. W przypadku dziecka w wieku przedszkolnym, może się też sprawdzić najnowszy krzyk mody, czyli łóżko w formie zamku.

Łóżko dla dziecka w wieku szkolnym

Z kolei dziecko dorastające, będące w wieku szkolnym, to czas kiedy staje się ono świadome, a przy tym wszystkim rzecz jasna dużo bardziej samodzielnie niż dotychczas. To czas, kiedy możemy podpytać malucha w kontekście decyzji dotyczącej kolorystyki oraz kształtu łóżka. W przypadku małego pokoju można postawić na łóżko połączone z biurkiem do nauki – tu łóżko znajduje się na górze, zaś biurko na dole. Dobrym rozwiązaniem będą też parterowe łóżka z wieloma szufladami, gdzie można schować np. pościel, zeszyty czy zabawki. W większym pokoju dla dziecka warto natomiast postawić na duże, funkcjonalne, wygodne łóżko.

Łóżko dla rodzeństwa

Jeśli poszukujemy rozwiązania dla rodzeństwa w podobnym wieku, doskonale sprawdzić się może np. łóżko piętrowe. Jeżeli natomiast gabaryty pokoju umożliwiają zmieszczenie tam dwóch mebli, warto wstawić osobne łóżka – to będzie stanowić dodatkowo dobrą opcję, jeśli jedno z dzieci będzie w przyszłości zmieniać pokój.

Materac do łóżka dla dziecka

Wybierając łóżko dla dziecka, należy również zwrócić uwagę na materac. Nie wystarczy tylko zadbać o to, aby nie miał on sprężyn, które mogłyby się wbijać się w plecy. Warto zadbać więc o nowoczesne materace o umiarkowanej twardości, które zapobiegają alergiom oraz stanom zapalnym. Powinien się on też wyróżniać wysoką odpornością na pleśnie, grzyby, roztocza czy bakterie. Warto postawić na porowaty, szybkoschnący materiał. Wybierając łóżko i materac dla dziecka, warto zapoznać się z ofertą dobrych sklepów z meblami, jak np. IKEA, Agata Meble, Black Red White, a także lokalnych sklepów meblowych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *