fbpx
Aranżacja wnętrz

Wybieramy tapety na ściany do salonu

• Zakładki: 8


Podobnie jak w przypadku farb, w salonie można zastosować każdy rodzaj tapety, ponieważ nie musi mieć ona specjalnych właściwości. Istotny jest natomiast sposób jej nakładania. Najłatwiej położyć tapetę, której spodnia warstwa jest fizelinowa (warstwa wierzchnia może być winylowa lub z tkaniny) – klejem smaruje się tylko ścianę, a następnie przykłada się do niej pocięte, suche pasy. Taka tapeta jest elastyczna, dobrze maskuje nierówności podłoża.

Tapety fabrycznie nasączone klejem

Nazwa sugeruje, że są bardzo łatwe do położenia. A jednak tak nie jest – co prawda, wystarczy ją tylko zwilżyć, jednak potrzeba tu wprawnej ręki, ponieważ klej bardzo szybko wiąże i jest mało czasu na równe przyłożenie pasów do ściany.

Tapety papierowe i winylowe

Znane od lat są tapety papierowe (te z cienkiego papieru należą do najtańszych) oraz winylowe – wzmocnione, bardziej odporne na uszkodzenia. Oba te rodzaje mają wzory nadrukowane. Efektowną, choć znacznie droższą, dekoracją salonu są tapety flokowane, pokryte wypukłym wzorem o fakturze zamszu, zrobionym z włókien wełny, jedwabiu lub tworzyw sztucznych.

Tapety tekstylne

Karierę robią też tapety tekstylne (na spodzie z włókniny, rzadziej z papieru lub winylu). Te dzielą się na tkane, z wierzchnią warstwą z bawełny, lnu, juty, jedwabiu albo włókien syntetycznych oraz nietkane z włóknami wtopionymi w podkład, dzięki czemu są znacznie trwalsze i nie blakną.

Fototapety

Do łask wracają, niegdyś kojarzące się wyłącznie z kiczem i czasami PRL-u fototapety przedstawiające m.in. krajobrazy, miasta, martwą naturę. Na takiej tapecie można mieć dosłownie wszystko, ponieważ producenci oferują miliony wzorów, a nawet wykonanie fototapety z naszego zdjęcia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *