fbpx
Ciekawe rozwiązania

Wybieramy stół do ogrodu – porady, inspiracje

• Zakładki: 8


Niezależnie od tego, czy urządzamy duży ogród, taras, czy maleńki balkon, niezwykle istotnym elementem wystroju wnętrz jest stół. To przy nim możemy usiąść z kawą, by się zrelaksować, spokojnie zjeść posiłek, obserwując bawiące się na powietrzu dzieci, czy wreszcie zaprosić znajomych na obiad, bądź zorganizować dla drugiej połówki kolację przy blasku księżyca.

Wielkość stołu

Producenci mebli ogrodowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, które są bardzo zróżnicowane. Bez problemu zatem możliwe jest nabycie maleńkiego stolika kawowego, dużego stołu rodzinnego, jak i takiego, którego wielkość można regulować i na co dzień używać go w postaci zminimalizowanej, rozkładając tylko na potrzeby gości.

Kształt stołu

Dla 4 osób wystarczający będzie stolik ogrodowy okrągły lub mały kwadratowy. W przypadku gdy decydujemy się na większy stół, mamy do wyboru kilka standardowych kształtów. Stół na taras najlepiej wybrać prostokątny, z racji tego, że można go dosunąć do ściany zawsze wtedy, kiedy potrzebujemy więcej wolnej przestrzeni. Bardzo duże walory estetyczne prezentują stoły owalne, dodatkowo goście mogą rozsiąść się jeden obok drugiego, bez marnowania miejsc „na rogach”.

Stół ogrodowy, który jest okrągły – niezależnie od tego, czy mały, czy duży – ma tę zaletę, że wszyscy, którzy przy nim zasiądą, mają ze sobą taki sam kontakt. Każdy każdego widzi i słyszy.

Tworzywo i sposób wykonania

  • Drewno – jeden z najbardziej popularnych materiałów dzięki temu, że jest naturalne i ekologiczne, co doskonale współgra z samą ideą ogrodu. Najbardziej odpornymi na wilgoć oraz zmienne warunki atmosferyczne są drzewa egzotyczne np. teak. Z uwagi jednak na pochodzenie, ten rodzaj drewna jest zdecydowanie najbardziej kosztowny. Tańszym, a również dobrym wyborem będzie orzech lub dąb.
  • Metal – meble metalowe ogrodowe charakteryzują się niezwykle dużą wytrzymałością. Odpowiednio zabezpieczony przed korozją stół ogrodowy będzie służył przez długie lata. Jego wadą może się okazać spora waga. Metal będzie pięknie współgrał z nowoczesną architekturą.
  • Szkło – stoły ogrodowe ze szklanym blatem pasować będą do terenów miejskich, przy domach utrzymanych w eleganckim stylu, bądź też na balkonach i tarasach, nawet na dużych osiedlach. Lepiej wybierać szkło grube lub dodatkowo wzmacniane, by nie dopuścić do niepotrzebnego wypadku.
  • Technorattan – tworzywo niezwykle lekkie, trwałe i odporne na działanie środowiska. Dostępne w wielu kolorach i o różnych rodzajach splotów. Stół tarasowy z technorattanu będzie ozdobą i oznaką dobrego stylu.
  • Plastik – materiał lekki i tani. Istnieje bardzo bogaty wybór kształtów i kolorów wśród stołów plastikowych. Niestety nie są odporne na słońce i bardzo wysoką temperaturę.
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *